Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vadovas Stasys Šedbaras teigia, kad Generalinėje prokuratūroje esminė reforma kol kas nėra vykdoma. Pasak jo, šioje teisėsaugos institucijoje kol kas imtasi tik tam tikrų struktūrinių pertvarkų, kurios esą yra būtinos, efektyvinant jos darbą.
Trečiadienį TTK pasikvietė į savo posėdį generalinį prokurorą Darių Valį ir prokurorų profsąjungos lyderį Julių Rėksnį, kad šie papasakotų, kokių veiksmų yra imtasi, pertvarkant prokuratūrą.
„Reforma kol kas nevyksta. Ji prasidės tada, kai bus priimtas atitinkamas įstatymas. Jį rengia darbo grupė, jau yra pateikti pasiūlymai. Yra ir Prezidentės tam tikri pasiūlymai dėl pareigūnų rotacijos. Visa tai įgyvendinus ir bus vykdoma reforma. O dabar vyksta, sakyčiau, struktūros vidaus pertvarkymai, optimizuojant prokuratūros veiklą, kad ji galėtų normaliai dirbti“, - po posėdžio sakė S.Šedbaras.
Anot jo, prokuratūra, vykdydama struktūros pertvarką, atsisako tam tikrų nereikalingų funkcijų, atsikrato funkcijų dubliavimo.
D.Valys žurnalistams patvirtino, kad dabartinių pertvarkų tikslas – sutvarkyti struktūrą taip, kad būtų efektyvesnis prokuratūros darbas. Pasak generalinio prokuroro, vykdant pertvarką yra atleidžiami kai kurie darbuotojai. Numatyta atleisti apie 140 žmonių. Tai vadinamieji techniniai tarnautojai – vairuotojai, kurjeriai, kompiuteristai, valytojai. Jų darbą prokuratūrose atliks konkursų būdu centralizuoti paslaugų teikėjai.
„Dažnai žiniasklaidoje iškreipiami duomenys ir tie 140 paverčiami prokurorais ar jų padėjėjais. Tai netiesa. Neteisinga informacija be reikalo neramina visus prokurorus“, - teigė Generalinės prokuratūros vadovas.
Pasak jo, atvirkščiai – kvalifikuotų teisinių darbuotojų prokuratūrose turėtų dar ir pagausėti.
Anot D.Valio, pertvarkos metu bus siekiama specializuoti prokurorus, priimti daugiau kvalifikuotų darbuotojų, pavyzdžiui, tiriančių ūkinės-finansinės bylas.
Bet po to, kai šiemet Seimas priims atitinkamas Prokuratūros įstatymo pataisas, nuo kitų metų žadama imtis esminių šios institucijos reformų. Pasak D.Valio, numatomos reformos esmė – prokuratūrų stambinimas, rotacijos pareigūnams nustatymas, efektyvesnis ir spartesnis bylų tyrimas.
„Šiaip, reforma vyksta nuolat. Pernelyg ilgai buvo stagnuota, kad dabar nereikėtų nieko keisti“, - sakė jis.
Generalinis prokuroras nepaneigė, kad reformos metu kai kuriuos prokurorus teks perkelti į žemesnes pareigas. Į tai, kad prokuratūros žmogiškieji resursai turėtų būti pritaikomi kur kas efektyviau, dar prieš šešerius metus atkreipė dėmesį Valstybės kontrolė.
Profsąjungų lyderis J.Rėksnys pritarė, kad prokuratūros reforma yra reikalinga. Tačiau, pasak jo, įgyvendinant pertvarkas būtina užtikrinti pareigūnų socialines garantijas. Seimo TTK nariai pažadėjo atsižvelgti į šią pastabą, priimdami įstatymus dėl prokuratūros reformos.
Viešą paramą prokuratūroje vykstančioms reformoms yra pareiškusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Anksčiau Akmenės prokuroru dirbęs D.Valys Generalinės prokuratūros vadovu tapo pernai vasarą. Jo kandidatūrą į šias pareigas parinko Prezidentė.
Naujausi komentarai