Panevėžyje pristatomos Biblijos istorijos parodos lankytojai gali tikėtis išvysti neįkainojamų vertybių. Įspūdingai iliustruota ir parengta ekspozicija atidaryta Smėlynės gatvėje esančiuose Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos namuose, praneša „Sekundė“.
Pirmoji ir nemokama
Po Lietuvą nuo 2002-ųjų keliaujanti ekspozicija yra dviejų dalių: viena - „Biblija istorijoje ir šiandien“ lankytojus supažindina su Šventojo Rašto istorija, vertimais, meniškais Biblijos įrišimais, antroji - „Pranašas Jona“ - pasakoja pranašo neklusnumo ir atsivertimo istoriją. Neįprasta šios istorijos iliustracija - 7 metrų ilgio į tinklą įsuptos didžuvės maketas.
Kunigas Jonas Morkvėnas sako, kad ketvirtadienį pasibaigus vakarinėms Mišioms lankytojams atverta paroda veiks apie dvi savaites, o gal ir ilgiau - bus atsižvelgiama į galimybes.
Į ją visi norintieji patekti galės ateiti kasdien, geriausia - nuo 16 iki 20 valandos. Panevėžiečiai ypač laukiami sekmadieniais po Mišių. Lankytojai bus supažindinami su ne vienerius metus Lietuvos Biblijos draugijos kauptais eksponatais, pageidaujama informacija bus suteikiama parapijos namuose.
„Įėjimas į parodą nekainuoja, ją aplankyti iš tiesų verta, - kviečia kunigas J.Morkvėnas. - Tokia paroda Panevėžyje - pirmoji. Ji ypatinga tuo, kad Biblijos istorija papasakota iš tiesų išsamiai, įdomios iliustracijos. Kai kurie eksponatai ypač seni ir vertingi, būtų sunku juos įkainoti. Pavyzdžiui, įvairūs Šventojo Rašto vertimai į lietuvių kalbą. Dabar juos sudėtinga įskaityti, nes mūsų kalba pasikeitusi.“
Reti eksponatai
Parodoje iškabinti plakatai „Kaip atsirado Biblija“, „Naujasis Testamentas“, „Lietuviški vertimai“ ir kiti, eksponuojamas anglų kaba surašytas genealoginis medis nuo Ievos ir Adomo iki pat Jėzaus Kristaus. Įrėmintos tokių originalių išlikusių neįkainojamos vertės senųjų tekstų kaip Septuagintos papiruso, sidabrinio rankraščio, Alepo kodekso, Kumrano pergamento, Samariečių Penkiaknygės, Sinajaus kodekso, Nash papiruso ir kitų kopijos.
Lankytojai gali pavartyti įvairaus dydžio ir senumo Biblijas ispanų, vengrų, slovakų, estų, italų, prancūzų, rusų, armėnų, hebrajų, arabų, turkų, lotynų, esperanto ir kitomis kalbomis.
Vieni rečiausių eksponatų - praėjusių amžių Šventojo Rašto leidiniai, pavyzdžiui, 1819-aisiais Vilniuje išleistas žemaičių vyskupo Juozapo Arnulpo Giedraičio verstas Naujasis Testamentas. Seniausias iš jų yra 1660-1662 metų Londone spausdintas pirmojo Biblijos vertėjo į lietuvių kalbą Samuelio Boguslavo Chilinskio verstas Šventasis Raštas. Jis verstas iš olandų kalbos. Dešimtys tokių laiko pažymėtų eksponatų itin atidžiai saugomi - atskirti stiklo.
Meno mylėtojus turėtų sudominti odos, medžio, metalo ar keramikos paveikslėliais išpuošti Šventojo Rašto įrišimai.
„Tokius įrišimus rankomis gamino lietuviai, Šventajam Raštui jautę ypatingą pagarbą. Meniškai ir originaliai išpuoštos Biblijos yra vienetinės, didelės vertės“, - sako J.Morkvėnas.
Pranašas didžuvėje
Parodoje nenuobodžiaus ir mažyliai. Jiems didžiulį įspūdį turėtų padaryti 1999-aisiais Švedijoje sukurtas ir tos šalies Biblijos draugijos lietuviams padovanotas jūros pabaisos, vadinamosios didžuvės, maketas. Mato Evangelijoje aprašyta istorija perteikiama ir vaizdine medžiaga - ji demonstruojama dirbtinio gyvio nasruose.
Pasakojama apie Dievui nepaklususį Joną, nuo Visagalio sprukusį laivu. Užėjus stipriai audrai, kaltininką jūreiviai išmetę už borto. Vandenyje pranašą prarijusi jūros pabaisa ir pilve jį išlaikiusi tris diena bei naktis. Į 7 metrų ilgio žuvies maketo vidurius pažvelgti galima pro šonuose įrengtas akutes - ten pranašas ir įtaisytas. Eksponuojama ir įdomiai iliustruota vaikiška religinė literatūra.
Spontaniška idėja
Pasak J.Morkvėno, idėja parodą atvežti į Panevėžį kilo spontaniškai. Taip norėta paminėti apaštalo Pauliaus ir Evangelijos tūkstantmečio bei Lietuvos vardo paminėjimo jubiliejinius metus. Ekspoziciją norintieji pamatyti neturėtų delsti, nes ji pasiskolinta maždaug porai savaičių. Ne viename Lietuvos mieste ir miestelyje - Plungėje, Rietave, Kaltinėnuose, Biržuose, Pasvalyje, Kupiškyje, Ignalinoje ir net Seime pristatyta „Biblija istorijoje ir šiandien“ bei „Pranašas Jona“ iš Panevėžio netrukus iškeliaus į kitus šalies kampelius.
Kunigo teigimu, parodą aplankyti turėtų visi, o ypač abejojantieji savo tikėjimu.
„Laukiame tikinčiųjų, norinčių pagilinti savo žinias apie Bibliją ir jos istorinį kelią. Dar svarbiau, kad ateitų abejojantys savo tikėjimu žmonės. Galbūt Šventojo Rašto istorija padės tikėjimą atrasti iš naujo“, - kalbėjo Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos kunigas J.Morkvėnas.
Naujausi komentarai