Leidėjai tebelaukia pinigų Pereiti į pagrindinį turinį

Leidėjai tebelaukia pinigų

2009-06-04 12:42
Leidėjai tebelaukia pinigų
Leidėjai tebelaukia pinigų / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Vyriausybei nutarus skirti papildomus 2 mln. litų lietuviškų knygų leidybai Kultūros ministerijoje komentuojama, kad visi reikiami dokumentai bus sutvarkyti per birželį, tačiau kol kas nedetalizuojama jų skyrimo tvarka - esą kol kas viskas derinama.

Leidėjai primena, kad šiemet ministerija dar nesuteikė paramos nė vienam iš patvirtintų projektų ir pabrėžia, kad laikas leidykloms šiandien labai svarbus, nes turi įtakos jų išlikimui, praneša nacionalinis transliuotojas.

Knygų leidėjus Kultūros ministerija informavo dėl iš Privatizavimo fondo skirtų papildomų 2 mln. lietuviškų knygų leidybai per Kultūros ministerijos Visuomenės informacinio aprūpinimo ir viešosios informacijos sklaidos programą ir paprašė „palaukti ir kol kas nerengti bei nesiųsti naujų sutarčių ir sąmatų variantų“.

Kaip lrt.lt patvirtino Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyr. specialistė Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė, šiemet paramos iš Kultūros ministerijos nesulaukė nė vienas projektas, nes „kol kas ministerija negalėjo jų finansuoti“.
Patys leidėjai pabrėžia, kad jų veikla yra „visiškai paralyžuota“, o leidybos projektai sustabdyti.

„Leidybos projektai jau nukentėjo. Kultūros ministerijos parama knygų leidybai, kuri buvo patvirtinta kultūros ministro įsakymu vasariui baigiantis, ligi šiol nepavirto jokiais pinigais. Leidėjų parengtos knygos, kurios pagal tą įsakymą turėjo sulaukti paramos, guli, padaryti jų maketai ir nėra jokios drąsos kliauti į spaustuves. Tokį gyvenimą iki šiol gyvenam.

Mes tikėjomės, kad kovą galėjo procesas pajudėti, nes sutartys buvo parengtos. Bet tada viskas sustojo, nes atsirado žinia, kad biudžetas mažinamas perpus. Vėliau sužinojome, kad bus skirti papildomi pinigai iš Privatizavimo fondo“, - aiškina šių metų leidybos projektų finansavimo proceso niuansus Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyr. redaktorius Valentinas Sventickas.

Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė Lolita Varanavičienė pabrėžia, kad leidėjams trūksta informacijos apie pinigų skyrimo tvarką, kriterijus ir prioritetus.

„Esame visiškai paralyžuoti. Kalbu dabar ir kaip leidyklos vadovė, nes su projektais visiškai neaišku - mes jau trečią kartą perrašom sutartis ir tokia painiava: atimti, vėl duoti. Galų gale, jeigu tie pinigai iš tiesų dabar yra paskirti, kokie bus kriterijai, kam ir kada jie bus duodami? Informacijos nėra jokios ir mums niekas apskritai nieko nesako - tai yra tiesiog netoleruotina padėtis“, - sako L. Varanavičienė.

Kaip lrt.lt patikslino Kultūros ministerijos specialistė, šiemet leidybos programai iš valstybės biudžeto buvo skirta vos per 1 mln. litų, taip pat papildomai numatyta skirti 2 mln. litų, tad iš viso šiemet planuojama skirti per 3 mln. litų (pernai iš viso skirta kiek per 2 mln. litų).

Pinigų leidykloms reikia šiandien

Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyr. specialistė R. Statulevičiūtė-Kaučikienė, aiškina, kad pinigus knygų leidėjai galės gauti „pagal nustatytą tvarką, kaip yra įprastai gaunami pinigai iš Privatizavimo fondo“.

„Suderinę su Finansų ministerija paruošime Visuomenės informacinio aprūpinimo ir viešosios informacijos sklaidos programą, ją tvirtins Vyriausybė, o tada pagal patvirtintą programą bus projektai finansuojami“, - pasakojo ji.

