Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Gediminas Grina nekomentuoja kai kurių politikų pareiškimų dėl jo vadovaujamos institucijos atstovų nusikalstamų veiksmų, jis teigia laukiantis Seimo komitetų vertinimų. Tuo metu "tvarkietis" Petras Gražulis su kitomis parlamentinėmis frakcijomis derina laikinosios tyrimo komisijos sudarymo projektą.
"Kai bus surinkta informacija atsakingiems komitetams, tada bus galima sakyti, ką toliau darysime", - antradienį Seime žurnalistams sakė G.Grina, paklaustas, kaip vertina kai kurių politikų kaltinimus apie neva nusikalstamą kai kurių buvusių ir esamų VSD darbuotojų veiklą.
Buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas, dabartinis Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius ne kartą viešai yra svarstęs apie, jo žodžiais, "siautėjančią banditinę saugumiečių gaują". Jis yra pareiškęs, kad VSD buvo suklastoti jo ir buvusio jo pavaduotojo Vytauto Giržado patikrinimo poligrafu duomenys.
VSD anksčiau kreipėsi į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą bei Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisiją, prašydamas įvertinti Seimo nario teiginių pagrįstumą.
"Neturiu jokių faktų, kad yra suklastoti (poligrafo - BNS) duomenys. Plius teismas pasakė, kad visi tyrimai pas mus buvo atlikti teisėtai ir teisingai", - antradienį teigė G.Grina.
Jis tvirtino duomenų apie kitus galimus nusikaltimus neturįs.
"Kai ką nors žinosiu, tada atsakysiu", - sakė VSD vadovas.
Jis antradienį lankėsi valdančiosios partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos posėdyje. Šios frakcijos seniūnas P.Gražulis inicijuoja laikinąją komisiją "dėl galimai neteisėto poveikio valstybės institucijoms faktinių aplinkybių nustatymo bei organizuotos asmenų grupės galimų sąsajų su VSD ištyrimo".
P.Gražulio teigimu, G.Grinos pakvietimas į frakciją ir iniciatyva dėl laikinosios komisijos susiję su V.Gailiaus teiginiais ir jo bei V.Giržado laimėtais teismais dėl atleidimo iš FNTT.
"Manyčiau, kad pagrindinis klausimas - reikėtų ištirti, ar egzistuoja tokia neoficiali, nerinkta, neskirta valstybininkų grupė, kurie daro įtaką pagrindiniams sprendimams mūsų valstybėje. Manau, tokios grupuotės susiformavimas ir veikla ypač pasireiškė prezidento Rolando Pakso apkaltos metu", - sakė "tvarkietis".
Parlamentinis tyrimas dėl VSD veiklos atliktas 2006 metais, kai Baltarusijoje žuvo saugumo pulkininkas Vytautas Pociūnas. Tuomet irgi kalbėta apie valstybės užvaldymą ir neteisėtai veikiantį vadinamąją valstybininkų klaną, priimantį sprendimus valstybėje. Po šio tyrimo buvo pakeista beveik visa VSD vadovybė.
Paklaustas, kuo naujas parlamentinis tyrimas skirtųsi nuo jau buvusiojo, P.Gražulis svarstė, kad naujoji komisija galėtų įvertinti kelių parlamentinių tyrimų medžiagą ir pažiūrėti, kas liko nepadaryta.
"Tvarkietis" teigė, kad antradienį G.Grina nepaneigė jų įtarimų dėl galbūt veikiančios neformalios grupuotės.
"Iš dalies dėl neformalios grupuotės veiklos įtarimų nepaneigė, patvirtino, kad gali būti tokios grupuotės", - sakė Seimo narys.
Pagal P.Gražulio parengtą Seimo nutarimo projektą, laikinoji tyrimo komisija turėtų "nustatyti, ar galimai neteisėtai veikianti asmenų grupė galėjo turėti įtakos strateginiams valstybės interesams ir priimtiems sprendimams per pastarąją dešimtmetį", "nustatyti asmenis, veikiančius galbūt organizuotos grupės sudėtyje arba vykdančios šios grupės pavedimus, galbūt darant neteisėtą poveikį valstybės institucijoms bei pareigūnams", "nustatyti bei įvardyti asmenis, kurie yra susiję arba turėjo įtakos FNTT direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado neteisėtam atleidimui iš pareigų", "įvardyti pareigūnus, kurie galbūt davė nurodymus suklastoti poligrafo tyrimais, jeigu tokie atvejai būtų nustatyti".
Laikinajai tyrimo komisijai taip pat norima pavesti tirti, ar V.Gailiaus teiginiai apie asmenis, kurie sudaro "banditišką saugumiečių gaują", vykdančią "aukščiausio lygio politinę korupciją, pasireiškiančią per įtaką teisėsaugos institucijoms priimant sprendimus, nutraukiant korupcines bylas", apie asmenis, dezinformuojančius Prezidentūrą, atitinka tikrovę.
Taip pat komisija turėtų aiškintis, ar generalinis prokuroras Darius Valys galbūt neteisėtai pateikinėjo prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjams operatyvinę medžiagą dėl banko "Snoras" veiklos. Ji dar turėtų peržiūrėti ankstesniame Seime atlikto tyrimo dėl nacionalizuoto banko "Snoras" išvadas ir esant būtinybei jas teikti Seimui tvirtinti.
Praėjusią savaitę Seimo pirmininkas "darbietis" Vydas Gedvilas buvo pranešęs apie savo ketinimą inicijuoti tokią pat laikinąją tyrimo komisiją, tačiau jo iniciatyvą įgyvendinti ėmė P.Gražulis.
Pasak "tvarkiečio", Seimo nutarimo projektas dėl laikinosios komisijos šiuo metu derinamas su kitomis frakcijomis. Ar tokia komisija reikalinga, žadama apsispręsti ketvirtadienį.
V.Gailius ir V.Giržadas buvusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu iš FNTT atleisti 2012 metų vasario 15 dieną. Šį žingsnį ministras motyvavo VSD medžiaga. Teismas pasklebė, kad abu pareigūnai atleisti neteisėtai. V.Giržadas grįžo į buvusias pareigas FNTT.
Naujausi komentarai