Vyriausybės nutarimas dvylika milijonų litų sumažinti Panevėžio biudžetą miesto politikams tapo sunkiai įkandamu uždaviniu. Patikslinto biudžeto tvirtinimas tapo gera proga suremti ietis ir išsakyti nuomonę apie oponentų politinę kompetenciją.
Pajus visos sritys
Bene labiausiai valdantiesiems kliuvo už lėšų nukarpymą švietimui ir kultūrai bei politinę prabangą sunkmečiu - trijų vicemerų išlaikymą. Iš Vyriausybės gavusi žinių, kad nuo Panevėžio miesto biudžeto ketinama nurėžti daugiau nei dvylika milijonų litų, Savivaldybės administracija suskato rengti biudžeto patikslinimo projektą. Biudžeto apkarpymą pajus visos sritys.
Rėmėsi Rytų išmintimi
„Tai ne taupymo programa, o didysis mechaninio karpymo ekspromtas, - biudžeto taupymo planą įvertino pagal Liberalų sąjūdžio programą išrinktas Tarybos narys Tomas Josas. - Valdantieji susidūrė su jiems neįveikiama užduotimi - sumažinti. Ir čia pat sutriko. Sunkmetis parodė, kad valdančioji dauguma nepasirengusi taupyti.“
Politiko teigimu, toks elgesys, kai drastiškai nuimamos lėšos švietimui, kultūrai ir miesto ūkiui, negali būti toleruojamas. Kad šešiolika milijonų didesnis biudžetas, koks buvo patvirtintas metų pradžioje, negali būti įvykdytas, esą buvo aišku jau jį tvirtinant.
T.Joso įsitikinimu, nuostolių atnešė ir laiku neįvykdytas valdymo auditas, nors jis buvo būtinas.
„Savivaldybės valdymo tobulinimo programa - sveikintinas, bet nevykdomas dalykas, - kritikos negailėjo politikas. - Nepersvarstytas nei vicemerų skaičius, neįvertinta ir kitų darbuotojų etatų būtinybė ir kompetencija.“
T.Josas pacitavo 2007 m. tuometės opozicijos pasirašytą raštą, kuriame rašoma, kad „trys vicemerai Panevėžiui nereikalingi, nes ir dviem darbo mažoka“.
„Raštą pasirašė ir dabartiniai vicemerai Zita Kukuraitienė ir Ramūnas Vyžintas, - negailestingai atskleidė T.Josas. - Būtų įdomu žinoti, kada jie buvo nuoširdūs - tada ar dabar.“ Atsikvošėti politikus T.Josas kvietė remdamasis ir Rytų išmintimi. „Ar žinote, koks yra ilgiausias kelias pasaulyje? Tai atstumas nuo proto iki širdies. Linkiu šiandien jį įveikti.“
Taupoma neteisingai?
Valstiečių liaudininkų Vfrakcijos vardu kalbėjusi Gema Umbrasienė taupymo planą pavadino chaotišku pinigų nukarpymu.
„Jis ne tik neteisingas ir nekorektiškas, bet ir neduosiantis realios naudos, - kritikavo politikė. - Be to, jis nusikalstamai pavėluotas. Biudžetas patvirtintas 16 milijonų didesnis nei praėjusių metų, nors jau buvo jaučiama ekonominė krizė. Pasiteisinimas, kad skaičiai buvo nurodyti Vyriausybės, yra juokingas, nes kas gi tuomet yra savivalda?“
G.Umbrasienės teigimu, nedovanotina, kad sunkmečiu Panevėžys sau leidžia politinę prabangą turėti tris vicemerus.
„Vieno vicemero išlaikymas Savivaldybei per metus kainuoja 79 tūkstančius litų, 690 tūkstančių litų administracija išsimoka kaip priedus už gerą darbą, tačiau pinigai taupomi ne čia, o braukiami nuo kultūros ir švietimo“, - piktinosi valstiečių liaudininkų atstovė. G.Umbrasienė norėjo išgirsti, kiek valdantieji žada susimažinti atlyginimus ir atsisakyti priedų.
Valdantieji su kritika nesutinka
Opozicijos kaltinimus valdantieji griežtai atmeta.
„Priimdami biudžetą negalime vadovautis nuojautomis, - pabrėžė administracijos direktorius. - Skaičius gavome iš finansų ministerijos. Anksčiau biudžeto mažinti negalėjome, kol to nebuvo nusprendęs Seimas.“
Mažinti etatų, pasak S.Karčinsko, nebėra tikslo, nes prieš keturis mėnesius žmones tektų įspėti, išmokėti išeitines kompensacijas, taigi ekonominės naudos nebebūtų.
„Miesto valdymo aparatą sudaro ne tik meras ir vicemerai. Šalies vidurkį mes išlaikome“, - vicemerų neliečiamumą apibūdino administracijos direktorius.
Vienas iš trijų Panevėžio vicemerų paaiškino, kad atlyginimus jiems nustato įstatymas, tad Taryba negali jų sumažinti.
„Išeina taip, kad Vyriausybė jums kiša pinigus, o jūs, nežinodami kaip atsisakyti, juos imate“, - replikavo T.Josas.
Audringai diskutavę Tarybos politikai nubalsavo už tokį taupymo planą, kokį buvo parengusi administracija. Už pasisakė 17 valdančiajai daugumai priklausančių politikų. Atsižvelgus į opozicijos siūlymą, papildomai nurėžtos lėšos ryšiams (20 tūkstančių litų) ir 13 tūkstančių litų sumažintos transporto išlaidos. Patikslintas 2009 metų Panevėžio miesto biudžetas - 217,7 mln. litų.
Siūlė telktis
„Būkime „biedni“, bet teisingi, - sakė miesto meras Povilas Vadopolas. - Biudžetą mes priėmėme deficitinį, tai pripažįstame. Tačiau visos savivaldybės gauna skaičius iš ministerijos, ne vien mes. Kita vertus, pagalvokime, kas būtų, jei nebūtų tų 16 milijonų. Iš ko dabar turėtume spaustis?“
Pasak P.Vadopolo, kaltinimai netaupymu tikrai neteisingi - jo išlaidos ryšiams ir transportui esančios tris kartus mažesnės nei ankstesnio mero Vito Matuzo. 66 tūkstančius litų jau sutaupė sumažinę Tarybos sekretoriato žmonių.
„Vicemerai pas mus trys, bet mes neturime antro administracijos direktoriaus pavaduotojo, sakė P.Vadopolas. - Sunkmečiu reikia ne pykti vieniems ant kitų, bet elgtis solidariai. Mažinamas beveik visų sričių finansavimas. Visi imsime 10 dienų nemokamas atostogas, jei biudžetas nebus vykdomas - ir ilgiau.“
Pajus visos sritys
Savivaldybės valdymo tobulinimo programai skiriamos lėšos sumažintos daugiau nei milijonu litų.
Kultūros ir meno programai nubraukta 738 tūkstančiai litų.
Būsto programai - 198 tūkstančiai.
Turto valdymo programai - 36 tūkstančiai.
Švietimo ir ugdymo programai - 6 milijonai 681 tūkstantis litų.
Socialinės paramos įgyvendinimo programos finansavimas sumažintas 869 tūkstančiais litų.
Ekonominės plėtros programos - 212 tūkstančių.
200 tūkstančių litų tikimasi sutaupyti peržiūrėjus sutartį su „Cido“ arenos koncesininke UAB „Panevėžio arena“ (šiuo metu Savivaldybė jai per metus sumoka per 2 mln. litų). Taupant lėšas ketinama sujungti Muzikinį teatrą ir pučiamųjų orkestrą „Panevėžio garsas“, Fotografijos ir Dailės galerijas.
Naujausi komentarai