Kai prokurorai krėtė antivalstybine veikla įtariamų asmenų namus, paaiškėjo, jog sovietinių kariškių dogmų pagrindu kurta pseudoideologinė literatūra yra taip paplitusi, kad jos galima rasti net savivaldybių vadovų kabinetuose. Išryškėjo ir tai, kad šalies nacionalinio saugumo pamatus griaunanti koncepcija yra platinama už ES ir valstybės biudžeto lėšas, o sekėjų ratas – itin plačiai išplitęs.
Pakišo "dovanėlę"
Kas ir kodėl po savivaldybes platino teisėsaugininkų dėmesio susilaukusių skandalingų veikėjų propaguojamos "Visuomenės saugumo koncepcijos" dogmų prisodrintą literatūrą?
Tiesa, knygos kaip dovana miestui gimtadienio proga atkeliavo į uostamiestį atsitiktinai. Tam tikrus leidinius kaip suvenyrus Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui dovanoję veikėjai galbūt net nesuprato, kokiam tinklui nejučia talkina. Tokiai dovanai jie atrinko Mokslų akademijos palaimintas ir esą mokslo populiarinimo tikslais išleistas knygas, kurių susidarė visa serija – 12 atskirų autorių knygų.
"Atsimenu tokią dovaną, tačiau, prisipažinsiu, kad tų knygų turinio nežinau. Kur dabar jos yra, sunku pasakyti. Jei jų nėra tarp visų kitų dovanotų knygų, jos galėjo patekti į administracijos rankas", – tikino uostamiesčio meras V.Grubliauskas.
Vakarų civilizacija – blogis?
Kuo išskirtiniai šie "mokslinės" literatūros opusai ir kas juos sieja?
Visose šiose knygose gąsdinama civilizacijos išnykimu, akcentuojama būtinybė keisti mąstymą, o tradicinį mokslą – pilietiškumo ir tinklų mokslu, raginama telktis į neformalias grupes, jas sieti į tinklus, per juos daryti įtaką verslui, kultūrai, politikai ir galų gale sunaikinti valstybių valdymo struktūrą bei kurti naują pasaulį be valstybių, kolektyvinės laimės pagrindu. Nevengiama ir karo propagandos.
"Susipažinęs su šia literatūra, aptikau labai daug sąsajų su Sovietų Sąjungos kariškių sukurta "Visuomenės saugumo koncepcija", kurios paskirtis yra kovoti su "absoliučiu blogiu" – Vakarų civilizacija. Pavyzdžiui, vienoje knygų kalbama, kad esame pačiame gilių visuomenės struktūros kitimo procesų viduryje. Kitoje aiškinama, kad pilietiškumo mokslas gali pakeisti mąstymą ir daryti įtakos mokslui per koordinuotą grupių veiklą, t. y. griauti jį iš vidaus. Pradėjus domėtis, kokią ideologiją platina autoriai, aptikau visą grupę interneto tinklalapių, kuriuose mirgėte mirga analogiškų idėjų. Visi šie žmonės neslepia pavardžių. Klaipėdos krašte aktyviausiai reiškiasi visuomeninio judėjimo "Būkime vieningi" sekėjai", – tikino ne vienus metus šių idėjų įgyvendinimo veiklą stebėjęs dienraščio pašnekovas, saugumo sumetimais nepanoręs viešinti pavardės.
Sukūrė naują šalies Konstituciją
"Visuomenės saugumo koncepcija" – KOB trumpinį įgijo iš rusiško pavadinimo "Концепция общественной безопасности".".
Rusijos partija "Tiesos ir vienybės kursu" skelbiasi esanti šios koncepcijos sekėja ir puoselėtoja.
Lietuviškuose interneto puslapiuose platinamos Rusijos generolo majoro Konstantino Petrovo videopaskaitos apie "Visuomenės saugumo koncepciją". Tačiau tai, kad iš šio kariškio lūpų pilasi liaupsės Stalinui, jo sekėjų neatgraso.
Generalinei prokuratūrai prieš mėnesį pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl antikonstitucinių grupių kūrimo ir jų veiklos, po plačiai nuskambėjusių kratų atsirado liudijimų, kad visa ši ideologija buvo diegiama net tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
"Rengiami trijų dienų seminarai, o internete smulkiai aiškinama, kaip šią naujo mąstymo koncepciją pateikti jauniems protams. Buvau sukrėstas, kai sužinojau, kad vieno šalyje žinomų universitetų prodekanė ėmė įtikinėti, kad pasaulio ateitį nulems globali kolektyvinė išmintis", – sakė dienraščio pašnekovas.
Šios mokslo darbuotojos viešai platintame tekste minimas virtualus "idėjų centras", kuriame "įtinklintų" ekspertizių pagrindu būtų analizuojami visuomenei svarbūs klausimai ir siūlomi virtualūs kolektyviniai sprendimai.
"Tokiu keliu eina ir KOB ideologijos sekėjai – mokslo svarba menkinama, pabrėžiamas tik žinių panaudojimas, taip neva ginant piliečių teises dalyvauti kuriant mokslą. Išeitų, kad laisvalaikiu įgijęs šiek tiek žinių architektas ar dizaineris galėtų pradėti gydyti žmones. Mano galva, tai destrukcijos kėlimas. Viename tinklalapių radau net jau sukurtą naują šalies valdymo struktūrą. Forumas "Aš Lietuvai" veikė išties intensyviai – sukurtas "Lietuvos stuburas", nauja Lietuvos Konstitucija, prikurpta strategijų ir įstatymų apmatų, įgyvendinta apie 40 keistai pavadintų projektų," – pasakojo priešiškos informacijos tyrimą atlikęs pašnekovas.
Projektų pavadinimai nuosekliai atitiko pagrindines rusiškos "Visuomenės saugumo koncepcijos" (KOB) nuostatas.
Ruoštasi perversmui valstybėje
"Nejučia visam šiam tinklui mėginama pajungti tuos, kurie yra "prieš". Ir nesvarbu prieš ką – prieš valdžią, prieš prekybos centrus, prieš kokakolą ar gėjus. Pajungiami ir tie, kurie prieš skalūnų dujas, prieš atominę elektrinę, aiškinama, kad energetinių projektų Lietuvai apskritai nereikia, nes jie ekonomiškai nepagrįsti. Pasak jų, nereikalingas ir mokslas, nes žinių galima ir kitu būdu įgyti, taip pat nereikalingas ir švietimas, nes vaikai auga laimingesni, kai nereikia eiti į mokyklą. Žinoma, pabrėžiama, kad Vakarai supuvę, jiems trūksta dvasingumo, o ES ir NATO yra blogis. O visos šios ideologijos skleidėjų tikslas – pasirengti valstybės perversmui", – tikino ne vienus metus šių idėjų skleidėjų veiklą stebėjęs žmogus.
Jo teigimu, tokią informaciją skleidžiančiųjų ratą pradžioje sudarė apie 20 aktyvistų. Jų veikla gali priminti sektos veikimo principus. Šių veikėjų platinamuose tekstuose galima atrasti duomenų, esą specialistai Maskvoje apskaičiavo, jog Lietuvos atveju "pilietinei visuomenei" suburti pakaktų 100 tūkst. aktyvių žmonių, kad procesas taptų nekontroliuojamas.
Todėl buvo stengiamasi į tinklą įtraukti pačių įvairiausių interesų turinčias grupes ir organizacijas bei jas sutelkti būsimai kovai prieš esamą valdžią.
Veržėsi į Gargždus
Tai, kad tokios ideologijos skleidimui yra pasitelkiami įvairiausi būdai ir metodai, liudija ir faktas, kad Gargždų bendruomenė buvo sulaukusi keisto siūlymo surengti paskaitą vietos gyventojams.
"Iš pradžių skambinęs vyriškis žadėjo su bendruomene kalbėti apie ekologiją, minėjo skalūnų dujų problematiką, aiškino apie žemės pardavimą. Tačiau netikėtai užsiminė, kad žada pristatyti ir Rusijos valstybės vidaus santvarką, ir šios šalies galimybes, žinoma, teigiama prasme. Labai keistas skambutis buvo. Tačiau mes šiuo siūlymu nesusigundėme", – prisiminė Gargždų bendruomenės narė Roma Paplauskienė.
Tarp sekėjų – pareigūnai
"Bandoma veikti per visas įmanomas sritis, o šios ideologijos sekėjus nesunku identifikuoti. Jų pilna valstybinėse įstaigose – nuo Valstybės sienos apsaugos tarnybos iki Vidaus reikalų ministerijos. Tačiau ministerijose konkuruoja partiniai interesai, gana stipri administracinė kontrolė, todėl tokios grupelės nepajėgia išsivystyti. Silpniausia vieta – mokslas, švietimas, kultūra. Pagal rusiškąją KOB metodiką kultūrinė revoliucija yra ilgiausias procesas, o patikimiausias ir rezultatyviausias būdas – mąstymo ir pasaulėžiūros pakeitimas", – tikino pašnekovas, pats ilgai bendravęs su šių grupelių nariais.
Kuo šie ideologiniai svaičiojimai pavojingi?
"Pavojingumas ir yra durnume, nes daug metų niekas dėl to rimtai nežiūrėjo į tokius veikėjus. Tik šiais metais Valstybės saugumo departamentas įvardijo tokių veikėjų įdirbį kaip grėsmes valstybei ir nacionaliniam saugumui. Ir iš tiesų tokios grupelės artimos tiems, kurie kovoja nesvarbu prieš ką, svarbu, kad keltų destrukciją, kuri naudinga proceso koordinatoriams. Kai kurie jų net patys prisipažįsta, kad jie mėgina daryti įtaką politinėms partijoms", – tikino pašnekovas.
Veiklą mistifikuoja
Seimo narys Arvydas Anušauskas įsitikinęs, kad mėginimas burti marginalų grupes į vieną ir nusako tikruosius šių veikėjų tikslus.
"Juk neskatinama dalyvauti rinkimuose, raginama kilti į kovą su teisine ir konstitucine valdžia. Tai neturi nieko bendra su žodžio laisve. Tai yra kelių dešimčių aktyvių veikėjų grupelė, kuri turi kelis šimtus sekėjų. Niekas nesiruošia ramiai stebėti jų veiklos", – tikino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys.
Pasak A.Anušausko, tai, kad prokuratūra su VSD į šių grupių veiklą pažiūrėjo labai rimtai, tik rodo, kad šie veikėjai savo tikslų nepasiekė.
"O kad skelbiamasi apie daromą poveikį partijoms, man panašu į marginalams įprastą bruožą prisiimti daugiau galių, nei iš tiesų jų yra. Tai mistifikuoja tą veiklą. Dažnai tokie veikėjai skelbiasi padarę viena ar kita, o iš tiesų jie nebūna net piršto pajudinę", – teigė A.Anušauskas.
Tylus smegenų plovimas
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Tomas Janeliūnas taip pat pripažino, kad ne vienus metus įvairių veikėjų veikla buvo stebima pro pirštus.
"Tik dabartiniame kontekste į visa tai pažiūrėta rimčiau. Toks tylus ir sunkiai apčiuopiamas smegenų plovimas vykdavo ir anksčiau. Gal teisėsaugos institucijos tik dabar sugebėjo surinkti rimtesnių įrodymų, nes be jų laisvių suvaržymai kai kuriems asmenims nebūtų vykdomi", – tikino ekspertas.
Tiesa, bylą dėl antivalstybinės veiklos grupių kūrimo kuruojantys uostamiesčio prokurorai juokaudami kalbėjo, kad teisėsauga neleis terlioti sienų užrašais prieš NATO ir ES, tačiau prasitarė nelabai besigilinę, kokią iš tiesų ideologiją skleidė vieni ar kiti tyrimo objektai.
"Tokie užrašai tėra detalė visame šiame reikale. Požiūrio klausimas – kaip tai vertinti: ar tai tėra smulkus chuliganizmas, ar tai yra visas tinklas, už kurio stovi pagrindiniai organizatoriai. Tai ir yra visų tyrimų esmė – atskirti, kur chuliganizmas, o kur veikla, kurioje aiškiai yra bandymų destabilizuoti valstybę požymių", – tikino Vilniaus universiteto docentas.
Siekia manipuliacijų
T.Janeliūnas svarstė, ar plačiai nuskambėjęs Generalinės prokuratūros pradėtas tyrimas dėl antivalstybininkų nesubliūkš dėl teisėsaugininkų nenoro gilintis į reikalo esmę.
"Kyla klausimas, ar visiems šiems veikėjams nedaro įtakos kokia nors šalis iš Rytų. O tai nustatyti bus sunku. Propaganda, nesvarbu, į ką ji yra nukreipta, skirta sukelti abejones esama situacija, aiškiais, žinomais faktais. Visuomenėje pasėjamos abejonės tuo, kas vyksta aplinkui. Kuriami valstybinių sąmokslų mitai. O tuo yra didinamas nepasitikėjimas savo valstybe, valdžia, didinamas nepasitenkinimo jausmas, keliamas pasipiktinimas įvairių institucijų, teisėsaugos veikla. Tokioje terpėje sąmokslais tikinčius žmones yra kur kas lengviau paskatinti imtis tam tikrų nekonvencinio protesto veiksmų. Tai ir yra provokatorių tikslai", – aiškino T.Janeliūnas.
Grasina protestais
Remiantis apžvalgininkų pastabomis, kaip tuomet reikėtų vertinti iniciatyvą, pavadintą "Pasaulinė veiksmo diena prieš laisvosios prekybos sutartis Lietuvoje"?
Laisvojo universiteto (LUNI) įkūrėjais pasivadinę veikėjai kartu su žaliaisiais ir gyvūnų teisių gynėjais praėjusį savaitgalį ragino piliečius prisidėti prie šimto tūkstančių kitų aktyvistų visame pasaulyje.
"Už sveiką maistą, darbuotojų teises, interneto laisvę, demokratiją ir galimybę dirbti savo žemę kovojantys aktyvistai rengia daugiau nei 500 protesto akcijų ir informacinių renginių visuose kontinentuose", – rašoma LUNI ir Žaliųjų susivienijimo atstovų pranešime.
Neformalia savišvietos iniciatyva pasivadinę veikėjai ragina piliečius išeiti iš transo ir kritiškai vertinti įvairius JAV ir ES sutarties aspektus.
"Entuziastų būrelis, įkūręs LUNI kaip alternatyvų savišvietos tinklą, pirmaisiais metais buvo panašus į uždarą kairiųjų radikalų sektą. Tada saugumas gal mumis ir domėjosi, dabar – tikrai ne", – taip apie savo veiklą kalba šio universiteto kūrėjai.
Nusitaikė ir į moksleivius
"Šis judėjimas vasarą moksleiviams organizuoja stovyklas, kuriose "lektoriai" ilgai aiškina, kaip "kažkas" lietuvius per 20 metų engia, kad žmonės nesusikalba, o "mokymo" pabaigoje iššoka pagyvenęs vyriškis ir sušunka: "Geriau tos nepriklausomybės nė nebūtų buvę". Sąsajos su LUNI įkūrėjais bei ideologais nusidriekė į mokslo ir švietimo įstaigas, valstybės institucijas. Bet juk tai buvo paties tikriausio hibridinio karo elementas. Atrodo, kad ir plito jis beveik nekontroliuojamai", – savo nuomonę išsakė šiuo judėjimu domėjęsis dienraščio šaltinis.
Pasidomėjus personalijomis, kurios slepiasi po mistiniu judėjimu, aiškėja, kad vienas įkūrėjų pasirodo besąs Rusijos pilietis, sovietmečiu dirbęs karinėje Linksmakalnio (Kauno raj.) radiotrukdžių stotyje.
Veikia tinklo principu
Pernai kelių universitetų mokslininkai ir dėstytojai atliko tyrimą "Radikalia politinės valdžios kritika pasižyminčių tinklalapių socialinis tinklas". Tyrėjai atrinko tik tuos interneto tinklalapius, kuriuose kritika reiškiama nenormatyvine leksika.
Šį tyrimą atlikti pastūmėjo karas Ukrainoje ir pasigirdę perspėjimai dėl hibridinio karo grėsmės.
Tyrėjai ekspertiniu būdu atrinko net 62 tinklalapius.
"Verta pažymėti, kad iš visų valdžios institucijų būtent Prezidentas, kaip institucija, arba prezidentas, kaip asmuo, buvo tie, kurie sulaukė vienos aštriausių ir nekonstruktyvių kritikų. Kitos mažiau mėgstamos institucijos – partijos ("išsigimėlės", "homoseksualistų", "oligarchinės") ir Seimas ("uzurpavo", "iškrypėlis")", – rašoma tyrimo ataskaitoje.
Vienas pagrindinių tyrimo uždavinių – sudaryti socialinį tinklą, vaizduojantį radikaliai politinę valdžią kritikuojančius lietuviškus interneto tinklalapius ir jų tarpusavio sąveiką.
Paaiškėjo, kad mažiausiai 92 įvairaus dydžio tinklalapiai tarpusavyje yra susiję. Vieni galėtų būti pavadinti tokio savotiško tinklo branduoliu, jie turi didžiausią įtaką informacijos skleidimui.
Tyrime įvardijami trys tokie tinklalapiai – "alkas.lt", "sarmatas.lt", "anarchija.lt".
Kiti "pasitarnauja" tuo, kad gali greičiausiai gauti informaciją iš bet kurio tinklą sudarančio tinklalapio, arba gali greičiausiai ją perduoti.
Tinklo branduoliu tyrimą atlikusio projekto "Mokslo pieva" kūrėjai nurodo esant tris tinklalapius – "voruta.lt", :"alkas.lt" ir "slaptai.lt".
Skiriamieji šio tinklo narių požymiai – požiūris žemės referendumo ir skalūnų dujų klausimais.
Sarmatijos legendų užkulisiai
Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas tikino taip pat susidūręs su tokių veikėjų veikla. Specialistas pažymėjo analizavęs projekto "Mokslo pieva" minimą "sarmatas.lt" ir daugybę panašių tinklalapių.
"Kaip paveldosaugininkas, tyrinėjantis juodųjų archeologų veiklą, ne kartą domėjausi senovės ir istorijos tyrinėtojų interneto tinklalapiais. Atkreipiau dėmesį į vadinamąjį sarmatų judėjimą. Bevartydamas puslapius, vis atsekdavau tam tikrus dėsningumus ir sutapimus, kurie mane sudomino", – pasakojo paveldosaugininkas.
Klaipėdietis aptiko, kad už vadinamųjų sarmatų, kurie vienija istorija besidominčius žmones, slypi prorusiškų idėjų skleidėjų klanas.
"Pati Sarmatija, jų aiškinimu, apima didelę teritoriją – nuo Baltijos šalių iki Baltarusijos, Lenkijos, Ukrainos ir net Vokietijos bei Rusijos. Ta teritorija priklausė ne tik baltams, bet ir slavams. Viename susitikimų atsirado pranešėjas, kuris apie Sarmatijos idėją kalbėjo akcentuodamas rusiškąją baltiškąją dalį, vis buvo pažymima pagonybės viršenybė, o katalikybė menkinama. Visos blogybės esą atėjo su katalikybe, kuri ir sugriovė idilišką gyvenimą. Esą atėję kryžiuočiai sukišo mums per prievartą Vakarų kultūrą ir sunaikino baltiškąjį, sarmatišką pradą, užkariavę šalį", – pasakojo L.Kavaliauskas.
Pinigais rėmė V.Romanovas
Paveldosaugininkas atkreipė dėmesį, kad jam teko tokiose diskusijose dalyvauti dar prieš trejus metus, bet tuomet rimtos grėsmės niekas tokiose šnekose neįžvelgė.
Susimąstyta tik dabar, kodėl kažkokioms grupelėms prireikė nuneiginėti istorinius faktus.
"Prieš dvejus metus Kėdainiuose įvyko visos Lietuvos sarmatų suvažiavimas. O važiuota net autobusais, išsinuomotos salės, išleista nemažai pinigų. Buvo įdomu, iš kur čia tokios lėšos? Tuo metu niekas net neslėpė, kad renginį finansavo bankininkas Vladimiras Romanovas", – prisiminė klaipėdietis.
Besklaidydamas įvairią literatūrą L.Kavaliauskas atkreipė dėmesį, kad idėjos propaguotojų leidiniai ir vaizdo medžiaga buvo gaminama Rusijoje.
"Viso šio reikalo esmė – įtikinėjimai, kad Vakarai yra blogis, o Rytai ir ypač Rusija – gėris", – tikino pašnekovas.
Sukūrė menamą masiškumą
Be forumų elektroninėje erdvėje daugelis tokių asmenų, aktyviai veikiančių "Sarmatų" judėjime, nuomones reiškia ir įvairaus plauko pilietiniuose judėjimuose, vienybės forumuose, Lietuvos ar tautos vienybės išsaugojimo judėjimuose, tautos vienytojų sąjungose ir kitose santalkose ir sambrūzdžiuose.
"Nemažai neva piliečių teises ginančių visuomeninių organizacijų ir neformalių grupuočių iniciatorių, "valdymo organų" atstovų ar svetainių administratorių vaidmenis pradžioje atliko vis tie patys 15–20 asmenų. Vėliau jie ieškojo naujų savanorių ir tinkliniu principu kūrė naujus "sambrūzdžius", registravo ir administravo jų svetaines, jungė grupuotes į didesnes organizacijas ar jų tinklus, keisdamiesi dalyvavo vieni kitų improvizuotame radijuje ir televizijose, rašė vieni kitiems straipsnius, per sukurtą tinklą skleidė informaciją ir palaikydavo vieni kitų iniciatyvas. Buvo akivaizdu, kad procesas yra ne tik koordinuojamas, bet ir griežtai kontroliuojamas", – tikino šių judėjimų veiklą analizavęs dienraščio pašnekovas.
Pasak jo, nors pradžioje atrodė, kad sparčiai besidauginančių organizacijų skaičius nebuvo lemiamas faktorius – jos buvo skirtos tik masiškumo pojūčiui viešoje erdvėje sukurti. Tačiau šių tarpusavyje susijusių veikėjų iniciatyva organizuotas referendumo dėl žemės nepardavimo užsieniečiams surinktų parašų skaičius verčia rimčiau pažiūrėti į plintantį reiškinį.
Naujausi komentarai