Ukrainos Aukščiausioji Rada antradienį atšaukė protestus varžančius drakoniškus įstatymus, sukėlusius opozicijos įtūžį, o šiuo žingsniu siekiama užbaigti jau du mėnesius besitęsiančią krizę.
Atšauktas drakoniškas įstatymas
Opozicijos deputatai pradėjo ploti po balsavimo, per kurį sprendimą atšaukti minėtus teisės aktus palaikė 361 įstatymų leidėjas, o du balsavo prieš.
Šiuo įstatymus, kuriais buvo uždraustos praktiškai visos protestų formos, Aukščiausioji Rada, dominuojama prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partijos, priėmė kiek anksčiau šį mėnesį.
Tačiau pirmadienį prezidentas pažadėjo, kad jie bus atšaukti. Tai jis pareiškė po derybų su protestuotojų lyderiais, kurie šių teisės aktų atšaukimą įvardijo kaip vieną iš pagrindinių savo reikalavimų.
Įstatymai atvėrė kelią laikotarpiui iki penkerių metų įkalinti asmenis, kurie blokuoja visuomeninius pastatus, ir areštuoti protestuotojus, kurie pasirodo su kaukėmis ar šalmais.
Įstatymais taip pat buvo uždraustas „šmeižto“ skleidimas internete, o už jį numatyta iki vienų metų pataisos darbų – ši nuostata turėjo padėti pažaboti socialinę žiniasklaidą, kuriai tenka svarbus vaidmuo protestų judėjime.
Atsistatydino premjeras
Ukrainos premjeras Mykola Azarovas atsistatydino antradienį, siekdamas padėti išspręsti jau du mėnesius trunkančią žmonių gyvybių pareikalavusią krizę, įstatymų leidėjams Aukščiausioje Radoje susirinkus į neeilinę sesiją ir pradėjus debatus dėl svarbių reformų.
„Priėmiau asmeninį sprendimą prašyti Ukrainos prezidento priimti mano atsistatydinimą iš premjero posto, siekiant sukurti papildomą galimybę politiniam kompromisui, kad šis konfliktas būtų taikiai išspręstas“, – sakoma M.Azarovo pranešime.
Premjeras pridūrė, kad valstybėje susiklosčiusi konfliktinė padėtis kelia grėsmę Ukrainos ekonomikai ir visuomenei.
"Per šią priešpriešą vyriausybė darė viską, kad konfliktas būtų išspręstas taikiai. Darėme ir darome viską, kad nebūtų liejamas kraujas, eskaluojamas smurtas ir pažeidinėjamos piliečių teisės. Vyriausybė užtikrino ekonomikos ir socialinės apsaugos sistemos funkcionavimą ekstremaliomis sąlygomis", - pabrėžė M.Azarovas.
"Visus šiuos sunkius metus dariau viską, kad Ukraina galėtų normaliai vystytis kaip demokratinė europietiška valstybė, - rašo jis. - Priiminėjau sprendimus ir prisiimdavau atsakomybę Ukrainos liaudies vardan. Dėl to galiu sąžiningai žiūrėti į akis kiekvienam mūsų valstybės piliečiui, kiekvienam tėvynainiui."
„ Žingsnis į pergalę“
Ryte dramatiškai paskelbęs šią žinią, M.Azarovas pasidavė jau ne vieną mėnesį opozicijos daromam spaudimui. Premjero atsistatydinimas buvo vienas iš svarbiausių reikalavimų, iškeltų Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje įsitvirtinusių protestuotojų.
Tačiau pasaulio bokso čempionas ir Opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko antradienį pareiškė, kad M.Azarovo atsistatydinimas yra tik „ žingsnis į pergalę“.
"Mes daug mėnesių sakėme, jog tai, kas vyksta gatvėje, – tai taip pat šios vyriausybės darbo rezultatas. Tai ne pergalė, tai žingsnis į pergalę“, - sakė jis žurnalistams.
„Šiandien darbotvarkėje svarstomas klausimas apie vyriausybės atsistatydinimą ir klausimas apie vyriausybės atsakomybę. Esu įsitikinęs, jog (pareiškimas apie atsistatydinimą) nėra šiaip sau. Jis žino, kad padarė viską tam, kad išsaugotų veidą“, - pridūrė jis.
Partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) atstovas savo ruožtu sakė naujienų agentūrai AFP, jog laukiama, ar V.Janukovyčius priims premjero atsistatydinimą.
M.Azarovas taip pat padėkojo prezidentui Viktorui Janukovyčiui už jo rodytą pasitikėjimą.
"Esu dėkingas visiems liaudies deputatams, kurie visus šiuos metus palaikė itin sudėtingą vyriausybės darbą, modernizuojant ir reformuojant šalį", - sakoma jo pranešime.
M.Azarovas premjeru buvo paskirtas 2010 metų kovo mėnesį.
2012 gruodžio 3 dieną M.Azarovo vyriausybė atsistatydino, nes buvo išrinktas naujas parlamentas.
Po šešių dienų V.Janukovyčius vėl pateikė jo kandidatūrą eiti premjero pareigas, o gruodžio 13 dieną parlamentas nubalsavo už šį siūlymą.
Prezidento politinė ateitis
Anksčiau dieną Rada pradėjo posėdį, kuriame tikimasi priimti teisės aktų, turinčių padėti užbaigti šalį krečiančią krizę, jau pareikalavusią žmonių gyvybių.
Deputatai sugiedojo šalies himną prieš sesiją, kurioje dalyvauja trys buvę Ukrainos prezidentai - Leonidas Kravčukas, Leonidas Kučma ir Viktoras Juščenka, ir tylos minute pagerbė žuvusius per susirėmimus Kijeve.
Numatoma, kad per šį posėdį bus atšauktas anksčiau šį mėnesį priimtas prieštaringai vertinamas įstatymas, varžantis teisę protestuoti, ir bus priimtos kitos reformos, nurodė parlamento televizija.
Antradienį atmosfera Kijevo gatvėse buvo rami ir labai skyrėsi nuo praeitą savaitę vykusių susirėmimų.
Tačiau protestuotojų pastatytos barikados iš smėlio maišų, kurių aukštis vietomis siekia kelis metrus, tebėra užtvėrusios sostinės centrą, kuriame dabar aiškiai nusistovėjo ribos tarp teritorijų, kontroliuojamų demonstrantų ir saugumo pajėgų.
Vakarų šalių lyderiai tikisi proveržio per posėdį Radoje, pagarsėjusioje deputatų muštynėmis, tačiau opozicijos vadovų nuomonė po vėliausio susitikimo su V.Janukovyčiumi buvo atsargi.
Netgi atsistatydinus M.Azarovui, derybose tarp opozicijos ir V.Janukovyčiaus būtų keliamas klausimas dėl paties prezidento politinės ateities.
Opozicija nori, kad jis atsistatydintų dar prieš pasibaigiant kadencijai ateinančiai metais, o radikaliai nusiteikę protestuotojai ragina nuversti V.Janukovyčių kiek įmanoma greičiau.
Naujausi komentarai