Žurnalistai kalbėjosi su policijos generalinio komisaro pavaduotoju Arūnu Paulausku.
– Kokia tvarka dabar galioja dėl ginklų išdavimo Lietuvoje?
– Lietuvos Respublikoje šaunamuosius ginklus saviginai gali įsigyti bet kuris Lietuvos Respublikos pilietis, sulaukęs tam tikro amžiaus – 21-erių arba 23-ejų metų, priklauso nuo ginklo kategorijos. Asmuo turi būti nepriekaištingos reputacijos, atitikti tam tikrus sveikatos reikalavimus, turėti sąlygas ginklui laikyti. Atitikdamas tokius reikalavimus asmuo gali gauti leidimą ginklui saviginai.
– Ar pastarųjų mėnesių įvykiai gali koreguoti šią ginklo leidimo išdavimo tvarką?
– Labai gaila, bet kiekvienais metais fiksuojame po tris keturis incidentus, kuomet legalūs ginklų turėtojai juos panaudoja neteisėtai, kartais ir nukreipdami prieš kitus asmenis. Šie metai nėra kažkuo išskirtiniai – galbūt toks sutapimas, kad tiesiog skiriame daugiau dėmesio būtent tiems incidentams. Kol kas kažkokių korekcijų nenumatome. Tačiau yra tam tikros teisėkūrinės iniciatyvos, kuriomis siekiama liberalizuoti tam tikrų sunkiųjų ginklų laikymą Šaulių Sąjungos atstovams, tai tikrai turime kritinių pastabų dėl to.
– Ar jums nekyla klausimų dėl komisijų, kurios išduoda ginklus, ar tiesiog deda parašus prie asmenų patikros, ar jie gali turėti ir laikyti saviginai ar medžioklei skirtus ginklus, darbo kokybę? Pavyzdžiui, šaulys, kuris šovė į apsauginį, socialiniame tinkle prieš įvykį ragino ginkluotis ir kreipėsi į pareigūnus necenzūriniais žodžiais. Ar komisijos darbas yra visuomet iki galo kokybiškas?
– Matome, kad šiuo metu leidimai ginklams Lietuvoje yra išduoti 94 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tai – tikrai didžiulis skaičius. Ir vėlgi matome, kad incidentai su legalių ginklų turėtojais yra pavieniai. Kaip ir minėjau, apie trys keturi atvejai per metus. Tai tikrai sudaro mažą nuošimtį nuo legalių ginklų turėtojų. Ir, kaip matome, tikrai didžioji dauguma legalių ginklų turėtojų yra adekvatūs žmonės ir ginklais naudojasi atsakingai. Galėčiau pasakyti, kad pareigūnai, kurie priima sprendimą dėl leidimo ginklui išdavimo, yra pakankamai griežti ir reiklūs tiems žmonėms, kurie nori turėti ginklus. Ir tikrai gana dažnai mes atsisakome išduoti ginklą dėl tam tikrų motyvų. Asmenys kreipiasi netgi į teismus ir per teismus siekia įgyti šią teisę. Yra buvę tokių atvejų, kai buvome įpareigoti teismų išduoti leidimus.
– Ar tie asmenys, kurie jau turi leidimus ginklams, yra periodiškai tikrinami ir kaip?
– Taip, visi asmenys yra periodiškai tikrinami ir, kaip žinia, leidimas ginklui turi būti pratęsiamas kas penkerius metus. Patikros procedūra yra atliekama iš naujo. Noriu pasakyti, kad tikrinimas vyksta nuolat, t. y. bet kuris legalaus ginklo turėtojas yra įtrauktas į duomenų registrą. Ir jei šio asmens atžvilgiu yra, pavyzdžiui, pradedamas ikiteisminis tyrimas, jis pristatomas į policiją padaro kitą teisės pažeidimą, kai tik ta informacija yra įvedama į registrus, pareigūnai, atsakingi už kontrolę, nedelsiant gauna pranešimą, reaguoja ir kiekvienu atveju sprendžia klausimą, ar tam asmeniui galima palikti ginklą, ar ne.
Tikrai tais atvejais, kuomet ginklas yra panaudojamas nusikalstamos veikos padarymui – elgiamasi tikrai neatsakingai, tai tokiems asmenims leidimai atimami visam laikui.
– Ar visuomenė gali būti rami, kad po išvardytų atvejų tokie asmenys negalės iki gyvos galvos turėti legaliai laikomo ginklo namuose?
– Tikrai tais atvejais, kuomet ginklas yra panaudojamas nusikalstamos veikos padarymui – elgiamasi tikrai neatsakingai, tai tokiems asmenims leidimai atimami visam laikui. Ir jeigu asmuo po kažkiek laiko kreiptųsi norėdamas gauti leidimą ginklui, jis tokio leidimo nebegautų. Žinoma, kartais mes fiksuojame ir neženklius pažeidimus, susijusius su ginklais. Na, pavyzdžiui, palikimas be priežiūros. Tai tokiais atvejais visa tai fiksuojama kaip administracinis teisės pažeidimas, skiriama bauda, bet leidimas ginklui nėra panaikinamas.
– Na, pavyzdžiui, ginklo vežiojimasis automobilyje. Būna reidų, kai pareigūnai tikrina blaivumą, ar apieško automobilį, nes asmuo jiems sukelia įtarimų, ir randa ginklą, kuris, paaiškėja, kad laikomas legaliai, bet radimo metu ginklas vis tiek paimamas? Ar galima ginklą vežiotis automobilyje arba tiesiog nešiotis?
– Ginklo nešiojimo taisyklėse aiškiai nurodoma, kad ginklas turi būti prie jo savininko ir savininkas turi jį turėti prie savęs. Žinoma, tai priklauso nuo aplinkybių – jeigu žmogus nuolat kontroliavo ginklo buvimą, jis automobilyje yra vienas, na, kažkuriam laikui, pavyzdžiui, vairuodamas automobilį jis jį pasidėjo šalia, ir tai užfiksavo policija, manau, kad tai bus fiksuojama kaip nežymus pažeidimas ir tikrai tam asmeniui leidimas nebus atimtas.
– Ar leidimai yra išduodami terminuotam laikui? Ar tai yra neterminuotas leidimas nebent įvyksta kažkoks pažeidimas?
– Kaip ir minėjau, leidimai yra išduodami penkerių metų terminui ir kas penkerius metus pistoletus reikia atšaudyti – atlikti specialią procedūrą, ir atlikti pilną patikrinimą, t. y. beveik tą pačią procedūrą kaip ir gaunant ginklą iš naujo.
Naujausi komentarai