Reikalingi dokumentai bus parengti ir sutvarkyti, tikimasi, per birželį.

„Kai bus „Valstybės žiniose“ paskelbtas Vyriausybės nutarimas dėl papildomų lėšų skyrimo, kiek aš žinau, mes būsime įpareigoti per dvi savaites programą paruošti ir pristatyti Vyriausybei. Tad jeigu šią savaitę bus paskelbtas Vyriausybės nutarimas, tai dar reikėtų pridėti dvi savaites ir laiką, kiek tvirtins Vyriausybė (ar iš karto, ar kažkiek dienų svarstys).

Tikimės, kad per birželį tikrai turėtų būti paruošti ir sutvarkyti visi dokumentai“, - komentavo specialistė.

Leidėjai atkreipia dėmesį, kad laikas leidykloms, ypač nedidelėms, šiuo atveju labai svarbus ir gali turėti įtakos jų išlikimui.

„Situacija yra labai dramatiška, nes nedidelės, vidutinės leidyklos (kurios apie 50 knygų pavadinimų per metus išleidžia) išliks arba ne, jeigu šie procesai dar užtruks.
Net jau jeigu pasiremdama antruoju ministro įsakymu, kai lėšos buvo sumažintos perpus, Kultūros ministerija pradėtų leidyklas kuo greičiau „maitinti“ ir paskui sutvarkyti savo biurokratiją, tai būtų pats geriausias veiksmas. Manau, tai net teisiškai yra įmanoma: yra ministro įsakymas, konkretūs leidiniai, konkrečios sumos, tegul pradeda pinigus duoti ir pradėtume dirbti.

O jeigu bus be galo aiškinamasi, tai gali virsti į visiems mums žinomą proceso vilkinimą. Mus tai tikrai labai jaudina“, - siūlo V. Sventickas.

Kaip aiškina Kultūros ministerijos specialistė, kol kas nėra sprendimo, kokia tvarka papildomi pinigai bus skirti knygų leidėjams. Greičiausiai esą bus peržiūrėti jau ministro įsakymu patvirtinti leidybos projektai.

„Paraiškos greičiausiai nebus teikiamos, bet to kol kas negaliu komentuoti. Galbūt bus finansuojamas jau pateiktas sąrašas leidinių pagal atrinktas paraiškas : kaip žinia, kiekvienais metais Kultūros ministerija skelbia konkursą paramai leidybos projektams gauti ir šiais metais konkursas jau yra įvykęs - yra ministro įsakymu paskirta parama, bet ji kol kas nesuteikta. Tad leidinių sąrašas yra.

O galbūt tas pilnas sąrašas bus finansuojamas, visų pirma, iš numatytų papildomų lėšų“, - svarstė R. Statulevičiūtė-Kaučikienė.

Papildomi pinigai - kaip ledinukas

Leidėjai sako, kad papildomų kelių milijonų litų skyrimas knygų leidybai yra labai gera žinia, kita vertus, ji gali būti suprasta kaip signalas, jog knygoms ir neperiodiniams leidiniams taikomas pridėtinės vertės mokesčio tarifas nuo liepos 1-osios tikrai bus padidintas nuo 9 proc. iki 19 proc.

„Pats faktas, kad surasti papildomi 2 mln. litų lietuviškų knygų leidybai paremti, yra per šiuos metus pirma gera žinia knygų leidėjams. Bet labai rūpi, kada visa tai pavirs kūnu“, - sako V. Sventickas.

„Manyčiau, kad tai [papildomų 2 mln. litų skyrimas lietuviškų knygų leidybai - lrt.lt] yra Vyriausybės pažado tęsėjimas, tiesa, perpus sumažintas, nes metų pradžioje viešai buvo kalbama apie 4 mln. litų leidybai. Bet dabar tie papildomi pinigai leidėjams, manau, yra kaip ledinukas - kad mes susitaikytume su tuo, jog pridėtinės vertės mokesčio tarifas bus pakeltas iki 19 proc. ir knygos dar pabrangs“, - svarsto Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė L. Varanavičienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra