Prieš daugiau nei 700 dienų, 2009 m. gegužę, beveik milijonas lietuvių Daliai Grybauskaitei suteikė išskirtinį mandatą ir, regis, šiandien padarytų tą patį.
Liepos 12-ąją ji prisiekė tarnauti tautai ir tos priesaikos nepamiršo nė akimirką.
Kokia buvo kadencijos pradžia? „Mane stebindavo teisėsaugos institucijų vadovų klausimai, ar gali pradėti tyrimus prieš politinius veikėjus ar įtakingus verslininkus, nes kai kurios valstybinės institucijos jiems garantuoja neliečiamybę“, - prisiminė Prezidentė.
Ar pasikeitė situacija per dvejus metus? „Kai kas padaryta - sukurti įrankiai, pakeisti įstatymai. Patikėkite, tokių klausimų nebegirdžiu“, - nusišypsojo Prezidentė D.Grybauskaitė. Ir atskleidė savo svajonę: per būsimus trejus metus atkurti žmonių pasitikėjimą savo valstybe.
„Mokausi nuolat, kiekvieną dieną“, - pasakojo šalies vadovė apie tai, ko reikalauja aukščiausias šalies postas.
„Būna momentų, kai ir vienas lauke esi karys“, - tęsė ji. Tiesą sakant, viena ji būna labai retai, nes už tos tvirtos moters nugaros - milžiniška žmonių armija: jos darbams pritaria daugiau nei 80 proc. lietuvių.
Regis, ne asmeninė reputacija ar reitingai jai rūpi labiausiai, matyt, todėl išskirtiniame interviu portalui 1diena.lt daugiausia kalbėjomės apie Lietuvos reikalus: šalies ateitį, korupcijos pūlinį, netolimą praeitį, kai šalies institucijose įtakingieji galėjo gauti vadinamąjį stogą ir užsitikrinti nebaudžiamumą.
Tačiau pirmiausia Prezidentės paklausiau apie dvejus kadencijos metus, sutiktus iššūkius ir patirtus nusivylimus, jei tokių buvo.
To ir tikėjausi. Nestebina nei pasipriešinimo, nei kritikos banga. Visi šie elementai buvo visiškai aiškūs ir prognozuotini. Buvo visiškai suprantama, kad nebus lengva pakeisti tą daugelį metų nusistovėjusią inerciją.
Didelių atradimų nėra daug. Tačiau kai kas vis dėlto šokiravo. Visų pirma - korupcijos mastas, visuomenės pripratimas prie šių reiškinių, taip pat nebaudžiamumas, koks buvo įsigalėjęs. Šalis neturėjo tinkamos įstatymų bazės, kuri leistų pažaboti korupciją.
Pavyko subalansuoti, pavyzdžiui, senaties terminus: nuo šiol teismuose nebegalima tempti gumos ir nesulaukti jokios atsakomybės.
Tokie dalykai buvo plačiai išsikeroję. Nuo šiol galime reikalauti atsakomybės: Seimas pakeitė įstatymus, pradėjome jais vadovautis. Tokie pagrindiniai pirmųjų metų bruožai.
Esate kalbėjusi apie pamokas, kurių išmokė prezidento pareigos. Tos pamokos buvo sunkios ar lengvai įkandamos?
Bet kuriame darbe būtina prisitaikyti, perprasti darbo specifiką. Europos Komisijoje mokiausi dirbti su Europos Parlamentu. Dabar su Seimu, Vyriausybe ir atskiromis institucijomis. Esu atvira naujovėms.
Manau, kad turime mokytis kiekvieną dieną - visose srityse, kad ir ką dirbtume. Tai priimu kaip objektyvią realybę ir stengiuosi tiesiog joje išgyventi, išmokti kiek galima daugiau - tai padeda siekti geriausio rezultato.
Prieš akis - treji metai. Ko gero, ne tik darbo, bet naujos patirties, naujų iššūkių?
Jų bus kasdien. Kiekviena savaitė, kiekvienas mėnuo yra skirtingas, kitoks. Keičiasi įvykiai, aplinkybės. Privalau nuolat būti geros formos - matyti, girdėti, orientuotis. Jei reikia, keisti, adaptuoti sprendimus. Viskas priklauso nuo informacijos kiekio ir žinių.
Jūsų pirmtakas Valdas Adamkus dažnai pabrėždavo, kad prezidento galios Lietuvoje, deja, yra labai suvaržytos, todėl jo vaidmuo šalies gyvenime - ribotas. Iš jūsų lūpų toks pareiškimas nenuskambėjo nė karto. Kodėl?
Lietuvoje neblogai subalansuotos valstybės institucijų galios. Ir tai gerai. Niekada negali žinoti, kaip susiklostys situacija Seime, prezidentūroje ar dar kur nors.
Tam tikru laikotarpiu kiekvienas turime galimybę pasinaudoti visomis Konstitucijoje numatytomis galiomis. Ir tai priklauso tik nuo asmenybės, politinio noro ir gebėjimų. Kaip minėjau, kai žmogus mokosi, kiekvieną dieną ko nors išmoksta - ir to, kaip išgyventi tokioje situacijoje, kai tų galių nėra daugiau nei pas kitus. Gebėjimas, mokėjimas ir noras, - ko gero, tai viskas, ko reikia.
Ar pritartumėte posakiui, kad kiekvienas turi tiek valdžios, kiek sugeba jos pasiimti?
Visiškai. Taip jau lėmė likimas - kad ir kur dirbau, maždaug taip mane ir charakterizuodavo. Visose srityse - ir Užsienio reikalų ministerijoje, ir vadovaujant Finansų ministerijai. Galėčiau manyti, kad man tiktų toks apibūdinimas.
