Pereiti į pagrindinį turinį

Rukloje blogiau negu Afrikoje

2008-01-28 00:00

Aukšto rango kariškiai, Vyriausybės nariai ir net šalies vadovas Valdas Adamkus kasmet bent du kartus atvyksta į Ruklą. Pro limuzino langą jie nemato gyvenimo, kuris pašiurpintų bet ką.

Aukšto rango kariškiai, Vyriausybės nariai ir net šalies vadovas Valdas Adamkus kasmet bent du kartus atvyksta į Ruklą. Pro limuzino langą jie nemato gyvenimo, kuris pašiurpintų bet ką.

Rajono vizitinė kortelė

Šiemet Vyriausybė patvirtino 14 probleminių rajonų, kuriuose socialiniai ir ekonominiai skirtumai gerokai viršija šalies vidurkį. Kauno apskrityje tokia teritorija įvardytas Jonavos rajonas, kurio vizitine kortele laikoma Rukla. Didelė jos gyventojų dalis –
daugiavaikės šeimos, pragėrusios būstą Kaune, grįžę iš įkalinimo įstaigų asmenys, apgauti žmonės.

Rukloje socialinėms pašalpoms skiriama daugiau pinigų nei likusiose rajono seniūnijose kartu sudėjus. Tarp pustrečio tūkstančio gyventojų net 40 proc. sudaro vaikai. Tris ir daugiau vaikų augina apie 100 socialinių pašalpų gavėjų.

Ruklos seniūną Gintą Jasiulionį mažai guodžia, kad miestelis pagal gyventojų amžių laikomas jauniausiu Lietuvoje, nes pašalpoms išdalijama 90 proc. seniūnijos biudžeto.

Didelis nusikalstamumas

Nedarbo lygis Rukloje irgi viršija šalies vidurkį, bet rasti darbo rankų beveik neįmanoma. Alkoholio mėgėjai mieliau kilnoja taurelę.

„Rukloje nesaugu gyventi, reikėtų nors paauglius sutramdyti, nes nežinai, kada tave užpuls, – rodydamas mėlynę paakyje kalbėjo Vladimiras. – Sovietmečiu patruliuodavo bent kareiviai.“

Paauglių nusikalstamumas kol kas išlieka viena didžiausių Ruklos problemų, tačiau nuovadoje dirba tik du pareigūnai.

Vladimiras neseniai buvo apžiūrėjęs šiukšlių konteinerį, bet ten nerado tinkamo maisto. Jo laukusi Irina guodėsi, esą valdžios skiriamos pašalpos yra per mažos. Bet į moterį pasižiūrėjus nesunku suvokti, kam ji leidžia pinigus.

Asocialūs asmenys beveik nemoka komunalinių mokesčių. Įsiskolinusieji 10–15 tūkst. litų iškeldinami iš socialinio būsto, bet po kurio laiko apgyvendinami gretimame name.

Krašto apsaugos ministerija, kurios karių mokymo batalionas nuo miestelio atsitvėręs aukšta tvora, neseniai perdavė Jonavos rajono savivaldybės žinion dar 16 butų. Taip socialinio būsto fondas padidėjo nuo 247 iki 263. Socialiniai būstai sudaro ketvirtadalį visų Ruklos butų.

Kraupūs vaikų pasakojimai

Bent porą kartų per metus Ruklos karių mokymo batalione apsilanko ir Prezidentas, ir Vyriausybės vadovas. „Bet, suprantate, pro limuzinų tamsintus langus nelabai ką pamatysi“, – sakė seniūnas.

Politikai, greičiausiai, pašiurptų ne tik pavaikštinėję po Ruklą, bet ir išgirdę, ką Vaiko dienos centro darbuotojams papasakoja vaikai.

„Jų bent šešis šiandien reikėtų atiduoti į globos namus, bet jų niekas nepriima, – kalbėjo centro vadovė Virginija Noreikienė. – Septynerių Monika neseniai pasakojo, kad Karmėlavoje pas tetą ją vyrai išrengė ir glostė.“

Vaikai pasakoja ir apie smurtą šeimoje. „Žinote, jie jau nemoka žaisti su lėlėmis, pamatytumėte, ką jie su jomis daro, – sakė V.Noreikienė. – Vis dėlto jie yra lygiai tokie pat vaikai kaip ir kiti, bet reikėtų, kad mums kas nors padėtų“. Be „Carito“ organizacijos, V.Noreikienės žodžiais, „Rukloje nedirba kiti savanoriai, jie mieliau padeda Afrikos vaikams“.

Tikisi miestelį atgaivinti

Seniūnas G.Jasiulionis neabejoja, kad graži gamta ir tikri miestelio patriotai anksčiau ar vėliau prikels Ruklą naujam gyvenimui. Čia planuojama nutiesti pusketvirto kilometro dviračių taką, įrengti krepšinio aikštelę, teniso kortus. Tačiau reikėtų ir aukštesnės valdžios pagalbos.

„Suprantu, kad kariuomenė lėšas privalo naudoti tik karybai, bet šiuo atveju juk irgi galima rasti kompromisą“, – sakė seniūnas.

Jonavos, kaip probleminės teritorijos, plėtrai Vyriausybė numatė 30 mln. litų. Iš jų Ruklai atiteks ne daugiau kaip 2 mln. litų. Be kita ko, neaišku, kada vyriausybinė programa bus įgyvendinta, nes joje net nenumatytas tikslus priemonių planas, lėšų srautai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų