Kauno nepilnamečių pataisos namų auklėtiniai prie Kūčių stalo labiausiai laukė ne gardesnio kąsnio. Jų žvilgsniai ieškojo artimo žmogaus akių.
Vaikai. Tokia mintis pirmiausia šovė į galvą patekus į pataisos namų valgyklą. Joje 98 nuteistieji, susėdę prie ilgų stalų, laukė Kūčių vakarienės pradžios. Kai kuriems jų iš pažiūros neduotum nė 13 metų. Prie kiekvieno paauglio buvo padėta po maisto davinį, limonado butelis.
Kaip paaiškino įstaigos direktoriaus pavaduotoja Neringa Gudėnaitė, kairėje pusėje prie stalo sėdėjo paprastoji nuteistųjų grupė, o dešiniau – apie 30 lengvatinės grupės vaikų.
„Už gerą elgesį jie turi tam tikrų privilegijų, bet visi be išimties dalį laiko praleidžia ir paprastojoje grupėje“, – paaiškino N.Gudėnaitė.
Paaugliai smalsiai nužvelgė dienraščio žurnalistus. Buvome vieninteliai, kurie atsiliepė į Kalėjimų departamento kvietimą papasakoti apie netradicines Kūčias už grotų.
Pareigūnai jautė kaltę
Šiemet išsiųsta beveik 40 specialių kvietimų bausmę atliekančių vaikų tėvams atvykti Kūčių vakarienės ir maldos. Įstaigos administracija vylėsi, kad gavę kvietimus artimieji pirmadienį atvyks į kalinimo įstaigą, kur prie Kūčių stalo susės darbuotojai, dvasininkai, vaikai ir jų artimieji.
„Pernai padarėme klaidą, kai tėvams išsiuntę kvietimus vaikų neinformavome, kas iš jų užsiregistravo atvykti“, – prisiminė N.Gudėnaitė.
Kai kurių vaikų akyse pareigūnai įžvelgė nusivylimą supratus, jog artimas žmogus neatvyko. Ir pirmadienį jie žvalgėsi į duris.
„Vaikai žino, kad jų tėvams išsiuntėme pakvietimą, dažnai net papildomai pasiteirauja, ar iš tikrųjų nepamiršome, ir labai nusivilia, kai artimieji neatvyksta, – pasakojo N.Gudėnaitė. – Jiems net neįdomu, kokį Kūčių stalą paruošiame, vaikams svarbu, kad pas juos kas nors atvažiuotų.“
Nesitiki stebuklo
Pareigūnai tikina, kad ir padarę nusikaltimų, ir gerai besielgiantys vaikai yra vaikai, todėl jie apgailestauja, jog per Kūčias kai kurių vaikų niekas neprisimena. Tokių yra net 27, jiems nuo 14 iki 21 metų. 17 nuteistųjų lankomi labai retai. Šiemet į Kūčių vakarienę užsiregistravo 13 vaikų artimieji, bet atvyko tik devynių vaikų tėvai, seneliai.
Kapelionas Virginijus Birjotas ir Šančių parapijos klebonas Virginijus Veprauskas palaimino Kūčių stalą, sukalbėjo maldą. Jie vaikams padalijo kalėdaičius ir pašventintus paveikslėlius.
„Kur jūs bebūtumėt, visada prie jūsų yra palinkęs Dievas“, – į paauglius kreipėsi V.Veprauskas.
Pasak V.Birjoto, didžioji dauguma vaikų į kalinimo įstaigą pateko iš tokios socialinės aplinkos, kurioje Kūčių stalo niekas neruošia. Dvasininkas nesitiki, kad po Kūčių vakarienės staiga visi paaugliai atsigręš į Dievą.
„Jeigu nors vienas iš jų prieš darydamas nusikaltimą, pagalvos apie Dievą ir jo nepadarys, tikslą būsiu pasiekęs“, – dienraščiui kalbėjo V.Birjotas.
Dvigubų standartų teisingumas
Negalima nusigręžti nuo tų, kurie padarė klaidą. Tuo įsitikinęs vienas iš nuteistųjų tėvų ponas Vytautas. Apie 50 metų vyriškis, kaip pasakojo Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktoriaus pavaduotoja N.Gudėnaitė, nuolat padeda įstaigoje organizuoti varžybas paaugliams.
„Su jais reikia daugiau bendrauti, o ne atstumti. Tokio amžiaus jiems per sunku susiorientuoti, kur yra gėris, o kur blogis“, – kalbėjo Vytautas. Šalia jo sėdėjo apie 7 metų dukrelė. Iš „Asvigos“ maisto davinio mergaitė paėmė sausainį ir ištiesė jį 17 metų broliui. Jis jau metus kali už sunkų nusikaltimą. Nelaisvėje jam liko atsėdėti dar 4 metus.
„Gal jis ir kaltas, bet tikrai nebuvo vertas tokios griežtos bausmės, – svarstė Vytautas. – Teisingumo Lietuvoje nėra ir jeigu būčiau kokio nors ministro patarėjas, mano sūnus čia nebūtų patekęs. Štai milijonus litų iššvaistę kai kurie buvę EBSW veikėjai buvo paleisti tiesiog teismo salėje.“
Tarp nuteistųjų – 6 keturiolikmečiai
Bendraujant su nuteistais paaugliais buvo justi, kad jie gyvena pasaulyje, kuriame beveik nėra vietos meilei ir šilumai. Vienas jų, Robertas, paklaustas, kuo ypatingos Kūčios, garsiai kreipėsi į draugus: „Ei, tai kaip čia mes laikomės?“
Vieni į jo klausimą atsakė juoku, kiti – nutylėjo. „Kaip laikomės? Tai proga pasimatyti su artimaisiais, vis ne kasdien atvažiuoja“, – surimtėjęs atsakė pats Robertas.
Jo aplankyti atvažiavusi močiutė pridūrė, kad ir vaikams reikia parodyti dėmesio, nes Kūčios vis dėlto yra šeimos šventė.
Į Kauno nepilnamečių pataisos namus patenka ne vieną prasižengimą padarę paaugliai. Laisvės atėmimo bausmę teismas skiria po kelių nusikaltimų. Daugiausia vaikai čia kali už plėšimus ir vagystes. Nuo laisvės nepilnamečius skiria ne tik aukštos tvoros. Juos saugo ginkluoti pareigūnai su vilkšuniais.
Kalinimo įstaigoje kali šeši 14 metų paaugliai, nors bendras nuteistųjų amžiaus vidurkis siekia 17 metų.
Kūčių stalui maisto davinius pirko pati kalinimo įstaiga, nors daug prie to prisidėjo ir rėmėjai.
Naujausi komentarai