Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) antradienį sukritikavo naujus Izraelio vyriausybės planus dėl žydų nausėdijų Vakarų Krante ir kalbėjo apie didėjantį palestiniečių nusivylimą dėl penkis dešimtmečius besitęsiančio izraeliečių karinio valdymo.
„Pažanga siekiant taikos reikalauja Izraelio nausėdijų programos įšaldymo“, – sakė Ban Ki-moonas per JT Saugumo Tarybos debatus dėl padėties Artimuosiuose Rytuose.
JT vadovas šiuos komentarus išsakė po to, kai Izraelis patvirtino planus pastatyti 153 naujus namus žydų naujakuriams okupuotame Vakarų Krante. Pasak palestiniečių teisių aktyvistų organizacijos „Peace Now“, tai pirmasis nausėdijų statybų projektas, patvirtintas per pastaruosius 18 mėnesių.
Praeitą savaitę Izraelis paskelbė nacionalizuojantis 150 ha teritoriją Vakarų Krante į pietus nuo Jerichono miesto.
Ban Ki-moonas taip pat pasmerkė palestiniečių atakas, per kurias izraeliečiai būdavo subadomi, pašaunami arba parbloškiami automobiliais, bet pabrėžė, kad okupacija dažnai kursto neapykantą ir ekstremizmą.
„Palestiniečių nusivylimas didėja veikiant pusę šimtmečio besitęsiančios okupacijos svoriui ir taikos proceso paralyžiui, – sakė jis. – Priespaudą patiriantys žmonės rengdavo demonstracijas visais laikais; žmogiška prigimtis – reaguoti į okupaciją, kuri dažnai tampa galingu neapykantos ir ekstremizmo inkubatoriumi.“
Jungtinės Tautos laiko Izraelio nausėdijų plėtrą neteisėta, argumentuodamos, kad tokiu būdu žlugdomi palestiniečių planai įkurti savo valstybę, užgrobiant dalį jų teritorijų.
Ban Ki-moonas sakė, kad planuojamos statybos nausėdijose yra „provokuojantys veiksmai“ ir „akibrokštas Palestinos žmonėms bei tarptautinei bendruomenei“.
JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer) pareiškė, kad Vašingtonas „griežtai nusistatęs“ prieš nausėdijų plėtrą, kuri, anot jos, yra „fundamentaliai nesuderinama su dviejų valstybių sprendiniu“.
Tuo tarpu Europos Sąjungos užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini (Federikos Mogerini) atstovė sakė, kad Briuselis irgi „griežtai nepritaria“ Izraelio nausėdijų politikai, pabrėždama, kad palestiniečiams reikalingos teritorijos ekonomikos plėtrai.
„Nausėdijos yra neteisėtos pagal tarptautinius įstatymus; jos yra kliūtis taikai ir kelia pavojų, kad dviejų valstybių sprendinys taps neįmanomas“, – perspėjo ji.
Per Šešių dienų karą 1967 metais Izraelis užėmė Vakarų Krantą ir Rytų Jeruzalę, kurią vėliau aneksavo. Šio žingsnio tarptautinė bendruomenė niekada nėra pripažinusi.
Dabar Vakarų Kranto nausėdijose gyvena apie 380 tūkst. izraeliečių, o dar apie 200 tūkst. naujakurių gyvena Rytų Jeruzalėje.
Naujausi komentarai