Pereiti į pagrindinį turinį

Egipto prezidentas atidarė „naują Sueco kanalą“

2015-08-06 15:00
BNS inf.
Reuters nuotr.

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) ketvirtadienį vadovavo iškilmingai „naujojo“ Sueco kanalo atidarymo ceremonijai, šaliai stengiantis sustiprinti savo ekonomiką ir pagerinti tarptautinį įvaizdį plečiant šį gyvybiškai svarbų laivybos kelią.

Iškilmingoms progoms skirtą karinę uniformą vilkintis A.F.al Sisi ceremonijos pradžioje priėmė Karinių jūrų pajėgų flotilės paradą, stovėdamas istorinėje monarchijos laikų jachtoje. Tuo metu danguje ratus suko lėktuvai ir sraigtasparniai.

Ruošiantis ceremonijai buvo sustiprintos saugumo priemonės, Egipto valdžiai siekiant pateikti šias iškilmes kaip įrodymą, kad šalyje yra pakankamai saugu, nors jų išvakarėse džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) padalinys Egipte pagrasino įvykdyti egzekuciją praėjusį mėnesį Kaire pagrobtam kroatui.

Renginyje Ismailijos uostamiestyje dalyvavo keli valstybių vadovai, tarp jų Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas).

Naujasis kanalas atidarytas praėjus dvejiems metams po to, kai tuometis armijos vadas A.F.al Sisi nuvertė islamiškų pažiūrų ankstesnį prezidentą Mohamedą Mursi (Mohamedą Mursį).

M.Mursio nuvertimas žymėjo pradžią negailestingame susidorojime su islamistais, taip pat džihadistų suaktyvėjimą, nusinešusį šimtus karių gyvybių į rytus nuo Sueco kanalo.

IS padalinys Egipte trečiadienį išplatino vaizdo įrašą, grasindamas per 48 valandas nužudyti 30-metį Tomislavą Salopeką, Prancūzijos seisminės žvalgybos kompanijos CGG darbuotoją, jei Egipto vyriausybė nepaleis kalėjimuos laikomų musulmonių moterų

Kroatijos užsienio reikalų ministrė Vesna Pusič ketvirtadienį turėjo atskristi į Kairą ir prisidėti prie pastangų išgelbėti T.Salopeką.

Ambicingas tikslas

A.F.al Sisi pradėjo naujojo kanalo kasimo darbų projektą pernai rugpjūtį, kai buvo išrinktas prezidentu, žadėdamas sustiprinti saugumą ir atgaivinti nustekentą ekonomiką.

Preliminariai prognozuota, kad tos statybos truks trejus metus, bet A.F.al Sisi iškėlė ambicingą tikslą įgyvendinti šį projektą per 12 mėnesių.

Šis planas giriamas kaip istorinis pasiekimas, nenusileidžiantis senojo Sueco kanalo projektui. Tas 192 km ilgio laivybos kelias buvo atidarytas 1869 metais po beveik dešimtmetį trukusių darbų.

Dalis naujo kanalo, kurio statybos kainavo 9 mlrd. JAV dolerių (7,9 mlrd. eurų) ir buvo finansuojamos tik Egipto investuotojų, eina lygiagrečiai senajam, jungiančiam Raudonąją ir Viduržemio jūras.

„Tai pasiekimas žmonių, kurie sugebėjo tai finansuoti kaip nacionalinį projektą ir įvykdyti jį atkaklumu ir sunkiu darbu“, – sakoma prezidento biuro pranešime.

Vykdant šį projektą, teko iškasti 37 km kanalo ruožą sausumoje ir išplatinti bei pagilinti dar 35 km jau esamo kanalo.

Atidarius naująjį kelią, laivų laukimo laikotarpis bus sutrumpintas nuo 18 iki 11 valandų.

Vyriausybė tikisi, kad eismas kanalu, kuris šiuo metu yra 49 laivai per dieną, bus suintensyvintas iki 97 laivų per dieną.

Pareigūnai planuoja, kad atidarius naują kanalą Sueco pajamos išaugs daugiau negu dvigubai – nuo 5,3 mlrd. dolerių šių metų pabaigoje iki 13,2 dolerių 2023-aisiais.

Tačiau analitikai perspėja, kad laivybos ir pajamų srautai priklausys nuo pasaulinės prekybos apsukų, o ne nuo kanalo pralaidumo.

GRIEŽTAS SAUGUMAS

Per atidarymo ceremoniją saugumą užtikrino 10 tūkst. policininkų, mobilizuotų šešiose provincijose, nurodė valstybinė žiniasklaida.

Per paradą taip pat buvo pademonstruoti neseniai įsigyti prancūzų gamybos naikintuvai „Rafale“ ir amerikietiški F-16, pristatyti tik praeitą savaitę.

A.F.al Sisi dėjo didelis viltis, kad šis projektas sustiprintų jo režimo legitimumą po pražūtingų susidorojimų su nepaklusniaisiais.

Kairo bei Ismailijos gatvėse kabo transparantai su užrašais „Naujasis Sueco kanalas: Egipto dovana pasauliui“ ir „Egipto stebuklas“, taip pat šimtai Egipto vėliavų, pasakojo vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.

Londono ekonomikos ir politologijos mokyklos analitikas Fawazas Gergesas (Favazas Gergesas) pripažino, kad tas projektas yra „didingas“, bet pridūrė, kad jis „nesprendžia ekonomikai iškilusių struktūrinių iššūkių“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų