Bolivija piktai protestavo, kai jos prezidentas buvo užlaikytas Europoje, kilus įtarimų, jog jo lėktuve, grįžtančiame po vizito užsienyje, yra besislapstantis JAV žvalgybos paslapčių viešintojas Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas).
Prezidentas Evo Moralesas (Evas Moralesas) lankėsi Maskvoje, kur E.Snowdenas yra įstrigęs viename oro uoste. Bolivijos vadovas, kuris dalyvavo energija gaminančių šalių susitikime, antradienį sakė Rusijos žiniasklaidai, jog jo šalis svarstytų 30-mečio buvusio JAV žvalgybos kontraktininko prašymą suteikti jam politinį prieglobstį.
Prancūzija, Ispanija, Portugalija ir Italija iš pradžių nesutiko leisti E.Moraleso lėktuvui kirsti jų oro erdvę. Galiausiai į La Pasą skrendančiam lėktuvui teko nutūpti Vienoje.
Bolivija pareiškė, kad su šiuo nauju posūkiu E.Snowdeno sagoje susijusios Jungtinės Valstijos.
Iš keturių šalių, neleidusių E.Moraleso lėktuvui praskristi virš jų teritorijos, visos, išskyrus Ispaniją, vėliau pakeitė savo poziciją, sakė Bolivijos gynybos ministras Rubenas Saavedra (Rubenas Savedra).
Užsienio reikalų ministras Davidas Choquehuanca (Davidas Čokehuanka) piktai paneigė, kad E.Snowdenas yra E.Moraleso lėktuve, tvirtindamas, jog tokie pareiškimas yra „didžiulis melas“.
„Prezidentas Evo nėra nusikaltėlis. Skrisdamas jis turi teisę į neliečiamybę, - viceprezidentas Alvaro Garcia (Alvaras Garsija), laikinai perėmęs šalies vadovo pareigas, sakė La Pase. - Prezidentas Evo buvo pagrobtas imperialistinių jėgų ir sulaikytas Europoje.“
E.Snowdenas atskleidė detalių apie didžiulio masto JAV kibernetinio šnipinėjimo programą, per kurią renkami duomenys apie privačių asmenų pokalbius telefonu ir veiklą internete. Amerikiečio paso galiojimas buvo panaikintas, kai JAV federaliniai pareigūnai iškėlė jam kaltinimus.
D.Choquehuanca pareiškė, kad E.Moraleso gyvybei buvo iškilęs pavojus dėl, anot jo, priverstinio neplanuoto nusileidimo.
Bolivija yra viena iš 21 valstybės, kuriose E.Snowdenas pasiprašė prieglobsčio, nurodė vyriausybių paslaptis viešinantis portalas „WikiLeaks“.
„Bolivija gins (kaltinamus asmenis), jeigu tai susiję su šnipinėjimu arba kontrole. Bet kokiu atveju, esame čia, kad padėtume“, - E.Moralesas sakė Rusijos valstybinei televizijai RT.
D.Choquehuanca nurodė, kad buvo planuota, jog E.Moraleso lėktuvas degalų atsargas papildys Portugalijoje, tačiau Lisabona, o vėliau Paryžius uždraudė jam atskristi.
Lėktuvas buvo nukreiptas į Ispanijai priklausančias Kanarų salas, tačiau Prancūzija atsisakė leisti jam praskristi virš savo teritorijos, pridūrė diplomatijos vadovas.
Prancūzijos URM sakė kol kas negalinti komentuoti šios padėties.
Vienas Austrijos URM pareigūnas sakė, kad E.Moralesas ketino išskristi į La Pasą trečiadienio rytą.
Tačiau Ispanija dar nėra suteikusi leidimo prezidento lėktuvo skrydžiui virš jos teritorijos, todėl jį teko atidėti, aiškino R.Saavedra.
Gynybos ministras sakė esantis pasipiktinęs, jog Ispanijos ambasadorius Austrijoje užsiminė, kad Madridas duos leidimą skrydžiui tik su sąlyga, jog ispanų pareigūnai turės teisę patikrinti prezidento lėktuvą. R.Saavedra pareiškė, kad toks reikalavimas yra „tam tikras šantažas“.
„Mes atmetėme tą sąlygą“, - sakė jis.
Kairiosios pakraipos Bolivijos regioniniai sąjungininkai Ekvadoras, Nikaragva ir Venesuela piktinosi šiuo incidentu ir reiškė palaikymą E.Moralesui.
„Reiškiame savo solidarumą su Evo ir drąsiais Bolivijos žmonėmis. Mūsų Amerika negali toleruoti tokių didelių pažeidimų, - Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa (Rafaelis Korėja) rašė socialiniame tinkle “Twitter„. - Ir tuomet jie kalbasi su mumis apie Europos ir Lotynų Amerikos viršūnių susitikimus?“
„Tai buvo išpuolis prieš prezidento Moraleso gyvybę“, - pareiškė Venesuelos užsienio reikalų ministras Elias Jaua (Elijas Chaua).
Kubos URM pažymėjo, kad veiksmai prieš E.Moralesą yra „nepriimtinas, nepagrįstas ir šališkas aktas, kuris įžeidžia visą Lotynų Ameriką ir Karibus“.
Bolivijos prezidentūra nurodė, kad E.Moralesas grįš į savo šalį trečiadienį ir kad jau planuojama surengti protesto mitingus prie JAV, Prancūzijos, Portugalijos ir Italijos ambasadų La Pase.
Naujausi komentarai