Išskirtiniame interviu portalui 1diena.lt Prezidentė Dalia Grybauskaitė kalbėjo apie Andriaus Kubiliaus Vyriausybę, vardijo sritis, kurios akivaizdžiai šlubuoja – tai valstybės ūkis, socialinė apsauga ir aplinkosauga.
Šalies vadovė užsiminė ir apie premjerą, kuriam kartais trūksta autoriteto: „Jei turėčiau geresnę alternatyvą, daryčiau kitokius sprendimus”.
Ir, aišku, apie sportą, krepšinį, kurį ir pati žaidė, ir jo svarbą Lietuvai.
Kodėl remiate nepopuliarią A.Kubiliaus Vyriausybę? Argi ji nepridarė gana daug klaidų ir neturėtų būti nubausta nepasitikėjimu? Kurie ministrai, jūsų nuomone, taip ir nesusitvarko su savo darbu? O gal matote stiprių opozicijos atstovų, kurie galėtų tapti gerais Vyriausybės vadovais ir ministrais?
Iki Seimo ir Vyriausybės kadencijos pabaigos liko šiek tiek daugiau nei metai. Visada rėmiau šią Vyriausybę, ypač premjerą. Jis įgyvendino svarbiausius dalykus: suvaldė finansinį sunkmetį ir radikaliai ėmėsi spręsti strategines energetikos problemas. Taip, ši Vyriausybė daro ir daug klaidų, tačiau didele dalimi tai lemia koalicijos sudėtis. V.Kubilius neturi daugumos, dirbti nėra lengva.
Matau ir kitų alternatyvų, tačiau jos nėra efektyvios ir geros. Esu priversta dirbti su tuo, kas šiandien yra geriausio. Labai atvirai noriu pasakyti: jei turėčiau geresnę alternatyvą, daryčiau kitokius sprendimus.
Bet egzistuoja politinės realijos ir neperžengdama jų rėmų mėginu rasti geriausią sprendimą bei siekti rezultatų.
Daug jūsų kritikos sulaukia aplinkosaugos sritis. Ar matote daugiau sričių, kurioms derėtų pasitempti?
Labai inertiška - socialinė politika, o aplinkosauga apskritai silpna grandis. Dėl prasto Aplinkos ministerijos darbo ne tik galime mokėti baudas ES, bet skriaudžiame žmones - netvarkome sąvartynų. Šioje srityje yra labai daug problemų, ir ne tik ministerijoje, bet ir Seime.
Ūkio ministerija neturi nei iniciatyvų, nei galimybių kažką svaresnio padaryti. Problema ta, kad yra sudėtinga koalicija ir premjeras turi derintis su savo Vyriausybės politiniais partneriais.
Kalbate apie tai, kad Ūkio ministerijai trūksta iniciatyvos. O kas, Jūsų manymu, ateityje turėtų tapti Lietuvos ūkio pagrindu: pramonė, aukštosios technologijos, paslaugų sektorius?
Esame nedidelė, bet labai išsilavinusi tauta. Šį išskirtinumą privalome išlaikyti - turime investuoti į žmogų, mokslą. Šalis turi vystyti tas ūkio šakas, kurios kuria didžiausią pridėtinę vertę.
Esame verslūs, sugebame prisitaikyti, galime konkuruoti pasaulyje. Be jokios abejonės, tai nebus didžiuliai pramoniniai kompleksai - ateities Lietuvos ūkio pagrindas bus inovatyvios sritys. Jau dabar matome, kad tie sektoriai krizę išgyveno gerokai lengviau - nepatyrė nuosmukio, o atvirkščiai - vystėsi.
Žemės ūkis visoje Europoje irgi išliks svarbi ūkio šaka, o visa kita - paslaugos ir inovacijos. Lietuvos niša pasaulyje bus būtent čia.
Gal atėjo laikas gerinti verslo sąlygas? Ar jau yra galimybė galvoti apie PVM sumažinimą iki buvusių 18 proc., nes krizė po truputį atsitraukia?
Verslo aplinkai gerinti esame pribrendę ir tai turime daryti visą laiką. Tačiau nekalbu apie finansinį verslo aplinkos gerinimą. Iš tiesų ekonominė situacija po truputį gerėja, bet ji nėra tokia, kad radikaliai derėtų atlaisvinti finansinius gniaužtus.
Matome situaciją aplink Lietuvą, ypač Pietų Europoje. Mūsų šaliai tiesioginę įtaką daro Europoje vykstantys procesai, tam tikrų signalų ateina iš Kinijos. Atsipalaiduoti tikrai dar ne laikas. Be to, europinė statistika rodo, kad Lietuva yra viena mažiausią mokestinę naštą turinčių šalių. Perskirstome tik apie 28 proc. BVP.
Visi rezervai - ne mokesčių mažinimo, bet perskirstymo ir biurokratinės naštos mažinimo srityje. Taip pat efektyvesnio valdymo, ypač valstybės turto.
Pabaigoje apie tai, kuo pastaruoju metu gyvena visa Lietuva. Apie antrąją šalies religiją. Šie metai - krepšinio metai. Tačiau sportui - vienam geriausių Lietuvos ambasadorių - skiriamos lėšos tikrai nėra didelės. Kai kurios federacijos per metus gauna vos kelių tūkstančių litų finansavimą. Ar valstybė, užuot švaisčiusi lėšas neaiškiems Lietuvos įvaizdžio kūrimo projektams, neturėtų finansiškai labiau pasirūpinti sportu?
Tai nėra normali situacija. Reikėtų peržiūrėti ir sportininkų apdovanojimų tvarką. Šiemet padidintos sportininkų stipendijos. Tačiau sporto srityje dar daug ką reiktų nuveikti.
Nepaisant to, mūsų sportininkai rodo labai aukštus rezultatus. Trijų milijonų valstybei turėti tiek laimėjimų yra pasiekimas.
Gyvename iš inercijos, iš trenerių profesionalumo. Reikėtų atrasti ne tik valstybinių išteklių, efektyviau naudoti turimas olimpines, rėmėjų lėšas. Krepšinis Lietuvoje apskritai yra išskirtinis reiškinys: visi lietuviai vaikystėje yra turėję krepšinio kamuolį.
Kaip ir jūs, Prezidente.
Taip, daugiau ar mažiau, bet turėjau. Krepšinis mus jungia ir vienija. Tai mūsų istorinis pasididžiavimas.
Pirmajam krepšinio čempionatui Kaune pastatėme istorinę Sporto halę, antrajam vėl turime didžiulę europinių standartų krepšinio areną. Tai laikau simboliniu dalyku. Su kukliais finansais sugebame atitikti aukščiausius standartus, esame gerai vertinami. Dabar belieka visiems susitelkti.
Reikia bendro rėmėjų, savanorių, valdžios ir visų institucijų darbo, kad galėtume parodyti, jog Lietuva verta Pasaulio krepšinio sostinės vardo. Mes turime jį užsitarnauti.
Ar nė karto nesigailėjote, kad atėjote į tokį postą? Apribojote savo galimybes likti be nuolatinio apsaugos dėmesio, kai, sakykime, Briuselyje pati vairuodavote automobilį, o laisvalaikiu mūvėdavote džinsus. Dabar net išsiruošusi stebėti krepšinio rungtynių esate priversta rengtis klasikiniu, o ne laisvalaikio drabužiu. Ar tai nevaržo?
Žinojau, kur einu, kokios bus sąlygos. Su viskuo turėjau susitaikyti ir priimti realybę. Jokių netikėtumų nėra. Toks darbas. Tokia atsakomybė, ir viskas.
Kartais klausiu savo vairuotojo: kaip čia bus su tuo vairavimu, ar po trejų metų neprarasiu vairavimo įgūdžių? Jis atsakė: „Ne, čia kaip dviračiu. Jei išmokai vieną kartą, tai važiuosi visą gyvenimą“.
Naujausi komentarai