Pereiti į pagrindinį turinį

E.Snowdenas: didvyris ar išdavikas?

E.Snowdenas: didvyris ar išdavikas?
E.Snowdenas: didvyris ar išdavikas? / "Reuters" nuotr.

Didžiulio masto JAV šnipinėjimo programą atskleidęs Edwardas Snowdenas paaukojo ramų gyvenimą ir padorų atlyginimą dėl to, ką laiko teisybe. Koks likimas jo laukia: šlovė, kalėjimas ar prieglobstis, pavyzdžiui, Rusijoje?

Kareivio karjera nepasisekė

Tiksliai nenurodomoje vietoje su E.Snowdenu susitikę laikraščio "The Guardian" žurnalistai apibūdino jį kaip tylų ir protingą vyriškį, lengvai bendraujantį ir kuklios laikysenos, puikiai išmanantį kompiuterius.

Jis gimė ir užaugo Elizabet Sityje Šiaurės Karolinos valstijoje, vėliau persikėlė į Merilandą, arčiau Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) Fort Mide.

Merilando koledže jaunuolis studijavo informatiką, kad surinktų pakankamai balų aukštojo išsilavinimo diplomui gauti, bet studijų taip ir nebaigė. Kaip sakė pats, mokslai jam sekėsi prastai.

2003 m. E.Snowdenas stojo į armiją ir pradėjo lankyti specialiųjų pajėgų parengiamuosius kursus tikėdamasis išvykti tarnauti į Iraką. Bet kursus teko mesti, kai per treniruotes jis susilaužė abi kojas.

Dirbti NSA jis pradėjo kaip apsaugininkas viename Merilando universiteto slaptame objekte. Vėliau jis dirbo Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) Informacinio saugumo tarnyboje.

Nors neturėjo diplomo, kompiuterių išmanymas padėjo E.Snowdenui greitai kopti karjeros laiptais. 2007 m. jis jau dirbo CŽV Ženevoje, turėdamas diplomatinę priedangą.

B.Obama nieko nepakeitė

"Daug iš to, ką pamačiau ir sužinojau Ženevoje apie savo vyriausybę ir jos vaidmenį pasaulyje, mane nuvylė. Supratau, kad esu dalis to, kas duoda daugiau žalos negu naudos", – vėliau laikraščiui "The Guardian" prisipažino E.Snowdenas.

Jis sakė, kad norėjo tapti informatoriumi dar anksčiau, bet nusprendė palaukti ir pažiūrėti, ar 2008 m. JAV prezidento rinkimai ir Baracko Obamos pergalė pakeis šalies politiką.

"B.Obama pratęsė savo pirmtakų politiką", – įsitikinęs E.Snowdenas.

2009 m. jis išėjo iš CŽV ir pradėjo bendradarbiauti su NSA kaip įvairių išorinių sutartininkių, įskaitant bendroves "Dell" ir "Booz Allen", darbuotojas. Pastarojoje bendrovėje jis ir galėjo prieiti prie itin slaptų dokumentų.

"Pranešimai apie tai, kad šis žmogus organizavo slaptos informacijos nutekinimą, šokiruoja. Ir jeigu tai atitinka tikrovę, tokie veiksmai sunkiai pažeidžia mūsų bendrovės darbuotojų elgesio kodeksą ir vertybes", – teigiama "Booz Allen" pareiškime.

Pranešama, kad E.Snowdeno metinis atlyginimas siekė 200 tūkst. dolerių (520 tūkst. litų).

Namų pamatyti nebesitiki

Gegužės 1 d. E.Snowdenas su mergina susirinko visus daiktus ir paliko namus Havajuose. Kaimynai pasakojo, kad jų durys nuolat buvo uždarytos, užuolaidos užtrauktos. Garažas esą buvo prikrautas gausybės dėžių, bet dabar yra tuščias.

"Jie su niekuo čia pernelyg nebendravo", – sakė vienas kaimynų.

E.Snowdeno mergina, tinklaraščio nuotraukose matoma šokanti aplink stiebą, išvyko pas draugus į JAV Vakarų pakrantę.

"Mane paliko pasiklydusią jūroje be kompaso", – tinklaraštyje rašė mergina.

Baimindamasis dėl jų saugumo, informatorius nutraukė visus ryšius su artimaisiais.

"Mano šeima nežino apie tai, kas vyksta. Labiausiai bijau, kad jie ateis mano šeimos, mano draugų, draugės – visų, su kuo aš bendrauju, – "The Guardian" sakė E.Snowdenas. – Man teks su tuo gyventi visą likusį gyvenimą. Negalėsiu daugiau su jais bendrauti. Valdžia griežtai elgsis su visais, kas mane pažįsta. Tai neleidžia man naktimis užmigti."

Vyras pripažįsta, kad jam gali grėsti kalėjimas: "Jeigu jie panorės jus pasiekti, laikui bėgant jie tai padarys. Neturiu supratimo, kas manęs laukia ateityje. Bet nesitikiu pamatyti namų, nors labai to norėčiau."

Baudžiamasis tyrimas

Didvyris ar išdavikas? Šiuo klausimu dabar karštai diskutuoja amerikiečiai, sužinoję, kad vyriausybė vykdo slaptą šnipinėjimo programą PRISM ir seka juos internete. Kelios dešimtys žmonių jau pasirašė peticiją, kuri reikalauja E.Snowdenui visiškos amnestijos. Tačiau JAV valdžia pradėjo baudžiamąjį tyrimą ir pareiškė, jog imamasi "visų būtinų žingsnių", kad E.Snowdenas būtų patrauktas atsakomybėn.

Ilgiau nei dešimtmetį FTB vadovavęs Robertas Muelleris, kuris artimiausiu laiku ketina palikti šį postą, teisino JAV vykdomą didžiulio masto duomenų apie telefoninius pokalbius ir asmenų veiklą internete rinkimą kaip gyvybiškai svarbias priemones, kurios būtų galėjusios užkirsti kelią 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro atakoms Amerikoje, jeigu būtų tuo metu veikusios.

"Tie paviešinimai padarė reikšmingą žalą mūsų valstybei ir mūsų saugumui", – R.Muelleris sakė įstatymų leidėjams per Atstovų Rūmų teisės komiteto posėdį.

Tačiau daugelis įstatymų leidėjų šiuos pareiškimus tebevertina skeptiškai. Demokratas Johnas Conyersas būgštavo dėl stebėjimo programos masto ir slaptumo, sakydamas: "Bijau, kad netrukus galime tapti sekimo valstybe."

E.Snowdenas šiuo metu yra Honkonge – pusiau autonominėje Kinijos teritorijoje, kur jis pažadėjo užginčyti teisme tikėtiną JAV orderį jo ekstradicijai.

O Rusija paskelbė, kad svarstytų E.Snowdeno prieglobsčio prašymą, jeigu tokį gautų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų