Prieš aštuonis mėnesius tarptautinė bendruomenė bandė sulaikyti juoką, kai išgirtoji Šiaurės Korėjos raketa sprogo ore. Dabar Pchenjanas džiaugiasi sėkmingu raketos bandymu ir niekam jau nebejuokinga.
Iškėlė palydovą
Šiaurės Korėja vakar sėkmingai paleido raketą "Unha-3" ir ji nuskriejo į pietus per Geltonąją jūrą, Pietų Kinijos jūrą, Filipinus ir, pasak Pchenjano, išvedė į orbitą kosminį palydovą "Kwangmyongsong-3".
Raketos paleidimą atidžiai stebėjo Japonija. Šalis baiminosi, kad ji nukris ant Okinavos salos.
Paleidimas išprovokavo rengti neeilinę sesiją Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje, kuri kol kas be didelės naudos skelbdavo vis naujas sankcijas branduolinį ginklą turinčiai Šiaurės Korėjai.
Pchenjanas tvirtino, kad ši misija buvo ne draudžiamas tarpžemyninės raketos bandymas, bet mokslinio palydovo iškėlimas į orbitą ir kad visi misijos tikslai buvo pasiekti.
Bet Baek Seung-joo iš Pietų Korėjos gynybos analizės instituto sakė, kad šis paleidimas įrodė Pchenjano ryžtą vadovaujant naujam lyderiui Kim Jong-unui "užbaigti visapusišką branduolinių ginklų sistemą".
"Šiaurės Korėja aiškiai bando įtikinti savo žmones, kad šalis lieka nepalaužiama su naująja vadovybe ir niekada nežlugs", – sakė jis.
Derino prie metinių
Kim Jong-unas, kaip manoma, labai norėjo, kad raketos paleidimas maždaug sutaptų su pirmosiomis jo tėvo ir buvusio Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-ilo mirties metinėmis gruodžio 17 d.
Ankstesnis tokios pačios raketos "Unha-3" paleidimas balandį buvo nesėkmingas – nešančioji raketa sprogo netrukus po starto.
Šį kartą pasiektas rezultatas turi didelių padarinių saugumui – tai rodo didelę Šiaurės Korėjos pažangą, kalbant apie galimybes tarpžemyninių balistinių raketų pajėgumus sujungti su jos branduolinių ginklų programa.
Spalį Šiaurės Korėja paskelbė, kad jau turi raketas, galinčias smogti JAV žemyninei daliai. Daugelis analitikų tą pareiškimą tuo metu vadino tik gąsdinimu.
Žingsnis į priekį
"Sėkmingas paleidimas, kurį dauguma ekspertų laiko neteisėtu raketos bandymu, leido Šiaurės Korėjai žengti dar vieną žingsnį į priekį ir pademonstruoti, kad ji turi patikimą tarpžemyninę raketą branduolinei galvutei", – sakė Australijos "La Trobe" universiteto politikos ir tarptautinių santykių ekspertas Benjaminas Habibas. – Jeigu raketinės technologijos bus ištobulintos, paskutinė užduotis bus sumažinti branduolinę galvutę tiek, kad ji galėtų būti uždėta ant raketos "Unha-3".
Su masinio naikinimo ginklų plitimu kovojančio fondo "Ploughshares Fund" vadovas ir buvęs JAV vyriausybės patarėjas Philipas Yunas ramino, kad pasaulis dar negriūva, bet pagrindo nerimauti, anot jo, yra.
"Jeigu jie iš tiesų ruošiasi įtaisyti branduolinį užtaisą ant raketos, reikės atlikti dar daug darbo. Gera naujiena tai, kad mes dar turime pakankamai laiko. Bet jeigu nesiimsime aktyvių veiksmų ir nerasime būdų, kaip pažaboti Šiaurės Korėjos branduolines ambicijas, jie toliau dirbs, daugiau išmoks, ir bus gerokai sudėtingesnė situacija", – aiškino Ph.Yunas.
Anot jo, sėkmingas raketos paleidimas gali įkvėpti Pchenjaną atlikti dar vieną branduolinį bandymą. Pirmieji du buvo atlikti 2006 ir 2009 m.
Apgailestavo ir smerkė
Vašingtonas kol kas, regis, nevertina raketos paleidimo padarinių. Vienas administracijos aukšto rango pareigūnas sakė, kad Jungtinės Valstijos pamatė šį paleidimą ir stebi situaciją.
Kinija, kuri yra vienintelė svarbi Šiaurės Korėjos sąjungininkė ir jos didžiausia prekybos partnerė bei pagalbos jai teikėja, atsakė neįprastai greitai, pareiškimu, kuriame ragina Pchenjaną JT Saugumo Tarybos rezoliucijų.
Pagal JT rezoliucijas, kurias išprovokavo Pchenjano 2006 ir 2009 m. įvykdyti branduoliniai bandymai, Šiaurės Korėjai draudžiama vykdyti raketų bandymus.
Japonijos vyriausybė pareiškė, kad "negali toleruoti" šio "itin apgailestaujamo" paleidimo, o Didžioji Britanija pasmerkė Šiaurės Korėjos sprendimą įvykdyti bandymą.
"Tai grėsmė taikai Korėjos pusiasalyje ir visame pasaulyje", – sakė Pietų Korėjos užsienio reikalų ministras Kim Sung-hwanas.
Naujausi komentarai