„Dauguma demokratų ir respublikonų tvirtai remia Ukrainą. Dabar turėtų būti balsuojama“, – žurnalistams nurodė prezidentas.
J. Bideno pasiūlytas 60 mlrd. dolerių (55 mlrd. eurų) paketas Ukrainai, kuri jau daugiau kaip dvejus metus kovoja su plataus masto Rusijos invazija, tebėra įstrigęs.
Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022-ųjų vasarį Vašingtonas yra svarbiausias Kyjivo rėmėjas, kalbant apie karinę pagalbą. Tačiau naujausias didelis pagalbos paketas įstrigo kilus ginčams Respublikonų partijoje dėl J. Bideno imigracijos politikos.
Šiam pagalbos Ukrainai paketui jau pritarė demokratų vadovaujamas JAV Senatas, tačiau jis jau kelis mėnesius įstrigęs Atstovų Rūmuose, kur jų pirmininkas Mike'as Johnsonas (Maikas Džonsonas) primygtinai reikalauja susieti šias lėšas su aktyvesniais kovos su nelegalia imigracija veiksmais ir atsisako skelbti balsavimą.
Kiek anksčiau M. Johnsonas teigė, kad buvo svarstomos kelios galimybės dėl šio paketo, tačiau trečiadienį po pertraukos vėl susirinkus Atstovų Rūmams, šis klausimas taip ir nebuvo aptartas.
„Atstovų Rūmų nariai ir toliau aktyviai aptarinėja mūsų galimybes dėl tolesnių veiksmų“, – žurnalistams trečiadienį nurodė jis.
„Yra daug įvairių idėjų šiuo klausimu. Kaip žinote, tai labai sudėtingas klausimas labai sudėtingu metu“, – pridūrė Atstovų Rūmų pirmininkas.
„Laikrodis tiksi, ir visi jaučia, kad tai būtina, tačiau reikia, kad dėl to būtų pasiektas bendras sutarimas, ir mes prie to dirbame“, – tęsė M. Johnsonas.
Dauguma demokratų ir respublikonų tvirtai remia Ukrainą. Dabar turėtų būti balsuojama.
Rusijai pergrupavus pajėgas, o JAV nusprendus tiekti Ukrainai daugiau ginklų, susidarė aklavietė, tačiau per pastaruosius kelis mėnesius Kyjivas patyrė teritorinių nuostolių, nes dėl amunicijos trūkumo ėmėsi racionalizuoti šaudmenis.
Ukrainos sąjungininkės Europoje pažadėjo padėti Kyjivui, tačiau jos neturi tokių pajėgumų kaip JAV.
Kritika respublikonų atžvilgiu
Kiek anksčiau šią savaitę Vašingtone viešėjęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) pasisakė už tolesnę pagalbą Ukrainai, argumentuodamas, kad ant kortos pastatytas Vakarų patikimumas prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir kitus priešininkus.
Viešnagės metu jis surengė derybas su Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), labiausiai tikėtinu JAV respublikonų kandidatu lapkričio mėnesį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, tačiau susitikimas su M. Johnsonu neįvyko dėl planavimo problemų, teigia vienas JK vyriausybės šaltinis.
Tuo tarpu Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris (Čakas Šumeris) peikia respublikonus, teigdamas, kad šie „po truputį virsta Kremliaus komunikacijos ranka“.
Jis taip pat smerkia kai kurių respublikonų raginimus sudaryti susitarimą, pagal kurį Rusijai atitektų dalis Ukrainos teritorijos.
„Jei autokratui duosite šiek tiek žemės, jis sieks užimti šalį. O jei duosite autokratui šalį, jis sieks užimti žemyną“, – nurodė Ch. Schumeris.
Tačiau Senato respublikonų lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) atsisako prisipažinti, kad partija pakeitė savo požiūrį į užsienio politiką.
Jis taip pat kiek anksčiau kritikavo J. Bideną dėl jo sprendimo nesiųsti pažangių ginklų Ukrainai, prezidento administracijai baiminantis tiesioginio konflikto su Rusija.
„Ukrainai reikalingų pajėgumų atėmimas nebuvo protingas būdas Bideno administracijai išvengti eskalacijos, o kai kuriems administracijos oponentams respublikonams tai taip pat nėra politinis meistriškumas. Tai strateginė ir moralinė klaida“, – nurodė M. McConnellas.