Šį šeštadienį Stambule rengiamos derybos dėl Irano branduolinės programos.
Derybose vyks vadinamąja P5+1 forma – dalyvaus 5 nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės ir Vokietija.
Jose dalyvaus Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir JAV. Pastarąjį kartą tokios derybos vyko 2011 m. sausį. Tačiau jos baigėsi be rezultatų.
ES užsienio reikalų įgaliotinės Catherine Ashton atstovas Michaelis Mannas patvirtino, kad tikimasi pažangos.
"Mes sutarėme balandžio 14 d. Stambule pradėti derybas, – sakė M.Mannas. – Tikimės, kad šis pirmas ratas sukurs palankią aplinką konkrečiai pažangai. Mes, suprantama, siekiame tvaraus proceso."
Iranas paragino pasaulines galias "būti sąžiningas" per derybas.
"Mes tikimės, kad P5+1 prie derybų stalo sės sąžiningai nusiteikusios, o mes irgi sąžiningai sieksime, kad abi šalys pasiektų abipusiškai naudingą rezultatą", – pabrėžė Irano užsienio reikalų ministras Ali Akbaras Salehi.
Tiesa, jis perspėjo, kad jei didžiosios valstybės prieš derybas ketina kelti išankstines sąlygas, derybos nutrūks.
Pasak jo, tikslas yra tas, kad "Iranas įgytų savo teises, o P5+1 sumažintų savo susirūpinimą" dėl Teherano branduolinės programos.
"Sąlygų nustatymas prieš susitikimą reikš susitikimo pabaigą. Tai yra beprasmiška, nes niekas iš derybų narių neketina priimti kokių nors sąlygų prieš derybas", – sakė ministras.
Izraelis, JAV ir kai kurie Vašingtono sąjungininkai nuogąstauja, kad Irano branduolinė programa yra priedanga susikurti atominį ginklą, tačiau Teheranas tokius įtarimus griežtai atmeta.
JAV ir Izraelis net grasina surengti atakas prieš Irano branduolinius objektus, jei nesutarimų su šiitiška respublika nepavyktų išspręsti diplomatinėmis priemonėmis.
Naujausi komentarai