Ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusi monarchė, mirusi rugsėjo 8 dieną sulaukusi 96 metų, soste praleidusi 70 metų, ilsisi sostinės Vestminsterio salėje prieš pirmadienio valstybines laidotuves Vestminsterio abatijoje.
Po ilgo laukimo įvairiomis oro sąlygomis į didžiulę viduramžišką salę trečiadienį buvo įleisti pirmieji gedėtojai po to, kai karstas paskutinį kartą iškeliavo iš Bakingamo rūmų per iškilmingą procesiją, kurią stebėjo dešimtys tūkstančių žmonių.
Ketvirtadienis yra pirmoji pilna diena, kai karalienės Elizabeth II karstas guli Vestminsterio salėje. Tai yra paskutinė galimybė asmeniškai atsisveikinti su valdove, kuri žavėjo pasaulį savo nepalaužiamu pareigos jausmu.
Karstas, uždengtas karališkąja vėliava su Britų imperijos karūna, rutuliu ir skeptru, buvo iškeltas aukštai ant pakylos, o kiekviename jo kampe mirgėjo aukštos žvakės.
Karstą nuolat saugo ceremonijų uniformomis vilkintys kareiviai.
Naktį vienas sargybinis nualpo, ir šis epizodas parodė, kiek daug jėgų gali pareikalauti budėjimas.
Penkių kilometrų eilė
Daugelis žmonių sustodavo ir prieš karstą nusilenkdavo arba pagarbiai pritūpdavo, kiti persižegnodavo arba nusiimdavo skrybėles.
Kai kurie meldėsi prie karsto arba šluostėsi ašaras servetėlėmis. Kai kurie atsivežė savo kūdikius vežimėliuose. Vyresnio amžiaus kareiviai sustojo ir paskutinį kartą atidavė pagarbą savo buvusiai vyriausiajai kariuomenės vadei.
50 metų buhalterė Sue Harvey (Sju Harvi) buvo viena iš tų, kuri praeidama pro karstą apsipylė ašaromis.
„Viduje buvo labai tylu, ramu ir neįtikėtinai emocionalu. Daug žmonių braukė ašaras, bet tvyrojo visiška tyla. Tai buvo tokia pagarba“, – pasakojo ji naujienų agentūrai AFP.
Norėjau įsitikinti, kad tikrai ją pamatysiu, nesvarbu, kokia ilga bus eilė, nes niekada jos nebuvau sutikusi, kai ji buvo gyva.
„Norėjau įsitikinti, kad tikrai ją pamatysiu, nesvarbu, kokia ilga bus eilė, nes niekada jos nebuvau sutikusi, kai ji buvo gyva“, – sakė moteris.
40 metų menininkė Nina norėjo atsidėkoti Elizabeth II už jos gyvenimą, per kurį ji negailėdama jėgų tarnavo šaliai.
„Šioje vietoje neįmanoma pabėgti nuo to, kas ji buvo, didingumo. Aš labai susijaudinau – ir ne aš viena“, – sakė ji.
Trečiadienio vakarą palei Temzės upės pakrantę nusidriekė beveik penkių kilometrų ilgio eilė, o gedintieji drąsiai sutiko laukti kelias valandas, kad galėtų pamatyti velionę monarchę.
Iškilminga procesija
Karstas buvo atvežtas iš Bakingamo rūmų į Vestminsterio salę trečiadienį.
Karalius Charlesas III (Karolis III), skambant karinio orkestro atliekamiems laidotuvių maršams, vedė karališkąją šeimą paskui arklių traukiamą lafetą su karstu.
Karalius Charlesas III – vyriausias karalienės Elizabeth II sūnus – jo broliai ir seserys bei jo paties sūnūs, princai Williamas (Viljamas) ir Harry (Haris) ėjo kruopščiai surežisuotu 75 žingsnių per minutę žingsniu paskui lafetą.
Dviejų sielvartaujančių naujojo karaliaus sūnų vaizdas neišvengiamai sukėlė prisiminimus iš 1997 metų, kai Williamas ir Harry, kuriems tada buvo vos 15 ir 12 metų, nulenkę galvas ėjo paskui savo motinos, Velso princesės Dianos, karstą.
Iš Elizabeth bokšto prie Parlamento rūmų kas minutę skambėjo Big Beno varpas, kol karstas buvo vežamas priešais nuščiuvusias minias, išsirikiavusias pakelėje.
Iškilminga eisena per vėliavomis išpuoštą Londono centrą buvo 11 dienų trunkančio nacionalinio gedulo, kuris baigsis laidotuvėmis, dalis.
Apsilankymai Sandringame, Mančesteryje
Ketvirtadienį Williamas ir jo žmona Kate (Keit) vyks į Sandringamą – privačią karališkosios šeimos žiemos poilsiavietę Norfolke, rytų Anglijoje, kur apžiūrės žmonių prie Norvičo vartų paliktas gėles.
Sandringame per Kalėdas susirenka karališkoji šeima, kurios nariai Kalėdų dieną eina į vietinę bažnyčią ir bendrauja su žmonėmis.
Tai bus pirmasis naujųjų Velso princo ir princesės surengtas viešas renginys.
Karalienės Elizabeth II jauniausias sūnus 58 metų princas Edwardas (Edvardas) su žmona Sophie (Sofi) turi apsilankyti Mančesteryje, šiaurės vakarų Anglijoje, ir miesto centrinėje bibliotekoje pavartyti užuojautų knygą.
Jie taip pat turi apžiūrėti gėles Šv. Anos aikštėje ir susitikti su visuomenės nariais, kurie šioje vietoje savanoriauja.
Po 2017 metų sprogdinimo Mančesterio arenoje, per kurį žuvo 22 žmonės, aikštė buvo tapusi gėlių jūra.
Per karalienės laidotuves šimtai pasaulio lyderių ir monarchų susirinks į istorinę Vestminsterio abatiją pačioje Britanijos sostinės širdyje.
Tarp patvirtinusiųjų, kad dalyvaus laidotuvėse – JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ir Japonijos imperatorius Naruhito (Naruhitas).
Naujausi komentarai