Tekste modernizuojamos dabartinės taisyklės, vadinamos praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pabaigoje sukurtu Stabilumo ir augimo paktu, pagal kurias šalių skola negali viršyti 60 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o valstybės biudžeto deficitas – 3 procentų.
„Susitarta!“, – po 16 valandų trukusių derybų socialiniame tinkle „X“ paskelbė ES Tarybai pirmininkaujanti Belgija.
ES dvejus metus dėjo daug pastangų, kad parengtų reformas, kurioms pritartų taupesnės valstybės narės, pavyzdžiui, Vokietija, ir kitos šalys, pavyzdžiui, Prancūzija ir Italija, siekiančios didesnio lankstumo.
Po ilgų Berlyno ir Paryžiaus ginčų 27 bloko valstybės narės gruodį pasiekė susitarimą, tada pradėjo derybas su Europos Parlamento (EP) derybininkais.
Tekstas buvo kritikuojamas dėl jo sudėtingumo, o kairiojo sparno pareigūnai jį išjuokė kaip priemonę, kuria siekiama primesti Europai griežtą taupymą.
Derybininkai galiausiai pasiekė susitarimą ankstyvą šeštadienį, kad dėl teksto būtų galima balsuoti Strasbūre šį pavasarį prieš birželį vyksiančius EP rinkimus.
Reformos bus oficialiai patvirtintos po to, kai dėl jų susitars europarlamentarai ir ES valstybės narės. Pagal susitarimą valstybės galės taikyti naujas taisykles savo 2025 metų biudžetams.
„Naujosios taisyklės padės užtikrinti subalansuotus ir tvarius viešuosius finansus, struktūrines reformas, skatinti investicijas, augimą ir darbo vietų kūrimą ES“, – sakė pirmininkaujanti Belgija.
Naujausi komentarai