Istorijos algoritmai ir ritmai Pereiti į pagrindinį turinį

Istorijos algoritmai ir ritmai

2025-05-28 10:00

Garsiausiai apie karą Ukrainoje kalba tie, kurie neskiria balistikos nuo kabalistikos, stokoja kritinio mąstymo ir objektyvaus matymo. Šių pseudožinovų keliamo triukšmo fone išsiskiria institucijos, kuriose dirba ne tik skaičius atpažįstantys, bet ir dėsningumus suprantantys profesionalai.

Istorijos algoritmai ir ritmai
Istorijos algoritmai ir ritmai / Tomo Raginos nuotr.

JAV bankas „JPMorgan“ neseniai paskelbė keturis galimus karo baigties scenarijus, kurie galimi dar iki liepos sudarius paliaubų sutartį.

Optimistiškiausias – Pietų Korėjos modelis (15 proc. tikimybė). Ukraina neatgauna teritorijos, nepriimama į NATO, bet su saugumo garantijomis, šimtais milijardų dolerių Rusijos aktyvų, tad tampa formaliai karo nepabaigusia, tačiau ekonomiškai klestinčia valstybe. Izraelio modelio (20 proc. tikimybė) Ukraina – stipri karine ir ekonomine prasme, bet gyvena nuolatinės Rusijos keliamos grėsmės šešėlyje. Mažiausiai viltinga, tačiau „JP Morgan“ ekspertų labiausiai tikėtina trajektorija – „Gruzijos“ scenarijus (50 proc. tikimybė). Be rimtos paramos Ukraina išsenka, euroatlantinė integracija byra, šalis grįžta į Rusijos orbitą ne jėga, o iš nuovargio. „Baltarusijos“ modelis (15 proc. tikimybė) – tamsiausias: Ukraina tampa Rusijos vasale, o pasaulio tvarka, susiklosčiusi po Antrojo pasaulinio karo, ima irti.

Perdėtu optimizmu banko analitikų niekaip neapkaltinsi. Tačiau ir jie apsidraudžia – scenarijai taps realybe priklausomai nuo rinkimų JAV ir ES baigties, Vakarų ir Ukrainos visuomenių atsparumo, politinės valios, netikėtų technologinių ar karinių proveržių. Verta pridurti dar vieną aplinkybę: istorija vystosi spirale – ji sugrįžta prie panašių situacijų, bet niekada tais pačiais keliais. Ji nesikartoja, tik dažnai rimuojasi. Šioje rimojimo logikoje – ne tik mūsų bejėgiškumo pripažinimas, bet ir realybės supratimas: net jei scenarijai kartojasi, jų eiga vis dar priklauso nuo mūsų sprendimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Besidomintis re

Taigis dar prie M. Gorbačiovo TSRS griuvo, tai kokia tada spyruoklė??? O tai ne ritmo atsikartojimas, kad turi ir turėtų ta didžioji imperija byrėt???
0
0
stebėtoja

žmonėms , rėmėjams greit nusibosta,patys taip sakosi. pameta reiškinio supratimą iš esmės...šiaip, jei norėtų, tragiška praeitis nekartotųsi, betgi...per greit pavargsta...juk ir gyvent ...pavargstama. jauni nuo nebuvimo įkvėpiančių pvz pavargsta...o gal tik nuo pramoginio požiūrio? keltų taitoj augino didvyrius su viltim, kad bardai jos apdainuos, vat. kaip dabar telefonai augina tuos, kurie auga? ...
0
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų