Japonijos inžinieriai penktadienį pripažino, kad avarijos ištiktos atominės jėgainės reaktorius užpilti smėliu ir betonu, kaip buvo pasielgta per Černobylio jėgainės avariją 1986 metais, gali būti vienintelė galimybė išvengti katastrofinio radiacijos nuotėkio.
Pareigūnai sakė dar turintys vilčių sutaisyti elektros liniją, kuri leistų įjungti vandens siurblius bent dviejuose reaktorių blokuose, siekiant apsaugoti nuo perkaitimo branduolinio kuro strypus. Darbuotojai taip pat liejo vandenį ant 3-ojo bloko, kuriame susiklostė pavojingiausia padėtis.
Šešis reaktorius turinčią jėgainę eksploatuojanti bendrovė pirmąkart pripažino, kad palaidoti šį didelį kompleksą gali būti viena iš išeičių. Toks žingsnis rodo, kad įvairios kitos pastangos, įskaitant mėginimą lieti vandenį ant elektrinės blokų iš karinių sraigtasparnių, buvo mažai sėkmingos.
"Nėra neįmanoma apgaubti reaktorių betonu. Tačiau dabar mūsų prioritetas - pirmiausiai mėginti juos atvėsinti", - bendrovės "Tokyo Electric Power Co." atstovas sakė spaudos konferencijoje.
Praėjus savaitei po Japoniją sukrėtusio 9 balų žemės drebėjimo ir 10 metrų aukščio cunamio bangų, kurios sulygino su žeme daug pakrantės miestų ir nusinešė tūkstančius žmonių gyvybių, didžiausios po Černobylio branduolinės krizės pabaigos toli gražu nematyti.
Tokijuje milijonai žmonių penktadienį stengėsi neišeiti į lauką, baimindamiesi radioaktyvių teršalų iš jėgainės, kuri yra už 240 kilometrų į šiaurę nuo sostinę. Tačiau vyraujantys vėjai paprastai nuneša pavojingus dūmus ir garus tolyn nuo tankiai gyvenamos sostinės ir išsklaido juo virš Ramiojo vandenyno.
JAV branduolinės energetikos agentūra nurodė, kad prireiktų savaičių, kol būtų ataušinti perkaitę branduolinio kuro strypai Fukušimos 1-ojoje atominėje jėgainėje.
"Tai užtikrinti prireiktų laiko, galbūt savaičių, kol galiausiai būtų pašalinta didžioji dalis šilumos iš reaktorių, o vėliau iš panaudoto kuro saugyklų", - JAV Branduolinio reguliavimo komisijos (NRC) pirmininkas Gregory Jaczko sakė spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose.
Vienoje įsikūrusios Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas japonas Yukiya Amano penktadienį atvyko į savo tėvynę su tarptautinių ekspertų grupe.
Anksčiau jis nusiskundė gaunantis iš Japonijos per mažai informacijos apie šią avariją.
Y.Amano aukšto rango padėjėjas Grahamas Andrew nurodė, kad padėtis jėgainėje "palyginti stabili", tačiau Tokijo vyriausybė informavo, jog virš trijų reaktorių tebekyla balti dūmai ar garai, o vandenį ant jų lieję sraigtasparniai užfiksavo nedidelę radiaciją.
"Padėtis lieka labai rimta, tačiau nuo vakar smarkiai nepablogėjo", - pridūrė G.Andrew.
TATENA nurodė, kad radiacijos intensyvumas jėgainėje siekia 20 milisivertų per valandą per valandą. Leistina apšvitos dozė darbuotojams yra 100 milisivertų per valandą.
Net jeigu inžinieriams pavyktų atkurti elektros tiekimą jėgainei, neaišku, ar pavyks paleisti vandens siurblius, kurie galėjo būti pažeisti per žemės drebėjimą ir vėlesnius sprogimus. Taip pat baiminamasi, kad trumpasis jungimas gali sukelti kitą sprogimą.
Japonijos branduolinės agentūros atstovas Hidehiko Nishiyama sakė, jog taip pat neaišku, kiek veiksmingas buvo ketvirtadienį vykdytas vandens liejimas iš sraigtasparnių ant reaktorių blokų. Pareigūnas nurodė, kad per šią operaciją svarbiausias prioritetas buvo pripildyti panaudoto kuro saugyklų baseinus.
"Turime kažkaip sumažinti kaitrą ir galime naudoti jūros vandenį, - jis sakė spaudos konferencijoje. - Turime kuo greičiau įjungi reaktorių (mechanizmus) - dėl to mėginame atkurti elektros tiekimą."
Paklaustas apie galimybę užpilti reaktorius smėliu ir betonu, H.Nishiyama atsakė: "Šis sprendimas kirba mūsų galvose, tačiau esame sutelkę dėmesį į reaktorių aušinimą."
G.Jaczko sakė, kad 4-ajame jėgainės bloke panaudoto kuro strypų saugyklos baseine vandens tikriausiai nebeliko, o kitos saugyklos baseinas tapo nesandarus.
Vienas Fukušimos elektrinę eksploatuojančios bendrovės pareigūnas sakė, jog tikimasi iki sekmadienio atnaujinti elektros tiekimą daugiausiai rūpesčių keliantiems ir labiausiai pažeistiems reaktoriams - 3-ajam ir 4-ajam. Inžinieriai mėgina pirmiausiai įjungti elektrą mažiausiai nukentėjusiuose reaktoriuose.
Naujausi komentarai