Vilniuje prasidėjo Šv. Baltramiejaus mugė, kurioje demonstruojami Renesanso epochos miesto amatai, menai ir cechų tradicijos.
Nedidelėje, bet „lietuviškais suvenyrais iš Kinijos“ negadinamoje mugėje Vilniaus Rotušės aikštėje rekonstruojami XV – XVII amžiaus miesto amatai.
Penktadienį aikštėje buvo galima pasimokyti Vakarų Europos šokių. Į ratelį mugės lankytojus nesunkiai įtraukė senojo šokio trupė „Viduramžių pasiuntiniai“.
Amatininkai mugėje prekiauja ir vietoje kuria įvairius medinius rakandus, statinaites, keramikos darbus, metalinius papuošalus. „Mama, kaip kokia kaka!“, – krykštavo pirmą kartą molį žiesdamas berniukas.
Viename iš paviljonų moterys mergaitėms pynė kasas. „Mano močiutė tokias kasas pindavo. Jos dabar grįžta į madą“, – išdidžiai kalbėjo šukuojamos mergaitės tėtis.
Amatininkus ir tautodailininkus aplankė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentė apžiūrėjo puodžių, juvelyrų, knygrišių, kalvių, audėjų, odminių, drožėjų darbus, paskanavo „Bernelių užeigos“ vaišių. „Lietuviai nuo seno garsėjo darbštumu, amatais ir savo dirbinių kokybe. Atgaivinti ir puoselėjami senieji amatai ne tik prisideda prie paveldo išsaugojimo. Tai – gyvos pamokos miesto svečiams, turistams, jaunajai kartai padedančios geriau pažinti ir įsivaizduoti šalies istoriją, kultūrą, skatinančios kūrybiškumą ir išradingumą“, – mano D.Grybauskaitė.
Šiemet mugė vyksta ketvirtą kartą.
Rugpjūčio 24–25 dienomis vykstančią mugę organizuoja viešoji įstaiga „Amatų gildija“. Mugės metu demonstruojama ir mokoma įvairiausių amatų: auksakalių, siuvėjų, audėjų, batsiuvių, odminių, stalių, kubilių, puodžių, stiklo ir vitražo, kalvių, knygrišių, senosios medicinos, maisto gamybos, žvakių liejimo, muilo gamybos, aludarių ir kitų.
1495 metais Šv. Baltramiejaus dienos (rugpjūčio 24-osios) išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras patvirtino pirmojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės cecho statutą. Vilniaus auksakalių cechui buvo suteikta valdovo privilegija. Nuo tada ši diena Vilniaus amatininkams tapo atmintina diena: tą dieną vykdavo svarbiausios cechų iškilmės.
Šių metų mugė skirta Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos 1387 metais Merkinėje išduotos privilegijos, kuria Vilniaus miestui buvo suteiktos Magdeburgo teisės, 625-osioms metinėms paminėti.
ŠV. BALTRAMIEJAUS MUGĖS ŠVENTĖS RENGINIAI
Penktadienis:
16.00 XVII a. karybos pristatymas. Brolija „Viduramžių pasiuntiniai“.
17.00 Amatų konkursai ir viduramžių žaidimai.
18.00 XVI a. prancūziški branliai. Senojo šokio trupė „Festa Cortese‘, vadovė Alina Žutautaitė. Šokių mokymas.
19.00 XIV–XVI a. Europos viduramžių muzika. Senosios muzikos grupė „Viduramžių pasiuntiniai“.
20.00 LDK muzika. Muzikos grupė „Testamentum Terrae“ (Baltarusija).
Šeštadienis:
11.00 Amatininkų mugės pradžia.
12.00 Amatų konkursai. Stalo žaidimai.
13.00 Lėlių teatro „Avilys“ spektaklis ,,Pagrandukas“. Scenarijaus autorius ir režisierius Arūnas Pakulevičius.
14.00 Įrišimų rekonstrukcijų iš LDK valdovų ir didikų bibliotekų rinkinių pristatymas. Knygrišiai–Rimas Supranavičius ir SigitasTamulis.
15.00 Viduramžių šokiai. Senojo šokio trupė „Festa Cortese“, vadovė Alina Žutautaitė. Šokių mokymas.
16.00 Lėlių teatro „Avilys“ spektaklis “Princesė ir Kiauliaganys” (H. K. Anderseno pasakos motyvais). Scenarijaus autorius ir režisierius Arūnas Pakulevičius.
17.00 Viduramžių šokiai. Senojo šokio trupė „Festa Cortese“, vadovė Alina Žutautaitė. Šokių mokymas.
18.00. Renesansinių kostiumų pristatymas. Archeologė Daiva Steponavičienė.
19.00 XIV–XVI a. Europos viduramžių muzika. Senosios muzikos grupė „Viduramžių pasiuntiniai“.
20.00 LDK muzika. Muzikos grupė „Testamentum Terrae“ (Baltarusija).
Naujausi komentarai