Jis pažymėjo, kad pastaraisiais mėnesiais sustiprėjo Kremliaus režimo atstovų ir propagandistų prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes nukreipta radikali retorika.
Be ne pirmus metus platinamų kaltinimų tariamu istorijos perrašymu ir nacizmo reabilitavimu, padaugėjo atvirų raginimų pradėti karinę agresiją prieš Baltijos valstybes.
Taip pat, nurodė VSD, Rusijos režimas aktyviai rengė ir leido Rusijos oficialųjį istorijos naratyvą atitinkančią literatūrą su Lietuvos istorija susijusia tematika. Dalį šių leidinių bandyta platinti Lietuvos teritorijoje.
Pasak Lietuvos žvalgybos, provokacijomis ir informacinės operacijomis siekiama kurstyti baimę ir paniką visuomenėje, skatinti nepasitikėjimą valstybės sprendimais ir institucijų darbu.
VSD pažymėjo, kad ir prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą buvo atvejų, kai Rusijos žvalgybos tarnybos diversijas ir vandalizmo išpuolius prieš Lietuvą vykdė Pergalės dienos laikotarpiu.
Taip pat šiuo laikotarpiu buvo įvykdyta prieš Lietuvą nukreiptų informacinių atakų, kuriose Rusijos žvalgybos tarnybų operacijas bandyta pateikti kaip Lietuvos vykdomai politikai nepritariančių savarankiškai susikūrusių grupių veiksmus, platintos netikros naujienos apie teisėsaugos tariamai vykdomas represijas prieš Pergalės dieną mininčius Lietuvos gyventojus.
Penktadienį Maskvoje vyks didelis karinis paradas, skirtas Pergalės dienai, kuria Rusija mini Sovietų Sąjungos pergalę prieš nacistinę Vokietiją. Į jos renginius turi atskristi užsienio lyderių.
BNS rašė, kad praėjusią savaitę visuomenininkai socialiniuose tinkluose paskelbė apie Rusijoje išleistą Lietuvos istorijos knygą.
Monografiją „Lietuvos istorija“ išleido devynių autorių kolektyvas, tarp jų yra ir rusų istorikas, propagandistas Aleksandras Diukovas. Jį Lietuva buvo įtraukusi į šalyje nepageidaujamų asmenų sąrašą.
Leidinio įžanginį žodį parašė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas, o tarp autorių yra minimas buvęs už šnipinėjimą nuteisto Algirdo Paleckio bendražygis Giedrius Grabauskas.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys šią knygą laiko priešiška priemone, skirta kvestionuoti valstybingumą bei pagrįsti imperializmą prieš kaimynines valstybes.
(be temos)