Anoniminė Lietuvos policininkų apklausa parodė, kad Lietuvos pareigūnų interesus geriausiai atstovauja buvęs Policijos generalinis komisaras, dabar Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Tuo tarpu praėjusiuose Seimo rinkimuose didžiausią palankumą socialdemokratams išreiškę respondentai neslepia nusivylimo valdančiųjų sprendimais teisėsaugos srityje.
Profesinių sąjungų atlikta anketinė apklausa, kurios metu savo nuomonę išreiškė beveik pusė tūkstančio policininkų, siekė išsiaiškinti, ar pareigūnai naudojasi rinkimų teise, ką renkasi ir kas geriausiai atstovauja jų interesus.
Išrinktieji nepateisina lūkesčių
Apklausos duomenimis, net 90 proc. policininkų yra politiškai aktyvūs: dalyvauja Prezidento, Seimo ir ketina dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose.
„Džiugu, kad didelė dalis pareigūnų balsuoja ir tokiu būdu išreiškia paramą valstybės, konkrečių asmenų ir partijų politikai. Deja, tenka konstatuoti, kad rinkimuose balsuojama už plačias programas, kurios net nebūtinai bus vykdomos, o ne konkrečius veiksmus“, - teigia Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas Vladimir Banel.
Respondentų nuomone, 31 proc. pareigūnų praėjusiuose rinkimuose balsavo už socialdemokratus, 11 proc. už liberalus, 9 proc. už konservatorius, likusi dalis už Darbo partiją, partiją „Tvarka ir teisingumas“, Lenkų partiją ir kitas.
„Gaila, tačiau socialdemokratai, matyt, pareigūnų buvo įvertinti nepelnytai. Valdantieji ne tik nesiima teisėsaugos problemų sprendimų, bet savo neveiklumu trukdo esminių dokumentų, tokių kaip Vidaus tarnybos statutas, Policijos veiklos įstatymas priėmimui. Be to, į realias valstybės saugumo grėsmes numojama ranka, nesprendžiant vidinio saugumo užtikrinimo problemos“, - bėdas vardija V. Banel.
Profesines sąjungas stebina ir faktas, kad socdemai Vidaus reikalų ministeriją (VRM) buvo atidavę į, pasak apklausos, pareigūnų palaikymo neturinčios partijos „Tvarka ir teisingumas“ rankas. Pastarieji VRM ministru buvo paskyrę Dailį Alfonsą Barakauską, kuris savo neveiklumu stabdė institucijos darbą bei pažangą. Be to, 2013 m. NPPSS inicijuotas bendradarbiavimo susitarimas su Vyriausybe dėl žemiausių kategorijų pareigūnų darbo užmokesčio didinimo 10 proc. buvo ilgai vilkinamas ir galiausiai nutrauktas. Akivaizdu, kad socdemų deklaruojama kairioji politika, paremta socialinio teisingumo ir lygybės principais, jos įgyvendinimas ir tuščių politinių intrigų nebuvimas, - tik mitas.
S. Skvernelis ir profesinės sąjungos – interesų gynėjai
Pareigūnų nuomone, geriausiai policininkų interesus gina apklausos metu dar Policijos generaliniu komisaru buvęs S. Skvernelis (41 proc.), profesinės sąjungos (37 proc.), tarp kurių geriausia įvardinta NPPSS, ir įstaigų vadovai (17 proc.). Gerokai mažesnė dalis apklaustųjų mano, kad geriausi atstovai yra žemesnio lygio vadovai, patys pareigūnai ar Seimo nariai.
Policininkai, paklausti, kurie politikai, tarnautojai, pareigūnai ar visuomenės veikėjai per pastaruosius penkerius metus daugiausiai prisidėjo prie teisėsaugos stiprinimo Lietuvoje, buvo vieningos nuomonės. 47 proc. respondentų mano, kad S. Skvernelis įnešė didžiausią indėlį.
Toliau įtakingų teisėsaugos veikėjų sąraše rikiuojasi S. Skvernelio patarėjas, vienas iš NPPSS įkūrėjų Vytautas Bakas (9 proc.), Vitalijus Gailius (7 proc.). Žemesnės pozicijos atiteko Juliui Sabatauskui, Stasiui Šedbarui, Algirdui Butkevičiui, Kęstučiui Lančinskui, Vytautui Grigravičiui, Vladimir Banel, Artūrui Palauskui ir kitiems.
„Saulius Skvernelis, dar būdamas Policijos vadovu, per neilgą laikotarpį nuveikė išties daug: subūrė pareigūnų bendruomenę, bendradarbiavo su socialiniais partneriais, rūpinosi eiliniais pareigūnais ir jų darbo sąlygomis, ėmėsi esminių reformų, tokių kaip vadovų rotacija, kova su korupcija, Kriminalinės policijos pertvarka, centrinio valdymo aparato pertvarka. Be to, ženkliai padidėjo visuomenės pasitikėjimas policija ir sumažėjo korupcijos mastai. Todėl nenuostabu, kad pareigūnai vertina padarytus darbus.
„Džiugu, kad „Tvarka ir teisingumas“ šįkart priėmė teisingą sprendimą ir dabar turime Vidaus reikalų ministrą, kuris, tikimės, imsis esminių teisėsaugos sistemos pokyčių, o dalis darbų, kurie buvo pradėti policijos vadovo kėdėje persikels į naują darbotvarkę ir bus toliau kryptingai įgyvendinami“, - sako NPPSS vadovas.
Apklausa, kurioje dalyvavo policijos pareigūnai, derybų grupių dėl įstaigos kolektyvinės sutarties nariai, struktūrinių ir teritorinių padalinių vadovai, darbuotojų atstovai, vykdytaa visuose dešimtyje Apskrities vyriausiųjų policijos komisariatų 2014 m. rugsėjo-gruodžio mėn.
Naujausi komentarai