Pereiti į pagrindinį turinį

D. Kuleba: sutarta dėl narystės veiksmų plano Ukrainos kelyje į NATO panaikinimo

2023-07-10 14:52

Sąjungininkės pasiekė konsensusą, kad iš Ukrainos kelio į narystę Aljanse būtų pašalintas NATO narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) reikalavimas, pirmadienį pareiškė ukrainiečių užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Scanpix nuotr.

„Po intensyvių derybų NATO sąjungininkės pasiekė bendrą sutarimą dėl MAP panaikinimo iš Ukrainos narystės kelio. Džiaugiuosi šiuo ilgai lauktu sprendimu, kuris sutrumpina mūsų kelią į NATO. Tai taip pat geriausias momentas pasiūlyti aiškumą dėl kvietimo Ukrainai tapti nare“, – sakė Ukrainos diplomatijos vadovas platformoje „Twitter“.

MAP yra parengiamasis narystės NATO etapas, kurio metu šaliai kandidatei parengiama individuali nacionalinė pasirengimo būsimai narystei programa. Daugeliui dabartinių Aljanso narių prieš įstojant reikėjo parengti MAP. Tačiau Kyjivui jos gali neprireikti, kaip jos nereikėjo Suomijai ir Švedijai prieš pradedant stojimo procesą.

Ukraina pateikė prašymą dėl narystės NATO pernai rugsėjį, praėjus pusmečiui po plataus masto Rusijos invazijos pradžios.

D. Kuleba anksčiau sakė, kad Ukrainos kelias į NATO turėtų sutrumpėti po Aljanso viršūnių susitikimo, kuris liepos 11–12 dienomis vyks Vilniuje. Kyjivas sako besitikintis, kad viršūnių susitikime iš sąjungininkų gaus aiškų signalą dėl savo narystės perspektyvų.

Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas praėjusią savaitę sakė, kad Vilniuje bus susitarta dėl trijų dalių paketo, „kuris priartins Ukrainą prie NATO“, o šalių lyderiai dar kartą patvirtins ankstesnį įsipareigojimą, kad Ukraina ateityje prisijungs prie bloko.

Be kita ko, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praėjusią savaitę aplankęs kelias NATO nares Europoje, ketina dalyvauti susitikime ir pasisakyti už tai, kad jo šalis turėtų prisijungti prie Aljanso, kai baigsis Rusijos sukeltas karas.

31 NATO narė vis dar derasi dėl galutinės komunikato formuluotės, kaip spręsti Ukrainos narystės klausimą.

Rytų Europos šalys remia Kyjivo raginimus, kad jam būtų nutiestas kelias į NATO.

Tačiau didžiosios valstybės – Jungtinės Valstijos ir Vokietija – nelinkusios žengti toliau nei 2008 metais duotas pažadas, kad Ukraina vieną dieną įstos į NATO, nenustatant aiškaus termino.

„Tiksli formuluotė bus paskelbta viešai, kai susitarsime“, – penktadienį sakė J. Stoltenbergas.

Daugiau naujienų