Pereiti į pagrindinį turinį

V.Landsbergis: EP rezoliucija - ištiesta ranka oficialiajai Ukrainai

2012-05-27 13:43
V.Landsbergis: EP rezoliucija - ištiesta ranka oficialiajai Ukrainai
V.Landsbergis: EP rezoliucija - ištiesta ranka oficialiajai Ukrainai / Tomo Lukšio (BFL) nuotr.

Pagrindinis patikrinimas, ar gali Europos Sąjunga (ES) pasirašyti Asociacijos sutartį su Ukraina, yra rudenį šioje šalyje vyksiantys parlamento rinkimai, o ne nuteistos buvusios premjerės Julijos Tymošenko atvejis, teigia europarlamentaras, buvęs valstybės vadovas Vytautas Landsbergis.

Pasak jo, tai atsispindi ir Europos Parlamento (EP) šią savaitę priimtoje rezoliucijoje. V.Landsbergio teigimu, priimta rezoliucija ne atstumia dabartinę Ukrainos valdžią, bet jai siūlo pagalbą.

„Tai nėra bloga rezoliucija, ji nėra smerkianti ir atstumianti Ukrainą, tai yra susirūpinimo rezoliucija, joje yra konkrečių pageidavimų ir pasiūlymų. Tai yra ištiesta ranka Ukrainai“, - BNS sakė V.Landsbergis.Jo teigimu, akcentuojant būsimų Ukrainos parlamento rinkimų skaidrumą rodomas realistiškas požiūris.

„Ir baudžiamieji įstatymai, ir rinkimų įstatymai dabar yra dėmesio objektas. Ukrainos kelyje į Asociacijos sutartį su ES, kuri jau yra praktiškai paruošta pasirašymui ir atidėliojama dažniausiai naudojant šį Tymošenkos atvejį, dabar keičiasi akcentai ir iškyla kaip svarbiausias Ukrainos patikrinimas būsimieji rinkimai - kokie įstatymai bus tiems rinkimams taikomi ir ar jie bus skaidrūs. Jeigu čia Ukraina pasirodys imtinai teigiamai, tai dabar jau pradedama kalbėti, kad čia yra pagrindinis patikrinimas pasirašyti Asociacijos sutartį. Aš manau, kad taip yra daugiau realizmo“, - dėstė europarlamentaras.

V.Landsbergis sako, kad debatuose dėl Ukrainos išryškėjo dilema - ar vieno žmogaus istorija gali būti svarbesnė už valstybės ateitį. Tačiau susiaurinant ginčą esą galimi politiniai žaidimai.

„Gana ilgai buvo pabrėžinėjami visokie Ukrainos demokratijos ir panašūs trūkumai kaip kliūtis Ukrainai pasirašyti Asociacijos sutartį su ES. Kadangi Ukraina kai ką tvarko ir sprendžia, tai galų gale liko labai išryškinta J.Tymošenko byla, apie kurią kai kas kalba kaip apie visai jiems aiškų dalyką - kad tai yra grynai politinis persekiojimas, kadangi jinai yra opozicijos lyderė (...). Galbūt tai politinis žaidimas tų politinių jėgų, kuriems ne tiek rūpi pati Tymošenko, kiek rūpi prilaikyti Ukrainą tam tikru atstumu nuo ES, kad nekiltų problemų - priimti ją ar nepriimi“, - svarstė jis.V.Landsbergio vertinimu, EP pasirinktas platesnis požiūris į situaciją Ukrainoje - „normali diplomatinė kalba ir tai yra pažanga“.

„Rezoliucija išaugo - ji nebėra Tymošenko rezoliucija, ji dabar apie Ukrainos dabartį, problemas ir ateitį“, - teigė jis.V.Landsbergis taip pat stebėjosi diskusijose dėl EP rezoliucijos nuskambėjusiai raginimais reikalauti paleisti J.Tymošenko: „Kaip tai paleiskit, jeigu vyksta suverenioj valstybėj teismo procesas?“.

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai teigia, kad septynerių metų kalėjimo nuosprendis buvusiai Ukrainos premjerei yra nepriimtinas selektyvaus teisingumo pavyzdys. Ukraina raginama užtikrinti nešališką ir skaidrų kasacinės J.Tymošenko bylos nagrinėjimą, taip pat suburti nepriklausomą tarptautinę teisininkų grupę, kuri teiktų ataskaitas apie galimus žmogaus teisių pažeidimus J.Tymošenko ir kitų buvusių vyriausybės narių bylose.EP nariai viliasi, kad Ukraina laikysis EP pirmininko Martino Schulzo ir Ukrainos ministro pirmininko Mykolos Azarovo susitarimo leisti atvykti EP medikų komandai, kuri padėtų J.Tymošenko gydymui, taip pat sudaryti sąlygas autoritetingam ES stebėtojui sekti J.Tymošenko apeliacijos procesą.

Europarlamentarų nuomone, Ukrainos ir ES santykių problemas apskriti galima išspręsti tik remiantis Ukrainos valdžios institucijų noru įgyvendinti būtinas reformas, ypač teismų sistemoje. Norint pasirašyti ir ratifikuoti ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą, turi pagerėti žmogaus teisių padėtis šioje šalyje, pažymi EP nariai.

Jie ragina Ukrainą išlaisvinti visus politinius kalinius, nebenaudoti teismų politinio keršto tikslais, taip pat užtikrinti laisvus ir sąžiningus šalies parlamento rinkimus, kurie numatyti šių metų rudenį.Parlamentas ragina Europos politikus, planuojančius dalyvauti 2012 metų Europos futbolo čempionate Ukrainoje, vykti į jį tik kaip privatiems asmenims, o kartu aplankyti politinius kalinius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra