Pereiti į pagrindinį turinį

D. Tuskas: ES reikia ilgalaikės strategijos dėl Rusijos

2014-12-19 07:30
AFP-BNS inf.
Donaldas Tuskas vyks į solidarumo mitingą Paryžiuje
Donaldas Tuskas vyks į solidarumo mitingą Paryžiuje / AFP nuotr.

Naujasis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjungai (ES), norint susidoroti su problemomis dėl Rusijos kišimosi Ukrainoje, reikia tokios strategijos Rusijos atžvilgiu, kuri truktų daug metų, o ne savaites ar mėnesius.

„Mums reikia ilgos perspektyvos strategijos, ... planų (ne vieniems) metams. Mes turime būti realistiški, turime vertinti tai kaip ilgalaikį žaidimą“, – sakė D.Tuskas po to, kai pirmą kartą pirmininkavo ES lyderių viršūnių susitikimui, kurio metu buvo svarstomi santykiai su Rusija.

„Turime peržengti buvimą reaktyviais ir besiginančiais“, – sakė jis ir paragino europiečius „atgauti pasitikėjimą savimi ir suprasti savo pačių stiprybę“ bendraujant su Rusija.

Rusijos kišimasis Ukrainoje ir, ypač, kovo mėnesį įvykdyta Krymo aneksija išprovokavo didžiausią krizę Europoje nuo Šaltojo karo pabaigos.

Tai taip pat aiškiai atskleidė nuomonių skirtumus ES viduje dėl to, kaip geriausia reaguoti.

Kai kurios narės, tokios kaip Vokietija ir Italija, kurios palaiko plačius prekybinius ir politinius ryšius su Rusija, nelabai norėjo užimti pernelyg griežtos pozicijos ir lėtai keitė savo poziciją dėl sankcijų Maskvai įvedimo.

Kitos narės, tokios kaip Didžioji Britanija, nuo pat pradžių spaudė įvesti griežtas sankcijas ir akcentavo būtinybę pasiųsti griežtą signalą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad Vakarai nesutiks su įvykusiu faktu Ukrainoje ir Kryme.

D.Tuskas yra pirmasis žmogus iš Rytų Europos, vadovaujantis Europos Vadovų Tarybai. Anksčiau, dirbdamas Lenkijos premjero poste, jis propagavo panašų griežtą atsaką.

Ketvirtadienį jis sakė, kad Rusija Europos Sąjungai yra didelis iššūkis, bet nurodė, kad viršūnių susitikimo diskusijos buvo pragmatiškos ir praktiškos.

„ES reikia bendros, vieningos pozicijos“, – sakė jis ir pridūrė, jog buvo „absoliučiai aišku, kad visos ES valstybės nori būti drauge (susidurdamos) su šiuo iššūkiu prie mūsų rytinių sienų“.

Daugiau naujienų