Artėjant pirmalaikiams rinkimams, Bulgarijos politikai murdosi purve ir bando sutelkti žmonių pasitikėjimo likučius.
Nepriklausoma teisėsauga – mitas?
Balandžio 15 d. buvusio Bulgarijos premjero Boiko Borisovo namuose įvyko privatus pokalbis, kuris buvo įrašytas, tačiau jis išlindo į dienos šviesą ir sukėlė šalyje didelę audrą.
Susitikimas, kuriame dalyvavo buvęs premjeras, už korupciją persekiojamas buvęs žemės ūkio ministras Miroslavas Naidenovas ir Sofijos prokuroras Nikolajus Kokinovas, priminė mafijos krikštatėvių pokalbį prie cigarų ir su gausybe žargoninės leksikos. Vyrai vulgariai ir ciniškai kalbėjo apie seksą bei homoseksualus, įgaliojimų viršijimą, įstatymų pažeidimus, ES fondų lėšų savinimąsi, santykius su žiniasklaida ir rodė visišką panieką teisėsaugos bei demokratijos institucijoms.
N.Kokinovas skundėsi, kad naujasis generalinis prokuroras neduoda jam tirti delikačių bylų, tokių kaip M.Naidenovo. Vadindamas buvusį premjerą bosu, N.Kokinovas prašė paskirti jį prokuroru apeliacinėse bylose ir mandagiai priekaištavo, kad nebuvo paskirtas generaliniu prokuroru, nors B.Borisovas esą žadėjo jam šias pareigas.
"Tu jį pasirinkai, tad dabar nesišypsok", – tarė N.Kokinovas buvusiam premjerui, kalbėdamas apie naująjį prokuratūros vadovą Sotirą Tsatsarovą.
N.Kokinovas išdėstė pašnekovams, kaip vyksta M.Naidenovo bylos tyrimas, ką papasakojo ir dar žada papasakoti pagrindinis liudininkas. Prokuroras pažėrė patarimų buvusiam ministrui, kaip išvengti atsakomybės.
Valstybė – kaip mafijos gauja
Pokalbio įrašas atsidūrė Bulgarijos žurnalistų rankose. Niekas iš jo dalyvių neginčijo įrašo autentiškumo. Prokuroras N.Kokinovas atsistatydino iš pareigų.
"Tai rodo, kad mūsų šalis valdoma ne kaip valstybė, o kaip mafijos gauja, vadovaujama krikštatėvių tarybos", – sakė Bulgarijos teisininkas Michailas Jekimdžijevas.
Apžvalgininkai šiuos įvykius įvertino kaip ilgo B.Borisovo vyriausybės demaskavimo apogėjų.
Kovo viduryje socialistų lyderis Sergejus Staniševas pateikė prokuratūrai storą bylą, kuri buvo praminta bulgariškuoju votergeitu. Dokumentuose teigiama, kad buvęs vidaus reikalų ministras Cvetanas Cvetanovas organizavo opozicijos politikų, verslininkų ir žurnalistų slaptą klausymąsi. Tam esą buvo naudojami specialūs automobiliai, įsigyti už lėšas, kurias ES skyrė Bulgarijai sienų saugumui stiprinti.
Dar vienu smūgiu C.Cvetanovui tapo kovos su mafija agentūros vadovo Stanimiro Florovo triukšmingas atsistatydinimas. Pareigūnas apkaltintas tuo, kad už kyšius užmerkdavo akis dėl narkotikų kontrabandą Bulgarijoje vykdančių išeivių iš Artimųjų Rytų.
Nusivylė visais
Nuo netikėto B.Borisovo vyriausybės atsistatydinimo praėjo daugiau nei du mėnesiai, o artėjantį sekmadienį įvyks pirmalaikiai parlamento rinkimai. Tačiau, kad ir apimta gausybės skandalų, buvusio premjero konservatyvi partija "Piliečiai už europietišką Bulgarijos vystymąsi" (GERB) tebepirmauja reitinguose – ji turi beveik 25 proc. gyventojų palaikymą ir 5 proc. lenkia pagrindinę varžovę Socialistų partiją (BSP).
Politologai teigia, kad tiek balsų B.Borisovui nepakaks vyriausybei suformuoti ir jo laukia sunkios derybos dėl koalicijos. Kita vertus, rinkimų baigtį nulems dar neapsisprendę rinkėjai, kurių, remiantis naujausiomis apklausomis, yra maždaug penktadalis.
Nemažai rinkėjų prarado pasitikėjimą visais politikais. Komentatorė, pasivadinusi Georgijeva, naujienų portale e-vestnik.bg rašė: "Pirmą kartą jaučiu pasišlykštėjimą visomis politinėmis partijomis. Nenoriu matyti nė vieno pažįstamo veido nei iš kairės, nei iš dešinės, nei iš kitų politinio spektro taškų."
Vargstančių balsas
Parlamento rinkimai Bulgarijoje turėjo įvykti liepą, bet buvo paankstinti po to, kai vasario 20 d. B.Borisovo vyriausybė atsistatydino kilus protestams dėl aukštų elektros kainų, skurdo ir korupcijos. Šeši žmonės protestuodami pasidegė.
Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC korespondentas susitiko su vienu gyvu likusiu bulgaru Dimitaru Dimitrovu. Kovo 13 d. šis 53-ejų bedarbis išėjo iš namų Sofijoje ir patraukė prie prezidento rūmų, ten apsipylė benzinu ir pasidegė. Rūmų sargyba suskubo numalšinti liepsnas.
Po trijų savaičių ligoninėje ir keleto veido bei galūnių operacijų vyras grįžo namo. Savo poelgį jis aiškino ne tuo, kad tiesiog norėjo mirti, o noru pasiaukoti dėl savo šalies. Jis norėjo, kad pasaulis išgirstų, kokiomis sunkiomis sąlygomis gyvena žmonės vienoje skurdžiausių ES valstybių.
"Manau, pasiekiau tai, ko norėjau. Galbūt buvau kvailys, bet viliuosi, kad reikalai pasikeis į gera", – BBC sakė D.Dimitrovas.
"Niekada nesitikėjau, kad bus tiek žiniasklaidos dėmesio, – prisipažino jis. – Dabar matau, kad išgyvenęs galiu tapti balsu tų žmonių, kurie išgyveno tą patį, ką ir aš. Tikiuosi, kai papasakosiu savo istoriją, daugiau žmonių sužinos apie padėtį Bulgarijoje."
Grįžęs namo pas žmoną ir dukrą, D.Dimitrovas tikisi vėl įsidarbinti kalviu.
Naujausi komentarai