Nors dauguma britų pritaria vienos lyties asmenų santuokoms arba išvis nesureikšmina šios problemos, parlamento sprendimas jas įteisinti sukėlė tikrą diskusijų audrą ir suskaldė valdančiųjų partiją.
Liko kelios kliūtys
Didžiosios Britanijos žemesnieji parlamento rūmai antradienį per istorinį balsavimą pritarė prieštaringai vertinamam įstatymo projektui dėl homoseksualių žmonių santuokų, nors jam įnirtingai priešinosi ir paties ministro pirmininko Davido Camerono partijos nariai.
Žengusi šį žingsnį Didžioji Britanija pradeda eiti keliu, kurio pabaigoje prisidėtų prie 10 pasaulio valstybių, leidžiančių tuoktis ir tos pačios lyties asmenų poroms, tačiau D.Cameronas vis tiek pateko į nepatogią padėtį, nes daugiau kaip pusė jo konservatorių parlamentarų atsisakė šiuo klausimu jį paremti.
Ministras pirmininkas tvirtino, kad planas leisti Anglijoje ir Velse tuoktis tos pačios lyties asmenų poroms "sustiprins mūsų visuomenę", bet įstatymo projektui dar liko įveikti kelias parlamentines kliūtis.
Dabar įstatymo projektą turės išnagrinėti parlamentarų komitetas, o paskui jis bus pateiktas aukštiesiems Lordų rūmams. Čia oponentai turės galimybę vilkinti svarstymą, bet D.Cameronas tikisi, kad įstatymas įsigalios jau šią vasarą.
"Žingsnis į priekį"
"Abiejose stovyklose esama tvirtų pažiūrų, bet tikiu, kad parlamentarų balsavimas už tai, jog gėjai taip pat galėtų tuoktis, mūsų šaliai yra žingsnis į priekį", – po balsavimo tviteryje parašė D.Cameronas.
Ministro pirmininko pavaduotojas Nickas Cleggas, kuris vadovauja konservatorių koalicijos mažiesiems partneriams liberalams demokratams, sveikino balsavimo rezultatus kaip "riboženklį dėl lygybės".
"Šio vakaro balsavimas rodo, kad parlamentas labai tvirtai yra už lygias santuokas, – sakė jis. – Santuoka tai meilė ir įsipareigojimas ir jos daugiau nebereikėtų atimti iš žmonių vien dėl to, kad jie gėjai."
Saviškiai nepalaikė
Už įstatymo projektą balsavo 400 parlamentarų, o prieš jį – 175. Jis buvo priimtas pirmiausia dėl to, kad jį tvirtai parėmė liberalai demokratai ir opozicinė Leiboristų partija.
Tačiau už šį planą balsavo tik 127 iš 303 D.Camerono konservatorių. 136 konservatoriai balsavo prieš įstatymo projektą, dar 40 arba oficialiai susilaikė, arba nebalsavo išvis.
Du konservatorių ministrai, Owenas Patersonas ir Davidas Jonesas, buvo tarp tų, kurie balsavo prieš įstatymo projektą, o gynybos sekretorius Philipas Hammondas ir generalinis atornėjus Dominicas Grieve'as liko nuošalyje.
D.Cameronas leido žemųjų Bendruomenių rūmų nariams laisvai balsuoti šiuo klausimu – tai reiškia, kad partijos vadovybė nepriėmė visiems privalomos pozicijos.
Pasiūlymui nepritaria Anglikonų bažnyčia ir jos naujasis Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby.
Pagal įstatymo projektą iš jokios jokio tikėjimo Bažnyčios teisiškai nebus reikalaujama tuokti homoseksualių žmonių.
Priekaištai ir pagyros
Britų laikraščiai vakar rašė, kad balsavimas atitolino D.Cameroną nuo daugelio jo paties partijos narių, ir tai galėtų turėti didelių politinių padarinių prieš kitus visuotinius rinkimus 2015 m.
Dešiniosios pakraipos "The Daily Telegraph" rašė, kad D.Cameronas savo partijoje pasėjo nereikalingą nesantaiką, o "The Guardian" teigė, jog balsavimo rezultatai rodo, esą konservatoriai lekia į pralaimėjimą kituose rinkimuose.
Tačiau kairiosios pakraipos "The Independent" pažėrė retai išsakomų pagyrų ministrui pirmininkui ir nurodė, kad jį "reikėtų pasveikinti dėl jo aiškaus proto, bendro padorumo ir ėjimo priekyje".
Rinkėjai abejingi
Tos pačios lyties asmenų poros teisę gyventi civilinėje partnerystėje Didžiojoje Britanijoje turi nuo 2005 m., bet tuoktis negali. Kai kurie kritikai teigia, kad naujas įstatymas pakeis tik pavadinimą, nes jau dabar vienos lyties partneriai turi tokias pačias teises kaip ir tradicinės šeimos.
Dauguma britų pritaria homoseksualių žmonių santuokoms. Remiantis praėjusį savaitgalį sociologijos tarnybos "YouGov" surengtos apklausos duomenimis, reformą palaiko 55 proc. respondentų, o 36 proc. jai nepritaria. Tiesa, ta pati apklausa parodė, kad daugeliui britų vienos lyties asmenų santuokų klausimas nelabai rūpi.
"Įteisindamas gėjų santuokas, D.Cameronas bando įtikinti rinkėjus, kad jo partija atitinka šiuolaikinę XXI a. Didžiąją Britaniją, – sakė "YouGov" vadovas Peteris Kellneris. – Bet prieštaravimai, kuriuos pakurstė įstatymo projektas, gali parodyti visai ką kita: kad toriai yra susiskaldę, negirdi visuomenės ir ginčijasi dėl problemų, kurios mažai rūpi daugeliui rinkėjų."
Naujausi komentarai