Baltijos šalys su kitomis ES valstybėmis galėtų paspausti Kiniją dėl Tibeto priespaudos. Tokį prašymą lietuviams atvežė Dalai Lamos ambasadorius Thubtenas Samdupas.
Pavojus vertingai kultūrai
"Tai, ką mes patiriame, jūs jau pergyvenote. Tibetas išgyvena labai sunkų periodą. Jaučiamės, kad mūsų problema niekam nerūpi. Mes maža, taiki, dvasinga tauta, okupuota didelės tautos. Tikime, kad turime taikią kultūrą, kuri gali pagelbėti žmonijai visame pasaulyje. Būtų labai gaila, jei ji išnyktų", – Kaune susitikęs su tibetiečių likimu neabejingų žmonių būreliu kalbėjo Dalai Lamos atstovas Šiaurės Europai, Lenkijai ir Baltijos šalims T.Samdupas.
Dalai Lama, pasak jo atstovo, stengiasi taikiomis priemonėmis rasti sprendimą, bet Kinijos valdžios perspektyva kitokia.
Teritorijos dydžiu Tibetas beveik prilygsta Vakarų Europai. Tibeto etninių žemių plotas siekia 2,5 mln. kv. km, o autonominė Tibeto provincija užima 1,2 mln. kv. km. Tačiau gyventojų tankis Tibete labai mažas. Tibeto provincijoje gyvena apie 2,9 mln. žmonių.
Daugelis gyventojų artimai susiję su žeme, patys save išmaitina. "Niekada netyrinėjome Tibeto. Kai atėjo kinai, aptiko didžiulius urano, aukso, vario, cinko išteklius", – pasakojo T.Samdupas.
Šviečia kinus internetu
Dalai Lama, kaip teigė jo atstovas, neprašo nepriklausomybės, bet siekia, kad Tibetas būtų realus, tikras autonominis regionas. "Tačiau Kinijos valdžia mus vadina melagiais, skaldytojais. Daugelis šalių nedrįsta ką nors sakyti, nes Kinija yra labai stipri ekonomiškai. Kinijai ne gėda naudoti ekonominę įtaką siekiant savų tikslų Tibete. Dėl to esame labai sunkioje situacijoje", – kartojo svečias.
T.Samdupas nusprendė mėginti pakeisti padėtį pasitelkdamas internetą. Prieš ketverius metus jis subūrė dvylikos jaunų tibetiečių, baigusių universitetus Kinijoje, komandą. Šie internete bendrauja su kinais.
Tiesa, Kinijoje interneto portalai yra cenzūruojami. Tinklalapiai, kuriuose minimas Tibetas, Dalai Lama, yra blokuojami. T.Samdupas vis dėlto rado informacijos sklaidos būdą internetu – pokalbių svetaines. Jo žiniomis, internete vienu metu bendrauja apie 200 mln. kinų. Jei Kinijos valdžia sutelktų kad ir visą kariuomenę, vis tiek nepajėgtų kontroliuoti jų pokalbių.
"Per ketverius metus atradome labai daug draugų kinų pačioje Kinijoje, prijaučiančių mums. Manau, vienintelis kelias mums pasiekti nepriklausomybę ar bent autonomiją – per Kinijos žmones. Mūsų problema glūdi ne Kinijos žmonėse, o Kinijos valdžioje", – įsitikinęs Dalai Lamos atstovas.
Kinijai niekada neatleis
T.Samdupas jau išmėgino kitokius taikius Tibeto laisvės siekimo būdus, tačiau tai nedavė rezultato. Jis 31 metus gyveno Kanadoje ir kur tik galėjo kalbėjo apie Tibeto situaciją, bendravo ir su paprastais žmonėmis, ir esančiais valdžioje.
"Jie turėjo daug gerų norų, bet tai nevirto konkrečiais veiksmais, ir ne tik Kanadoje. Nacionalinis interesas jiems aukščiau už žmogiškumą. Kinija – labai svarbus prekybos partneris. Kai tai supratau, nutariau, kad reikia veikti pačius kinus", – pripažino T.Samdupas.
Jis perspėja, kad jei situacija neišsispręs, kol Dalai Lama gyvas, vėliau padėtis gali būti labai komplikuota: "Tibeto žmonės niekada neatleis Kinijai, jauni tibetiečiai gali linkti į prievartos veiksmus. Tarptautinė visuomenė neapsidžiaugs, jei atsiras dar viena teroristinė grupuotė. Bijau, kad Tibetas netaptų toks kaip Čečėnija Rusijoje. Net jei Kinija ir norės su kažkuo kalbėtis, neras su kuo, nebus vieno aiškaus lyderio."
Tikisi ES užtarimo
Susitikdamas su žmonėmis Baltijos valstybėse, T.Samdupas pateikia idėją, kaip padėti Tibetui. Dalai Lamos ambasadoriaus nuomone, Baltijos šalys galėtų pasiūlyti likusioms ES šalims priimti rezoliuciją, kad ES nori per dvejus metus matyti dialogo tarp Dalai Lamos ir Kinijos pažangą T.Samdupas tiki, kad jei rezoliucija ateitų iš Europos Parlamento, Kinijai būtų sunku bausti visą ES.
Naujausi komentarai