Pokalbio su Trumpu metu Merzas aptarė Rusijos karą Ukrainoje ir prekybos ginčą Pereiti į pagrindinį turinį

Pokalbio su Trumpu metu Merzas aptarė Rusijos karą Ukrainoje ir prekybos ginčą

2025-05-09 10:44
BNS inf.

Naujasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas ketvirtadienį telefonu kalbėjosi su JAV prezidentu Donaldu Trumpu apie Rusijos karą Ukrainoje ir prekybos ginčus.

Friedrichas Merzas
Friedrichas Merzas / Scanpix nuotr.

Be kita ko, jis patvirtino, kad Vašingtonas yra nepakeičiamas Berlyno partneris.

Nuo sausio, kai D. Trumpas grįžo į Baltuosius rūmus, jis ne kartą sukrėtė Europą drastiškais saugumo ir prekybos politikos pokyčiais. Keletas aukšto rango jo administracijos pareigūnų taip pat išreiškė paramą Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).

F. Merzas – tvirtas transatlantinių santykių rėmėjas – ne kartą ragino Europą tapti labiau nepriklausoma nuo savo tradicinio NATO sąjungininko.

Po pergalės vasario mėnesio visuotiniuose rinkimuose jis pareiškė, kad neturi „jokių iliuzijų“ dėl naujojo Vašingtono tono.

Berlyno išplatintame pranešime teigiama, kad ketvirtadienį Vokietijos kancleris patikino D. Trumpą, kad praėjus 80 metų po Antrojo pasaulinio karo pabaigos JAV tebėra nepakeičiamas Vokietijos draugas ir partneris.

„Abu susitarė dėl glaudaus bendradarbiavimo ir paskelbė apie abipusius vizitus į JAV ir Vokietiją“, – sakoma išplatintame pranešime, tačiau išsamesnė informacija nebuvo pateikta.

Kanclerio atstovas Stefanas Kornelius pabrėžė bendrą susitarimą kartu spręsti didžiausias krizes, įskaitant daugiau nei trejus metus trunkantį Rusijos karą Ukrainoje ir stiprėjantį prekybos konfliktą tarp JAV ir Europos Sąjungos (ES).

Pastarasis buvo išprovokuotas D. Trumpo paskelbtu, bet vėliau 90 dienų atidėtu sprendimu įvesti pasaulinius muitus.

F. Merzas taip pat palankiai įvertino D. Trumpo siekį užbaigti karą Ukrainoje ir pažymėjo, kad dabar Rusija turi sutikti su ugnies nutraukimu, kad būtų sudarytos sąlygos deryboms.

Berlyno pranešime teigiama, kad D. Trumpas nurodė, jog tvirtai rems Vokietijos pastangas kartu su Prancūzija, Jungtine Karalyste (JK), Lenkija ir kitais Europos partneriais siekiant ilgalaikės taikos Ukrainoje.

F. Merzo pokalbis su D. Trumpu įvyko praėjus kelioms dienoms po jo istorinio pralaimėjimo pirmajame Vokietijos parlamento balsavimo dėl kandidatūros į kanclerius ture. Joks kitas pokario kandidatas į Vokietijos kanclerius nebuvo pralaimėjęs per pirmąjį balsavimo turą.

Jis surinko pakankamai balsų antrajame ture.

Jo inauguracija užbaigė pusę metų trukusį politinį paralyžių Europoje, kuris prasidėjo praėjusių metų lapkričio 6 dieną žlugus tuometinio kanclerio Olafo Scholzo vyriausybei.

Rinkimai

D. Trumpo inauguracija įvyko likus maždaug mėnesiui iki vasario 23-iosios rinkimų Vokietijoje ir turėjo didelę įtaką paskutiniam kampanijos etapui.

Naujasis JAV prezidentas tiesiogiai kreipėsi į Rusiją, siekdamas užbaigti karą Ukrainoje, ir pakurstė abejones dėl būsimo NATO stiprumo, kartu grasindamas prekybos karu, kuris pakenktų eksporto galiai Vokietijai.

F. Merzas iškart po pergalės rinkimuose paragino skubiai suformuoti naują koalicinę vyriausybę, perspėdamas, kad „pasaulis mūsų nelauks“.

Jis sakė, kad jo „absoliutus prioritetas bus kuo greičiau sustiprinti Europą, kad žingsnis po žingsnio iš tiesų galėtume pasiekti nepriklausomybę nuo JAV“ saugumo klausimais.

Kampanijos metu antiimigracinę „Alternatyvą Vokietijai“ (AfD) tvirtai parėmė D. Trumpo sąjungininkas technologijų milijardierius Elonas Muskas, kuris pavadino partiją „geriausia viltimi“ Vokietijai.

Praėjusią savaitę Vokietijos vidaus žvalgybos agentūrai paskelbus AfD „dešiniųjų ekstremistų“ organizacija, JAV valstybės sekretorius Marco Rubio šį žingsnį pavadino „užmaskuota tironija“.

Viceprezidentas J. D. Vance'as socialiniame tinkle „X“ rašė, kad „Vakarai kartu nugriovė Berlyno sieną. Ir ją atstatė – ne sovietai ar rusai, o Vokietijos isteblišmentas“.

Antradienį F. Merzas pasmerkė tai, ką jis pavadino „absurdiškomis pastabomis“ iš Jungtinių Valstijų, ir sakė, kad „norėtų paraginti Amerikos vyriausybę iš esmės nesikišti“ į Vokietijos vidaus politiką.

Politikas, ilgą laiką palaikantis ryšius su JAV, sakė, kad visada jautė, jog „Amerika aiškiai atskiria ekstremistines partijas nuo politinio centro partijų“.

F. Merzas taip pat pažymėjo, kad niekaip nesikišo į Amerikos rinkimų kampaniją, kai buvo išrinktas D. Trumpas.

Berlyno pareiškime po pirmojo D. Trumpo ir F. Merzo pokalbio telefonu nebuvo užsiminta apie ginčą dėl AfD.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų