Mykolo Romerio universiteto studentai Lietuvoje pakartojo neseniai Amerikoje tinklaraščio „Buzzfeed“ atliktą eksperimentą. Gyventojai įvairiuose Lietuvos miestuose buvo pakviesti užpildyti Europos žemėlapį su valstybių sienų kontūrais, įrašant šalių pavadinimus. Eksperimento rezultatai atskleidė, kad Lietuvos gyventojų geografijos žinios – ne ką geresnės nei amerikiečių, dalyvavusių analogiškame tyrime.
Pasak tyrimą inicijavusių M. Romerio viešųjų ryšių vadybos magistratūros studentų, prastos amerikiečių geografijos žinios neretai tampa pajuokų objektu. Anot jų, tai, kad „Buzzfeed“ tinklaraščio tyrime Lietuva žemėlapiuose amerikiečių buvo įvardyta kaip Šiaurės Švedija, Gruzija, Lenkija ar Latvija, daugeliui eilinį kartą leido pasišaipyti iš JAV gyventojų, tačiau dažnam tautiečiui gavus analogišką žemėlapį taip linksma nebebuvo.
Eksperimento rezultatai, anot jo rengėjų, parodė, kad Lietuvos gyventojų geografijos žinios yra ganėtinai silpnos. „Visi žinojo, kur yra pati Lietuva, kaimynės Latvija bei Estija, tačiau kuo toliau nuo Lietuvos, tuo geografijos žinios tapdavo menkesnės. Klaidų neišvengta ir žymint kaimynus. Ne vienas eksperimento dalyvis vietoje Baltarusijos užrašė Ukrainą, Baltarusiją žymėjo Kaliningrado srityje. Beveik visi klydo žymėdami Balkanų pusiasalio šalis. Gruzija, Armėnija, Azerbaidžianas bei Kazachstanas gyventojams atrodė taip toli, kad tik keletas išvis prisiminė tokias šalis esant“, – pasakojo viešųjų ryšių vadybos magistratūros studentė Laura Svaldenytė.
Vienas eksperimento rengėjų, viešųjų ryšių vadybos magistratūros studentas Simonas Chadauskas, teigė, kad didelė dalis apklausiamųjų bandė išsisukti nuo žemėlapio pildymo. “Dažnai žmonės tiesiog nesutikdavo dalyvauti mūsų eksperimente, o atlyždavo tik garantavus jų anonimiškumą. Neretai respondentai netgi puldavo ieškoti papildomų šaltinių, kuriais galėtų pasinaudoti“, – apie eksperimentą kalbėjo S. Chadauskas.
Pasak eksperimento organizatorių, dauguma savo nežinojimą pildant žemėlapius bandydavo pateisinti tuo, kad esą mokykloje viską puikiai mokėjo, tačiau laikui bėgant šalių pavadinimai pasimiršo.
Apie eksperimentą:
Eksperimentą atliko Politikos ir vadybos mokslų katedros, pirmo magistratūros kurso viešųjų ryšių vadybos studentai. Apklausoje dalyvavo 241 Lietuvos gyventojas.
Naujausi komentarai