Rumunija ir Bulgarija, prie Europos Sąjungos prisijungusios 2007-aisiais, praėjusių metų pabaigoje, paprieštaravus Austrijai, buvo nepriimtos į Šengeno erdvę, kurioje daugiau kaip 400 mln. žmonių gali laisvai keliauti be vidaus sienų kontrolės.
Tačiau trečiadienį rumunų Vidaus reikalų ministerija paskelbė apie trijų šalių „politinį susitarimą“ nuo kitų metų kovo išplėsti Šengeno zoną „iki Rumunijos ir Bulgarijos oro ir jūros sienų“.
Bulgarų premjeras Nikolajus Denkovas irgi sakė, kad principinis susitarimas su Viena jau pasiektas.
Tačiau Austrijos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį tik pareiškė, kad „šiuo metu tęsiamos derybos dėl Šengeno oro erdvės Bulgarijai ir Rumunijai“, tačiau nepatvirtino, kad pasiektas koks nors susitarimas.
Ministerija pakartojo sąlygas, kurias reikėtų įvykdyti mainais į dalinę Šengeno oro erdvę, įskaitant ES išorės sienų stiprinimą.
Be to, pasak jos, reikėtų sustiprinti patikrinimus prie sausumos sienų, o Rumunija ir Bulgarija turėtų būti pasirengusios „priimti prieglobsčio prašytojus, ypač iš Afganistano ir Sirijos“.
Ministerija taip pat pabrėžė, kad „šiuo metu nevyksta jokios derybos“ dėl sausumos sienų atvėrimo.
Austrija, kuri prieš metus vetavo abiejų šalių prisijungimą, gruodžio pradžioje pasiūlė vadinamojo oro Šengeno idėją.
Austrija jau ne vienerius metus skundžiasi, kad jai tenka kęsti neproporcingai didelį nelegalios imigracijos srautą dėl prastai saugomų išorinių Šengeno erdvės sienų.
1985 metais sukurtai Šengeno erdvei priklauso 23 iš 27 ES valstybių narių ir jų asocijuotosios kaimynės Šveicarija, Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas.
Naujausi komentarai