Pereiti į pagrindinį turinį

Kamštelio nuo plastikinio butelio nebenuimsite: kodėl atliktas toks pokytis?

Nuo liepos į taromatus teks atiduoti ne tik plastikinius butelius, bet ir jų kamštelius. Aplinkosaugininkai pastebi, kad tai viena dažniausių šiukšlių gamtoje. Dėl dažnai išmėtomų kamštelių jų gamintojams Europoje pradėta grasinti tūkstantinėmis baudomis. Tad šie jau ėmėsi kamštelius tvirtinti prie butelių.

Kamštelio nuo plastikinio butelio nebenuimsite: kodėl atliktas toks pokytis?
Kamštelio nuo plastikinio butelio nebenuimsite: kodėl atliktas toks pokytis? / V. Skaraičio / BNS nuotr.

„PET butelių grįžo apie 93 proc. ir praktiškai visi buteliai grįžta su kamšteliais“, – teigė „Užstato sistemos administratoriaus“ direktorius Gintaras Varnas.

Atsukus plastikinį butelį būna kamštelis nukrinta ir pasimeta. O dėl to aikčioja aplinkosaugininkai. Kamšteliai papuola į dešimtuką dažniausiai randamų šiukšlių gamtoje.

Dėl smulkaus plastiko – vargas ir komunalininkams. Jei kamštelis neužsuktas, aptikti rūšiavimo linijose sunku. Tad dažnai tokia atlieka ne perdirbama, o deginama.

„Nukeliauja prie smulkių pakuočių, kurias sudėtinga perdirbti. Kada kamštelis su buteliu, tai perdirbimo metu jis nėra sudėtingai atskiriamas“, – aiškino „Žaliojo taško“ direktorius Almontas Kybartas.

Mažinti taršą netrukus bus bandoma draudimais.

Nuo liepos 3 d. gamintojai privalės pritvirtinti kamštelius prie plastikinių butelių, kad šie nepasimestų.

„Jie neuždraudžiami, nepakeičiami kitomis medžiagomis. Taikoma pati minkščiausia priemonė – tik pritvirtinti“, – kalbėjo Atliekų politikos grupės vyresnioji patarėja Saulė Deveikytė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Naujas reikalavimas – ne Lietuvos valdžios sumanymas, o Europos Sąjungos direktyva. Gamintojams pasiruošti duotas penkmetis, bet kamštelius pasikeitė dar ne visi.

„Mes jau pasiruošę. „Coca-Cola“ Lietuvai pritvirtintus kamštelius pristatė pernai rugsėjį“, – teigė „Coca-Cola HBC“ atstovė Inga Lungė.

„Ruošiamės per patį įkarštį. Testuojame kamštelį, kad nebūtų skirtumo tarp to, kas buvo anksčiau ir dabar“, – kalbėjo Birštono mineralinių vandenų vadovė Aistė Miliūtė.

Nauji dangteliai prekyboje tik pasirodo, o gyventojai jau pyksta, kad juos atsukus nepatogu gerti.

„Niekas nemėgsta šių naujų kamštelių, bet aš manau dėl to, kad tai naujovė“, –  sakė A. Miliūtė.

Niekas nemėgsta šių naujų kamštelių, bet aš manau dėl to, kad tai naujovė.

Be kamštelių į taromatus išmetę plastiką gyventojai nesulauks sankcijų, užtat tūkstantinės baudos gresia gamintojams, kurie kamštelių nepritvirtins.

„Vienas svarbiausių iššūkių – informuotumas. Ne visi supranta, kodėl pokytis atliktas, kodėl tai svarbu gamtai“, – aiškino I. Lungė.

Aplinkos ministerija neketina šviesti žmonių, kad neplėšytų kamštelių. Esą tai, kad jų bus išmesta mažiau gamtoje – jau gerai.

„Manome, kad kamštelių surinkimas turi būti lygus pakuočių surinkimui“, – tikino S. Deveikytė.

„Turbūt didžiausias efektas šalyse, kur neveikia užstato sistema. Išmeta gamtoje, gatvėse. Tai ir buvo priežastis, kodėl priimtas toks sprendimas“, – teigė G. Varnas.

Stiklinė ir metalinė gėrimų tara ir toliau turės nepritvirtintus dangtelius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų