Pereiti į pagrindinį turinį

J. Borrellis ragina Izraelį vykdyti TTT nutartį dėl puolimo Rafache

2024-05-27 09:39

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) pirmadienį sakė, kad Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismo nurodymas Izraeliui nedelsiant nutraukti karinę operaciją Rafache Gazos Ruožo pietuose turi būti įgyvendintas.

J. Borrellis ragina Izraelį vykdyti TTT nutartį dėl puolimo Rafache
J. Borrellis ragina Izraelį vykdyti TTT nutartį dėl puolimo Rafache / Scanpix nuotr.

Taip jis pareiškė Briuselyje susitikus Europos ir arabų šalių ministrams.

Izraelis tęsia puolimą Rafache, jo vyriausybei atmetus Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) sprendimą.

„Hamas“ ir Palestiniečių savivaldos atstovai teigė, kad sekmadienį per Izraelio smūgius į perkeltųjų asmenų centrą netoli Gazos Ruožo pietuose esančio Rafacho žuvo dešimtys žmonių. Izraelio kariuomenė savo ruožtu pareiškė, kad taikėsi į „Hamas“ kovotojus.

„Turime išreikšti ne tik pagarbą, bet ir prašyti įgyvendinti teismo sprendimą“, – susitikimo Briuselyje pradžioje sakė J. Borrellis.

„Tai iš tiesų yra dilema, kaip tarptautinė bendruomenė gali (...) priversti įgyvendinti sprendimą“, – pridūrė jis.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį rengia derybas su Saudo Arabijos, Jordanijos, Egipto, Jungtinių Arabų Emyratų ir Kataro užsienio reikalų ministrais, diplomatinėmis priemonėmis siekiančiais dviejų valstybių sprendimo po karo Gazos Ruože.

„Išgirsime jų viziją, kaip paremti Palestiną ir palestiniečių pareigūnus ir kaip atgaivinti politinį procesą“, – sakė J. Borrellis.

Turime padidinti darbuotojų skaičių ir turime susitarti su visais dalyviais.

Praėjusią savaitę, kai ES narės Airija ir Ispanija bei sąjungininkė Norvegija pareiškė pripažįstančios Palestinos valstybingumą, palestiniečių siekis įgavo pagreitį.

Tačiau šis žingsnis taip pat išryškino nesutarimus tarp 27 ES šalių narių, kurios neturi vieningos pozicijos.

Viena iš sričių, kurioje po karo ES galėtų atlikti praktinį vaidmenį, yra galimas Rafacho sienos perėjos iš Gazos Ruožo į Egiptą stebėjimas.

J. Borrellis nurodė, kad ES ministrai aptars, kaip atnaujinti 2007 metais sustabdytą misiją, kurios tikslas – stebėti sienos kirtimo vietą, po to, kai tai daryti paragino regiono veikėjai, įskaitant Izraelį.

ES vyriausiasis diplomatas teigė, kad tikisi gauti preliminarų ministrų įgaliojimą tęsti misijos planavimą.

„Tačiau sprendimą turime priimti ne tik mes“, – tvirtino jis.

„Turime padidinti darbuotojų skaičių ir turime susitarti su visais dalyviais“, – tvirtino jis.

Karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai spalio 7 dieną „Hamas“ surengė Pietų Izraelyje precedento neturintį išpuolį, per kurį žuvo daugiau kaip 1 tūkst. 170 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP duomenys, paremti oficialiais žydų valstybės skaičiais.

Kovotojai taip pat paėmė 252 įkaitus, iš kurių 121 tebėra Gazoje, įskaitant 37, kariuomenės teigimu, žuvusius.

Izraelio atsakomojo puolimo metu Gazos Ruože žuvo mažiausiai 35 tūkst. 984 žmonės, daugiausia civiliai, rodo „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų