JAV ragina padaryti „pauzę“ žlugus Artimųjų Rytų taikos deryboms
Vašingtonas antradienį pareiškė, jog Artimųjų Rytų taikos procese reikalingas „pristabdymo laikotarpis“, kai nustatytas terminas palestiniečiams ir izraeliečiams pasiekti susitarimą baigėsi taip ir neįgyvendinus šio tikslo, o priešprieša tarp konflikto šalių vėl padidėjo.
Valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) neapgailestauja dėl energijos, kurią skyrė nesėkmingoms pastangoms išvesti iš aklavietės Artimųjų Rytų taikos procesą, ir jis yra pasirengęs vėl imtis šios misijos, jei bus paprašytas, antradienį sakė jo atstovė.
Antradienį, paskutinę devynis mėnesius trukusio derybinio periodo dieną, viltys, jog pavyks pasiekti taikos susitarimą, atrodė kaip niekada menkos, Izraelio vyriausybės vadovui Benjaminui Netanyahu (Benjaminui Netanjahui) ir palestiniečių lyderiui Mahmudui Abbasui (Mahmudui Abasui) įsivėlus į taktinį kaltųjų paieškos žaidimą, sužlugdžiusį JAV mėginimus padėti šalims susitarti dėl derybų pratęsimo.
Po daugiau nei metus trukusių intensyvių J.Kerry diplomatinių pastangų ir tarpininkavimo Vašingtonui nemalonu pripažinti nesėkmę, todėl dabartinę situaciją jis linkęs vadinti „pauze“ dialoge.
„Pradinis derybinis periodas turėjo tęstis iki balandžio 29-osios, šiandienos. Dabar ši diena jau nėra išskirtinė“, - sakė valstybės departamento atstovė spaudai Jen Psaki (Džen Psaki) žurnalistams Vašingtone.
Tačiau J.Kerry, kuriam be niekieno pagalbos pavyko po trejų metų pertraukos sugrąžinti Izraelį ir palestiniečius prie derybų stalo, „neapgailestauja dėl laiko, kurį skyrė šiam procesui“, pažymėjo ji.
„Pasiekėme tašką... kai būtina pauzė... pristabdymo laikotarpis, per kurį šalys suvoks, ką jos nori daryti toliau“, - sakė J.Psaki.
Izraelio ir palestiniečių lyderiai suskubo pareikšti, jog neprieštarauja atnaujinti derybas, tačiau tik su tam tikromis sąlygomis, kurios, tikėtina, bus nepriimtinos kitai pusei.
„Jei norime tęsti derybas, turi būti paleisti kaliniai... įšaldyta nausėdijų plėtra, tris mėnesius vykti diskusijos apie žemėlapius ir sienas, per kurias būtų visiškai sustabdyta veikla nausėdijose“, - sakė M.Abbasas.
Tuo tarpu Izraelio vyriausybės aukšto rango pareigūnas pareiškė, kad nebus jokių tolimesnių derybų, jei palestiniečių lyderis neatšauks praėjusią savaitę pasirašytos susitaikymo sutarties su Gazą valdančiu islamistų judėjimu „Hamas“.
Analitikai sako, kad derybinio periodo pabaiga reiškia, jog situacija paprasčiausiai grįš į pradinę padėtį.
„Sugrįžome ten, kur pradėjome“, - sakė Jonathanas Spyeris (Džonatanas Spajeris) iš Tarptautinių reikalų globalinių studijų (GLORIA) centro netoli Tel Avivo.
Pasak jo, palestiniečiai veikiausiai toliau laikysis „politinio karo strategijos“ - sieks jų būsimos valstybės tarptautinio pripažinimo, mėgindami „izoliuoti Izraelį tarptautinėse institucijose ir priversti jį padaryti daugiau nuolaidų“.
Izraelis, J.Spyerio nuomone, veikiausiai susilaikys nuo bet kokių reikšmingų gestų ir tiesiog stengsis išlaikyti status qou, „ignoruodamas arba blokuodamas“ palestiniečių diplomatinius žingsnius.
Kitas Izraelio klausimų ekspertas sakė, kad derybų žlugimas yra tiesioginis Izraelio atkakliai vykdomos nausėdijų plėtros žemėje, kuri yra derybų objektas, rezultatas.
J. Kerry negaila laiko ir pastangų, kuriuos skyrė žlugusioms Artimųjų Rytų taikos pastangoms
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) neapgailestauja dėl energijos, kurią skyrė nesėkmingoms pastangoms išvesti iš aklavietės Artimųjų Rytų taikos procesą, ir jis yra pasirengęs vėl imtis šios misijos, jei bus paprašytas, antradienį sakė jo atstovė.
„Sekretorius nė akimirkos nesigailėjo dėl laiko, kurį jis skyrė šioms pastangoms“, - žurnalistams sakė jo atstovė spaudai Jen Psaki (Džen Psaki).
Tačiau ji pripažino, kad iki antradienio, kai baigėsi J.Kerry nustatytas terminas palestiniečiams ir izraeliečiams pasiekti taikos susitarimą, šis tikslas nebuvo įgyvendintas.
„Pradinis derybinis periodas turėjo tęstis iki balandžio 29-osios, šiandienos. Dabar ši diena jau nėra išskirtinė“, - sakė J.Psaki.
Tačiau J.Kerry, kuriam be niekieno pagalbos pavyko po trejų metų pertraukos sugrąžinti Izraelį ir palestiniečius prie derybų stalo, „neapgailestauja dėl laiko, kurį skyrė šiam procesui“, pažymėjo ji.
„Pasiekėme tašką... kai būtina pauzė... pristabdymo laikotarpis, per kurį šalys suvoks, ką jos nori daryti toliau“, - sakė J.Psaki.
Naujausi komentarai