Pereiti į pagrindinį turinį

Kolumbija prašo popiežiaus ir JT padėti įsteigti teismą karo žiaurumams tirti

2016-08-12 17:29
BNS inf.

Kolumbijos vadovai ir sukilėliai, siekiantys istorinės taikos sutarties, penktadienį paprašė popiežiaus Pranciškaus ir Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono (Ban Kimuno) padėti įsteigti teismą, kuris teistų per ginkluotą konfliktą žiaurius nusikaltimus padariusius asmenis.

Juanas Manuelis Santosas
Juanas Manuelis Santosas / AFP nuotr.

Tokio teismo steigimas būtų subtili taikos sutarties dalis; ir vyriausybė ir kairiųjų sukilėlių grupuotė Kolumbijos marksistų revoliucinės ginkluotosios pajėgos (FARC) tikisi šią sutartį netrukus pasirašyti ir užbaigti paskutinį Lotynų Amerikoje pilietinį karą.

Abi konflikto pusės sako sutikusios prašyti popiežiaus Pranciškaus ir Ban Ki-moono bei dar trijų Kolumbijos teisinių įstaigų prisidėti prie teisėjų atrankos planuojamam naujajam teismui, kurį norima pavadinti Specialiąja taikos jurisdikcija (Special Peace Jurisdiction).

Šis prašymas buvo paskelbtas pranešime, perskaitytame žurnalistams Kubos sostinėje Havanoje, kur nuo 2012 metų vyksta taikos derybos.

Taikos sutarčiai pagrindas buvo padėtas birželio 24 dieną, kai Kolumbijos vyriausybė ir FARC sukilėlių pajėgos pasirašė susitarimą dėl galutinio ugnies nutraukimo ir nusiginklavimo.

Prezidentas Juanas Manuelis Santosas (Chuanas Manuelis Santosas) ir FARC lyderis Timoleonas Jimenezas (Timoleonas Chimenesas) susitarimą pasirašė ir ranką vienas kitam šypsodamiesi tada paspaudė per ceremoniją Kuboje, stebint tarptautiniams lyderiams.

Ugnies nutraukimas įsigalios pasirašius platesnę taikos sutartį, kurios pasirašymas gali būti surengtas artimiausiomis savaitėmis. Tikimasi, kad Kolumbijos piliečiai pritars jai referendumu.

Tačiau daugelis kolumbiečių atsargiai žiūri į tai, nes bijo, kad į visuomenę integravęsi FARC kovotojai išvengs atsakomybės už padarytus nusikaltimus.

Rugpjūčio 7 dieną paskelbta nuomonių apklausa rodo, kad dauguma kolumbiečių referendume nepritartų taikos sutarčiai.

Taikos sutarties derybininkai sako, kad sutartimi bus steigiamas teismas, bausiantis žiauriausius nusikaltėlius, o už lengvesnius nusikaltimus gali būti taikoma amnestija.

Nuo pilietinio karo pradžios 1964 metais ligi šiol Kolumbijoje žuvo apie 260 tūkst. žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų