Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisija siūlo išplėsti Tūkstantmečio proga ketinamos skelbti amnestijos taikymą.
Komisija Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo savo siūlymą amnestiją taikyti ne tik kai kuriems nuteistiems nepilnamečiams ir pensininkams, bet ir buvusiems politiniams kaliniams bei tremtiniams.
Pagal jos projektą, amnestija būtų taikoma nepilnametėms mergaitėms, asmenims, kuriems nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo dieną nebuvo suėję 18 metų, asmenims, nusikaltimo dieną turėjusiems 65 ir daugiau metų, bei buvusiems politiniams kaliniams, tremtiniams, pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams, asmenims, apdovanotiems Lietuvos valstybiniais apdovanojimais.
Anot komisijos, reikia „atsižvelgti į asmenų grupes, okupacijos metais kovojusias už Lietuvos valstybės nepriklausomybę".
Amnestijos įstatymo projektą parengė Seimo nariai socialdemokratai Julius Sabatauskas ir Vytenis Andriukaitis.
Jie siūlo amnestiją taikyti nepilnametėms mergaitėms, asmenims, kuriems nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo dieną nebuvo suėję 18 metų, asmenims, nusikaltimo dieną turėjusiems 65 ir daugiau metų.
Pagal projektą visai nuo bausmės siūloma atleisti už baudžiamuosius nusižengimus nuteistus asmenis, jei bausmė yra susijusi su areštu, taip pat už nesunkius ir apysunkius tyčinius arba dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus nuteistus asmenis, kuriems skirta ne daugiau kaip 4,6 metų laisvės atėmimo.
Projekte taip pat numatytas bausmės sutrumpinimas trečdaliu arba ketvirtadaliu.
Tačiau amnestija nebūtų taikoma asmenims, kuriems teismas yra skyręs ilgesnę kaip 20 metų laisvės atėmimo bausmę, kurie neatlikę paskirtos bausmės arba buvo nuteisti lygtinai, bet padarė naują nusikaltimą, teismo pripažintiems recidyvistams.
Trumpesnio įkalinimo laiko negalėtų tikėtis ir teistieji už nužudymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, sunkų sveikatos sutrikdymą, plėšimą, dalyvavimą nusikalstamame susivienijime, didelės vertės turto iššvaistymą, turto prievartavimą, narkotikų prekeiviai ir kt.
Iniciatoriai siūlo amnestiją taikyti, jeigu nusikalstama veika padaryta iki 2009 m. birželio 1 d. imtinai.
Ji turėtų būti įvykdyta per 3 mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo dienos.
J.Sabatauskas ir V.Andriukaitis tvirtina amnestijos projektą teikiantys Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose tūkstantmečio proga, atsižvelgdami į šios istorinės datos svarbą visai lietuvių tautai bei humanizmo principus.
Anot socialdemokratų, amnestija būtų taikoma tik nedidelei grupei asmenų.
Lietuvos tūkstantmečio proga amnestijos įstatymo projektas jau buvo parengtas ir įregistruotas praėjusių metų pabaigoje, tačiau Seimas jo net nesvarstė.
Pastarąjį kartą amnestija skelbta 2002 metais minint Lietuvos Konstitucijos dešimties metų sukaktį.
Naujausi komentarai