Ir tai, regis, Lietuvos žmonės įvertino. Jums tapus šalies vadove, pirmą kartą Lietuvos istorijoje prezidento reitingai dvejus metus išsilaiko stebėtinai aukšti. Kokias išvadas iš to reikėtų daryti?
Tai lėmė ir objektyvios, ir subjektyvios priežastys, ir susijusios ne tik su mano asmenybe. Didelę įtaką turi ir bendras fonas: šalies problemos, palikimas, kurį pamačiau, su kuriuo kasdien susiduria žmonės.
Mano veiksmai, darbo stilius ir, matyt, rezultatai jiems duoda viltį, kad ir vienas žmogus gali šį tą pakeisti. Ne kartą įsitikinau, kad kartais ir vienas lauke esi karys. Be abejonės, būtų geriau turėti didesnę kariuomenę.
Darbo kokybė, rezultatai - tai irgi svarbu žmonėms. Ar esate jais patenkinta?
Dveji metai - trumpas laikas, juo labiau kad inercijos, tarybinių laikų elementų tiek mentalitete, tiek įstatymuose, tiek santykiuose yra likę labai daug. Pavyko šį tą pasiekti, tačiau norėčiau didesnių pokyčių ir greitesnių rezultatų. Esu tikra, kad ir toliau kiekviena diena bus pokyčių diena.
Kiekvieną dieną stengiuosi panaudoti ateičiai kurti. Ir tie pokyčiai privalės būti kiekvieno prezidento darbotvarkėje. Nesvarbu, kas jis bus - aš ar kitas žmogus. Tokie yra šio laikotarpio iššūkiai.
Kalbėjote apie bendraminčius, apie norą turėti didesnę kariuomenę. Nejaugi ją taip sunku suburti?
Valstybės valdyme, šalies raidoje pastebiu daug pasyvumo. Radikalių pokyčių, lūžio metais žmonės aukojasi, negalvoja apie asmeninę gerovę. Dabar atsiranda vis daugiau atsargumo, nenoro eiti ir drąsiau spręsti problemas.
Tai pastebiu ir teisėsaugos, ir kitose institucijose: žmonės nori asmeninių garantijų, ramybės, jie nelinkę rizikuoti.
Vakaruose politika suprantama kaip darbas žmonėms. Lietuvoje geru politiku laikomas žmogus, dirbantis sau ar interesų grupei. Taip daugelis supranta buvimo politiku tikslą. Absoliučiai iškreiptas požiūris.
Štai dėl šios priežasties talentingesni žmonės nenori eiti į politiką. Jie suvokia, kad tai ne pati švariausia veikla.
Ko gero, sąžiningam žmogui reiktų laukti ir interesų grupių puolimo.
Jaunam žmogui iš tiesų labai sudėtinga. Dėl interesų grupių spaudimo, dėl įvairių įtakų. Daugelis pasirenka pasyvesnį, asmeninės gerovės kūrimo kelią. Sąžiningam žmogui eiti į politiką Lietuvoje - tai iššūkis, praradimai ir pasiaukojimas.
Mažiau sąžiningas į politiką eina su šūkiu: „Politika - tai pinigai.“ Ir tai yra blogas virsmas visuomenės raidoje, būtent tai nuo politikos atstumia ir jaunimą, ir vertybinius žmones. O jų reikia, kad politika būtų valstybės ateities garantas.
Kurti tokią politiką, kokią įsivaizduojate jūs, Lietuvoje nelengva.
Tai lemia objektyvios priežastys. Valstybė pasiekė tokį savo raidos laikotarpį, kai egzistuoja tam tikra entuziazmo pauzė, yra tam tikro nusivylimo. Turime suprasti viena: Lietuva bus tokia, kokie esame mes patys.
Kritikuodami valstybę, kritikuojame patys save. Vadinasi, kažko nepadarėme. Arba nenorime išeiti iš saugumo zonos, atiduoti dalies socialinės, finansinės gerovės savo šaliai. Ir taip savo vaikams ir artimiesiems kloti kitokio kelio.
Sistema traiško išsišokėlius. Juk ir jūs sulaukėte tokios atkaklios, kryptingos tam tikrų grupių, tarp jų ir žiniasklaidos, kritikos?
Tam tikra prasme taip. Dabartinėje politikos, ekonomikos ir žiniasklaidos vystymosi stadijoje egzistuoja rizika. Gali susigriauti karjerą ir viską prarasti arba iš tiesų ką nors nuveikti savo šaliai.
Totalus puolimas ir labai platus man skirtos kritikos diapazonas rodo tik viena - sistema iki šiol mane verčia būti jos dalimi. Nenori priimti savarankiško žmogaus, iki šiol protestuoja ir mėgina naikinti, stengiasi priversti paklusti.
Tai įrodymas, kad dirbu ne sistemai, atskiroms interesų grupėms ar partijoms, bet žmogui. Tai suteikia žinojimo, kad elgiuosi teisingai, kad užminu ant labai skaudžių vietų.
Žinau, kas valdo atskiras žiniasklaidos priemones. Esu informuota, kodėl ir dėl kokių grupių interesų prasideda organizuota, nepamatuota ir pikta kritika. Žinau priežastis. Ir tai mane įkvepia.
Nepalauš?
Tikrai ne. Įgijau stiprų imunitetą.
Tęsinys: Prezidentė apie Vyriausybę: jei tik turėčiau geresnę alternatyvą
Naujausi komentarai