Pereiti į pagrindinį turinį

Nepasitikėjimo generiniais vaistais kurstymą SAM prilygina antivalstybinei veiklai

2018-10-30 10:47

Žmonės sąmoningai klaidinami dėl vaistų kokybės, teigia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), reikšdamos susirūpinimą dėl skleidžiamų melagingų kalbų apie farmacijos sektorių.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė / D. Labučio / ELTOS nuotr.

Viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, neva generiniai vaistai yra nekokybiški, o pacientai turėtų rinktis tik brangius vaistus, tarnybų teigimu, yra klaidinantys ir netgi galėtų būti prilyginti antivalstybinei veiklai.

Lietuva, kaip ir visos kitos Europos Sąjungos (ES) šalys, leidžia pacientams tiekti tik kokybiškus ir visus saugumo reikalavimus atitinkančius vaistus. Tokia tvarka galioja visose ES šalyse, ne išimtis ir Lietuva.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, informacija, neva valstybė nebekompensuoja kokybiškų originalių vaistų, o vietoje to pacientams tiekia generinius, gaminamus ne pagal reikalavimus, yra visiškas šmeižtas.

„Tiek originalius, tiek generinius vaistus gaminti gali įvairios valstybės, tačiau norint juos tiekti į Europos Sąjungą, jiems visiems taikomi vienodi reikalavimai. Taip pat Vakarų ir Šiaurės šalys jau seniai neabejoja į jų rinkas tiekiamais vaistais, tad kodėl lietuviams vis dar kyla dėl to klausimų, juk vaistai yra tie patys. Negali būti, kad tas pats vaistas Švedijoje gydytų geriau nei Lietuvoje, bet kažkodėl mūsų žmones vis dar bandoma apgauti bei įtikinti, kad jie yra gydomi nekokybiškais vaistais. Tokios kalbos sėja nepasitikėjimą Lietuvos valdžia bei visa Europos Sąjunga, tad turėtų būti priimtos labai atsakingai“, - sako viceministrė K. Garuolienė.

Negali būti, kad tas pats vaistas Švedijoje gydytų geriau nei Lietuvoje, bet kažkodėl mūsų žmones vis dar bandoma apgauti bei įtikinti, kad jie yra gydomi nekokybiškais vaistais.

Pasak jos, generinių vaistų gamintojai, kaip ir originalių, laikosi įstatymų ir gamina vaistus pagal galiojančius reikalavimus. Tad abejonių dėl jų veiksmingumo ir kokybės kilti neturėtų.

VVKT viršininko Gintauto Barcio teigimu, prieš svaidantis deklaratyviomis frazėmis, jog efektyviai gydo tik originalūs preparatai, verta žinoti vieną svarbų dalyką: vaistų, tarp jų ir generinių, saugumas, efektyvumas ir kokybė priklauso nuo kontroliuojančių institucijų.

„Visi Lietuvoje esantys vaistai - tiek originalūs, tiek generiniai - yra registruojami pagal Europos Sąjungoje priimtus teisės aktus ir jiems taikomi vienodi kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartai. Visus vaistus atidžiai tiria ir įvertina kompetentingi ekspertai, o jų saugumas ir efektyvumas nuolat stebimas. Bet kokia gauta nepageidaujama reakcija į vaistą yra analizuojama ir vertinama. O tokių reakcijų gali pasitaikyti tiek vartojant originalų, tiek generinį preparatą. Generinius vaistus kurianti įmonė turi įrodyti, kad jie žmogaus organizme įsisavinami ir pasiskirsto taip pat, kaip ir originalūs. Kitaip tariant, tyrimais įrodomas jų bioekvivalentiškumas“, - patikino VVKT viršininkas G. Barcys.

VVKT vadovo teigimu, pacientų ir gydytojų nepasitikėjimas generiniais vaistais yra keliamas dirbtinai. Tai lemia nepakankama arba tendencinga informacija bei žemas medicininis raštingumas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų