Mažiausiai kritulių (arba mažiausiai lietingų dienų), šiltojo sezono laikotarpiu, būna gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje. Nors vidutinė paros oro temperatūra tuo metu dar nėra labai aukšta dėl vėsokų naktų, bendros sąlygos poilsiui yra labai geros.
Kitas sausasis laikotarpis Lietuvoje sutampa su aukščiausios oro temperatūros laiku. Tai yra liepos pabaiga ir rugpjūčio pirmos dienos. Be to, liepos 29 bei rugpjūčio 3 ir 8 dienos patenka į mažiausią lietaus tikimybę turinčių dienų Lietuvoje penkioliktuką.
meteo.lt inf.
Šiuo laiku vidutinė paros oro temperatūra neretai viršija 18 laipsnių šilumos. Pikas pasiekiamas rugpjūčio 5 dieną, vėliau oro temperatūra palengva krenta ir 15 laipsnių šilumos ribą pasiekia rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje. Lietingiausi laikotarpiai Lietuvoje yra birželio antra pusė (birželio 13–28 d.) ir rugpjūčio pradžia (rugpjūčio 9–11 d.).
Kad ir kokia graži būtų vasara, nei vieni metai neapsieina be stichinio masto meteorologinių reiškinių. Pagal paskutinių 20 metų statistiką, tokių reiškinių Lietuvoje daugiausiai pasitaiko liepą (39 proc.) bei rugpjūtį (25 proc.). Beveik kiekvienais metais, liepos mėnesį, yra fiksuojamas stichinio ar katastrofinio masto lietus. Didžiausia itin stambios krušos tikimybė yra gegužę, viesulo – birželį ir liepą, o škvalas dažniausiai fiksuojamas liepos–rugpjūčio mėnesiais.
Stichinio masto sausra Lietuvoje dažniausiai susiformuoja antroje vasaros pusėje (liepą–rugpjūtį), šiuo laiku didžiausia ir kaitros tikimybė. Iš 12 per paskutinius 20 metų Lietuvoje užfiksuotų kaitros atvejų, 7 buvo liepos mėnesį ir tik 3 rugpjūtį. Minėtais mėnesiais dažniausiai Lietuvą aplanko ir itin intensyvios audros.
Jų metu stebimas pavojingų meteorologinių reiškinių (gausūs krituliai, kruša, stiprus vėjas ir perkūnija) kompleksas. Taigi, liepa ir rugpjūtis yra patys šilčiausi mėnesiai Lietuvoje, bet derėtų prisiminti, kad būtent šiais mėnesiais dažniausiai pasireiškia ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai. Kyla klausimas, kokia bus ši vasara?
Remiantis JAV Nacionalinio Aplinkos prognozavimo centro (NCEP) klimato modelio duomenimis, Lietuvoje turėtų būti šilta ir sausa. Birželį ir liepą vidutinė oro temperatūra numatoma iki 1,5 laipsnio aukštesnė. O rugpjūčio terminės sąlygos bus artimos įprastoms, šiek tiek šiltesnis oras prognozuojamas Lietuvos pietvakarinėje dalyje. Kritulių numatoma kur kas mažiau nei įprastai, ypač liepos mėnesį.
Naujausi komentarai