Seime svarstomas siūlymas, kad komitetai kada panorėję galėtų rengti uždarus posėdžius Pereiti į pagrindinį turinį

Seime svarstomas siūlymas, kad komitetai kada panorėję galėtų rengti uždarus posėdžius

2011-01-04 11:38
Seime svarstomas siūlymas, kad komitetai kada panorėję galėtų rengti uždarus posėdžius
Seime svarstomas siūlymas, kad komitetai kada panorėję galėtų rengti uždarus posėdžius / Ingos Juodytės nuotr. Seimas

Seimo statuto pataisų projektą rengianti darbo grupė siūlo keisti įprastą nuostatą, kad komitetų posėdžiai yra atviri visuomenei.

Jei būtų pritarta tokiam užmojui, Seimo nariai slapta galėtų posėdžiauti kada panorėję. Užtektų, kad už tokį siūlymą balsuotų komiteto narių dauguma, rašo "Lietuvos rytas". Iki šiol statutas numatė, kad uždari komitetų posėdžiai gali būti rengiami tik tada, kai pateikiama su valstybės ar komercine paslaptimi susijusi informacija.

Kai tik užsimanys, uždarus posėdžius galės rengti ir Seimo laikinosios tyrimo komisijos.

Seimo statuto pataisas rengiančios darbo grupės vadovas Česlovas Juršėnas dienraščiui aiškino, kad minėtų siūlymų dar laukia daug filtrų ir ne visos naujovės esą gali sulaukti pritarimo. Seimo vicepirmininkas socialdemokratas pripažino, jog buvo sulaukta įvairių radikalių siūlymų "tobulinti" statutą, bet tai, kad komitetai galėtų patys apsispręsti, politikas nelaiko blogu žingsniu.

"Nemanau, kad kas nors piktnaudžiautų tokia galimybe. Juk būna įvairių subtilių situacijų, kai norisi išvengti viešo posėdžio. Manau, nuo to Seimo darbas ar visuomenės informavimas nenukentės", - tikino Č.Juršėnas.

Praėjusią savaitę statuto pataisas darbo grupė pateikė Seimo valdybai. Parlamentarai buvo pateikę 230 pasiūlymų. Daugumai jų buvo pritarta, bet atsisakyta itin radikalių - keisti komitetų ir komisijų sistemą, naikinti Etikos ir procedūrų komisiją, numatyti atvirą balsavimą per apkaltą.

Be kita ko, pateiktas siūlymas keisti plenarinių posėdžių diskusijų tvarką. Siūloma numatyti laiko limitą, kuris būtų skiriamas kalbėti frakcijų atstovams. Laikas frakcijoms būtų padalytas pagal jų dydį, o frakcijos jį galėtų padalyti savo nuožiūra.

Dar viena siūloma naujovė - Seimo komiteto nariui, kuris kartu eina ir ministro pareigas, rekomenduojama nedalyvauti balsuojant komiteto posėdyje dėl tam ministrui pavestos valdymo srities parlamentinės kontrolės klausimų.

Darbo grupė pritarė, kad būtų keičiami Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo principai. Ji būtų formuojama ne pagal Seimo frakcijų dydį, bet iš 9 komisijos narių, kurių kiekvienas turėtų gauti 15 Seimo narių pasitikėjimą. Vienas Seimo narys negalėtų remti daugiau nei vieno kandidato į etikos sargus.

Taip pat siūloma, kad šios komisijos priimti sprendimai Seime galėtų būti atmetami tik kvalifikuotos balsų daugumos - 71 balso. Tikimasi, kad tai padės išvengti etikos sargų sprendimų blokavimo.

Jei bus pritarta pataisoms, nemaži pokyčiai laukia Seimo kanclerio institucijos. Kanclerį parlamento vadovo teikimu skirtų Seimo valdyba, o jo įgaliojimai baigtųsi kartu su Seimo pirmininko įgaliojimais. Šiuo metu kanclerį Seimo pirmininko teikimu skiria Seimas 5 metų kadencijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra