Pereiti į pagrindinį turinį

Vis aktyviau kovojama su prekyba žmonėmis

Vis aktyviau kovojama su prekyba žmonėmis
Vis aktyviau kovojama su prekyba žmonėmis / Shutterstock nuotr.

Speciali darbo grupė iki spalio turi pateikti pasiūlymus, kuriais remiantis prasidėtų naujas kovos su prekyba žmonėmis etapas.

Dirbantys su išnaudotais žmonėmis ekspertai sako, kad tokiems žmonėms reikalinga speciali pagalba.

Kaip lėlės parduodamos ne tik moterys. Specialistai sako, kad į užsienį dirbti, o tiksliau – vergauti, išvežami ir vyrai bei vaikai.

„Vyrai dažniausiai išnaudojami vergiškiems darbams, jie dažniausiai net patys savęs neidentifikuoja kaip aukų, kartais jiems nemoka, jie dirba ilgiausias valandas. Būna atvejų, kad jie patenka į tikrą vergiją, negali nei išeiti, nei pabėgti, jiems yra grasinama“, – pasakoja Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė.

Pernai dėl prekybos žmonėmis buvo pradėti 42 ikiteisminiai tyrimai, 37 asmenims pareikšti įtarimai. Lietuva nėra tarp tų šalių Europoje, kur prekybos žmonėmis mastai itin dideli, tačiau skaičius auga.

„Rizikos grupės ir socialiniai veiksniai ir 2011 metais išliko tie patys: šeimos su minimaliomis pajamomis, rizikos grupės šeimos, taip pat moterys ir merginos ir jų asmeninės savybės: patiklumas, pažeidžiamumas, nežinojimas, jų bendraamžių įtaka“, – teigia Viešojo saugumo politikos departamento vyriausioji specialistė Ieva Rakauskaitė.

Vidaus reikalų ministro sudaryta darbo grupė analizuos, kaip kovojama su prekyba žmonėmis kitose šalyse ir teiks siūlymus, kokius priimti teisės aktus.

„Tikrai nelauksim, kol bus tie pasiūlymai, o policija ir kitos institucijos jau dabar dirba tą darbą, tačiau mes tikrai norim plačiau paanalizuoti. Iki spalio mėnesio yra numatyta pateikti tas išvadas ir tada bus naujas etapas kovos su prekyba žmonėmis“, – tvirtina vidaus reikalų ministras Artūras Melianas.

Grįžę išnaudoti žmonės jaučiasi nesaugūs, apgauti, daugelis turi sveikatos problemų, o psichologinių neišvengia visi. Specialistai teigia, kad ypatingos pagalbos reikia vaikams, o jos šiandien trūksta.

„Jeigu mergaitės būnai švežamos prostitucijai, tai čia ypatingai pažeidžiama psichika ir tiesiog sunku atstatyti jas į normalų gyvenimą. Berniukai dažniausiai yra išvežami daryti nusikaltimų. Jiems kartais yra už tai duodama pinigų, tačiau didžiąją dalį atima, o jie patys nesupranta, kad daro nusikaltimą“, – teigia A. Sipavičienė.

Daugiausiai žmonių išvežama į Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Ispaniją, Daniją, Olandiją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų