Pereiti į pagrindinį turinį

Siūlo pasižvalgyti po Valakampių draustinį

Siūlo pasižvalgyti po Valakampių draustinį
Siūlo pasižvalgyti po Valakampių draustinį / Asmeninio archyvo nuotr. K.Čilinskas

Teisės projektų ir tyrimų centro tarybos pirmininkas advokatas Kęstutis Čilinskas atkreipė Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės dėmesį į praėjusių metų pabaigoje Seimo priimtas Teritorijų planavimo  įstatymo pataisas Nr. XI-619.  Šios pataisos pateiktos Prezidentei pasirašyti.

Pasak K.Čilinsko, kuris su jo vadovaujama vyriausybine darbo grupe tikrino Lietuvos teisės akų aplinkos apsaugos srityje atitikimą tarptautinei teisei, Prezidentei  pasirašyti pateiktu įstatymu neleistinai padidintas skaičius atvejų, kai, norint užstatyti teritoriją, nereikia detalaus plano, o tuo pačiu išnyksta visuomenės kontrolės galimybė.

Prezidentės dėmesys ypač atkreipiamas į įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos  nebereikėtų detalaus plano rengimo saugomose teritorijose, jei naujo statinio statyba vykdoma atstatant buvusį (sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą) statinį. K.Čilinsko teigimu, šia nuostata stengiamasi įteisinti visus neteisėtus žemės sklypų užgrobimus pačiose gražiausiose, saugomose teritorijose.

Pasak K.Čilinsko, Turniškių-Valakampių saugomos teritorijose galima pamatyti daug naujai išdygusių statinių. Jie pasatyti gražiausiose vietose. Tam padeda inscenizavimas, kad čia kažkada buvo seni pamatai, kurie, iš tikrųjų, buvo įkasti visai prieš pat užimant valstybinį sklypą. Pasak K.Čilinsko, saugomų teritorijų ir statybos priežiūros pareigūnai už tam tikrą kyšį apsimeta, kad nemato neteisėtos statybos. Kai kurie rizikuoja dar daugiau ir surašo pastato pripažinimo tinkamu naudoti aktą, padedantį savavališką statybą įregistruoti.   

Tačiau, teigia  K.Čilinskas,  po tokios sėkmingos korupcinės operacijos ir pareigūnai ir savininkas vis tiek likdavo įsitempę, nes valstybinės žemės saugomoje teritorijoje  užėmimas ir statyba be detalaus plano iki šiol laikoma neteisėta, o „prastumti“ saugomoje teritorijoje detalųjį planą naujai statybai savivaldybės taryboje būdavo labai sunku.

Prieš tvirtinant tą planą turi teisę dalyvauti visuomenė ir neteisėtas „biznis“ gali išaiškėti. K.Čilinsko manymu, būtent tokiems korupcijos atvejams palengvinti ir įteisinti buvo padaryta minėta įstatymo pataisa, nustačiusi, kad nereikia detalaus plano „atstatant pamatus“ saugomose teritorijose.

Minėtą lengvatą sunku paaiškinti kitaip kaip siekiu apginti įtakingų ir pinigingų žemgrobių, mėgstančių įsikurti Valakampiuose ir kitose saugomose teritorijose,  interesus. Pavyzdžiui, tame pačiame įstatyme numatyta, kad „atstatant pamatus“ ne saugomose, o paprastose miestų teritorijose, kaip ir anksčiau, reikia detalaus plano. 

K.Čilinskas siūlo Prezidentei nepasirašyti minėto įstatymo su tokią korupcinę landą nustatančia išimtimi. Vilniuje, Valakampiuose ir kitose sostinės bei Lietuvos  apylinkėse, priskirtose prie saugomų teritorijų, žemė yra labai brangi, tačiau pagal minėtą korupcinį modelį ji išdalijama veltui (neskaitant kyšio mokesčio).

K.Čilinskas siūlo Prezidentei sudaryti komisiją, kuri patikrintų, kokiais pagrindais bent sostinės saugomose teritorijose atsirado naujos namų valdos, nenumatytos detaliuose planuose, kokie pareigūnai leido naujas statybas be detaliųjų planų, kokie pasirašė priėmimo naudojimui aktą. K.Čilinsko nuomone, komisija, pasiėmusi detalųjį Vilniaus Valakampių draustinio ir panašių saugomų teritorijų planą, galėtų sėsti į malūnsparnį ir paskraidyti virš tų teritorijų, kad galėtų įsitikinti, kiek tikrovė atitinka detalaus planavimo dokumentą.  Komisija galėtų inicijuoti teisinius procesus, kurių metu būtų nustatyti neteisėtos statybos atvejai ir kaltininkus, žala turėtų būti į valstybės biudžetą, neteisėtos statybos-nugriautos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų