Ketvirtadienį politiko ir mediko, nepriklausomybės atkūrimo signataro perduotą dokumentų rinkinį ir kartu parengta virtualia paroda plačiau pristatęs archyvaras Darius Gudelis teigė, kad didelę dalį rinkinio sudaro V. P. Andriukaičio tėvų Alfonso Andriukaičio ir Liudos Gikytės-Andriukaitienės asmeninis archyvas, įskaitant sovietinę tremtį ir laiką grįžus iš jos, paties V. Andriukaičio biografiją atspindinčių dokumentų rinkinys, nuotraukos, kai kurie daiktai.
Taip pat perduoti sovietų KGB, sekusios šeimą, tardymo ir kiti dokumentai.
Archyve atsispindi ir 1990-ųjų kovo 11-osios dokumentų, 1992-ųjų Konstitucijos rengimas, vėlesnė V. P. Andriukaičio karjera.
Paties V. Andriukaičio teigimu, archyve aiškiai matomas ir 1989-ųjų Sąjūdžio solidarumas bei vėlesni politiniai procesai atkuriant nepriklausomą valstybę.
„Archyvuose tas atsispindi, archyvuose galite rasti be galo daug dokumentų, kas po to vyko, kodėl skilo, kodėl aš negaliu pritarti Vytauto Landsbergio daliai veiksmų, nes jie prisidėjo skaldant visuomenę“, – sakė V. P. Andriukaitis.
Lietuvos valstybės naujojo archyvo direktorė Danutė Kontrimavičienė pabrėžė, kad asmeniniai, šeimų archyvai paįvairina „pliką institucinę istoriją“ ir leidžia pamatyti „žmogaus atspaudą“ joje.
„Džiaugiamės, kad gerbiami signatarai Lietuvos valstybės naujajam archyvui sutinka perduoti dokumentus ir vienas jų – V. P. Andriukaitis, kuris jau 15 metų, nuo 2005-ųjų atiduoda archyvui dokumentus, o kas trejus–ketverius metus dokumentai papildomi. Vakar atvažiavo keturios didelės dėžės, suprantu, kad tai – ne paskutinis rinkinys, kurį turėsime“, – tvirtino D. Kontrimavičienė.
Anot jos, kitąmet archyvas tikisi sutvarkyti visą V. P. Andriukaičio fondą, o šiuo metu virtualioje parodoje pateikta tik mažoji dalis dokumentų – jie fiziškai bus pasiekiami archyve visiems.
Naujausi komentarai