„Atlantis“ nusileido Pereiti į pagrindinį turinį

„Atlantis“ nusileido

2011-07-21 23:58
„Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido „Atlantis“ nusileido

NASA erdvėlaivis „Atlantis“ sėkmingai nusileido Kenedžio kosminiame centre 5 val. 57 min. vietos (12 val. 57 min. Lietuvos) laiku.

8 val. 49 min. Grinvičo (11 val. 49 min. Lietuvos) laiku įvyko stabdomasis variklių impulsas ir erdvėlaivis įskriejo į Žemės atmosferą. Šis veiksmas yra vienas iš pavojingiausių kosminiuose skrydžiuose. Dėl milžiniško greičio ir trinties su planetos atmosfera, erdvėlaivio apsauginiai skydai įkaista iki 1650 laipsnių Celcijaus.

2003 m. dėl „Columbia“ erdvėlaivio skydų gedimo, erdvėlaivis patyrė avariją ir žuvo visi 7 juo skridę astronautai.

Pastaba: tiesioginė transliacija su audio garsu. Komentarai sakomi kas 1 - 3 min.

NASA (10:40): Kenedžio kosminio tyrimų centro darbuotojai praneša, kad oras virš centro puikus.

NASA (10:51): Pranešama, kad erdvėlaivis pradėjo paskutinį - 200-ąjį skriejimą apie Žemę. Visos sistemos veikia nepriekaištingai.

NASA (11:09): Gyvybės palaikymo, variklių, skydų, mechaninės, elektroninės sistemų ir meteorologijos skyriai praneša "Go" ("Pirmyn") kodą.

NASA (11:15): Gauti patvirtinimai iš visų skyrių ir tarnybų, kad viskas "žaliojoje zonoje". Įėjimas į atmosferą vyks kaip suplanuota. 

NASA (11:29): Jokių pakitimų. 20 min. iki įėjimo į atmosferą. Visi darbuotojai su nekantrumu laukia misijos pabaigos. Astronautai pranešė, kad jaučiasi puikiai ir yra pasiruošę. Gautas antras "žalios šviesos" patvirtinimas iš visų skyrių.

NASA (11:49): Erdvėlaivis sulėtėjo iki maždaug 322 km/h greičio ir įėjo į Žemės atmosferą. Įėjimas įvyko kitame pasaulio gale, nei yra nusileidimo takas. Erdvėlaivio greitis padidėjo iki 30 000 km/h greičio (apie 25 makai). Dėl tokio greičio trintis su atmosfera tapo milžiniška ir laivo korpusas įkaito iki daugiau nei pusantro tūkstančio laipsnių Celcijaus.

Įėjimo į atmosferą metu susidarė taip vadinamas "juodasis komunikacijos tarpas", kada  neįmanoma susisiekti su laivo įgulą ar gauti duomenų iš erdvėlaivio kompiuterio.

NASA (11:57): Gelbėjimo tarnybos išsiųstos į nusileidimo taką.  Visi su nekantrumu laukia erdvėlaivio pasirodymo.

NASA (12:10): Atgautas ryšys su astronautais. Pranešama, kad viskas vyksta pagal planą, erdvėlaivis veikia gerai. Po 15 min. radarais tikimasi aptikti erdvėlaivį virš Ramiojo vandenyno.

NASA (12:20): Astronautai perėmė erdvėlaivio valdymą. Nusiliedimas ir atmosferos kirtimas nebus vykdomas autopilotu. Erdvėlaivis gali tūpti tiek rankiniu, tiek automatiniu būdu. Paprastai renkamasi, kad erdvėlaivį turi nutupdyti patys astronautai.

NASA (12:24): "Atlantis" tuoj įveiks atmosferą. Šiuo metu jis pasiekė milžinišką 25 makų (~30 000 km/h) greitį! Astronautus pradeda veikti milžiniška galia, kuriai įveikti jie treniravosi ilgus metus. Nesitreniravęs žmogus nesugebėtų išlaikyti spaudimo ir greičiausiai mirtų.

NASA (12:33): Erdvėlaivis sėkmingai įveikė Žemės atmosferą ir šiuo metu yra virš Ramiojo vandenyno ir artėja prie Centrinės Amerikos. Nusileidimas įvyks už maždaug 20 min.

NASA (12:39): Astronautai pranešė, kad jaučiasi puikiai.

NASA (12:42): Erdvėlaivis kirto Centrinę Ameriką ir yra virš Meksikos įlankos ~6km aukštyje.

NASA (12:51): "Atlantis" pasiekė Kenedžio kosminio centro oro zoną. Nusileidimas netrukus. Erdvėlaivis jau matomas plika akimi.

NASA (12:58): "Atlantis" nusileido ir užbaigė NASA 30 metų vykdytą "Space Shuttle" programą. Kenedžio kosminio centro darbuotojai plojimais pasitiko nusileidusį erdvėlaivį. Astronautai padėkojo visiems dalyvavusiems misijoje bei pačiam erdvėlaiviui saugiai juos pargabenusius namo.

NASA (13:04): Lėktuvas šiuo metu smarkiai įkaitęs nuo trinties su Žemės atmosfera. Laukiama kol jis kiek atvės, vykdomos kitos numatytos procedūros. Po kelių valandų erdvėlaivis bus nutemptas iš nusileidimo tako į angarą.

Tai yra istorinis visos žmonijos įvykis. Lygiai prieš 42 metus (1969 m.) astronautas Neilas Armstrongas padėjo koją ant Mėnulio paviršiaus. 1981 m. pirmasis NASA „Shuttle“ serijos erdvėlaivis „Columbia“ pakilo į pirmąją misiją. Šiandien, praėjus 30 metų, baigiasi jų era. Per 30 metų viso surengtos 135 misijos (134 sėkmingos). Į kosmosą ir Tarptautinę kosminę stotį iškelta šimtai tūkstančių tonų įvairios įrangos ir atsargų, įvairių kosminių zondų, Žemės palydovų, teleskopų. 

NASA užbaigdama savo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių "Space Shuttle" programą ketina toliau savo astronautus ir techniką kelti naudodamasi Rusijos paslaugomis. 2015 m. ketinama pereiti prie privačių kompanijų paslaugų.

Faktai apie "Atlantis"

Pradėtas gaminti 1979 m. (pagamintas dvigubai greičiau nei pirmasis "Discovery")
Pirmasis skyrdis 1985 m.
Viso juo skrido 191 astronautas
Kosmose erdvėlaivis praleido daugiau nei 293 dienas
Apskriejo 4648 kartus aplink Žemę
Įveikė daugiau nei 194 mln. km

Nusileidimo vaizdo įrašas:

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra