Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijoje teisiamas rinkimų stebėjimo organizacijos „Golos“ vadovas

2024-10-09 21:08
BNS inf.

Rusijoje trečiadienį prieš teismą stojo uždraustos nepriklausomos rinkimų stebėjimo grupės „Golos“ vadovas Grigorijus Melkoniancas, kaltinamas „nepageidaujamos“ organizacijos darbo organizavimu.

Grigorijus Melkoniancas
Grigorijus Melkoniancas / AP nuotr.

Jei G. Melkoniancas bus pripažintas kaltu, jam gresia laisvės atėmimo bausmė iki šešerių metų. G. Melkoniancas atmetė kaltinimus kaip politiškai motyvuotus.

Jam iškelta byla yra dalis ilgus mėnesius trunkančio susidorojimo su Kremliaus kritikais ir teisių gynėjais, kurį vyriausybė suintensyvino po to, kai Rusija 2022 metų vasarį pasiuntė karius į Ukrainą.

2000 metais įkurta organizacija „Golos“ stebėjo ir atskleidė pažeidimus per visus svarbiausius rinkimus Rusijoje. Bėgant metams ji susidūrė su vis didėjančiu valdžios spaudimu.

Ši organizacija 2013 metais jau buvo paskelbta „užsienio agente“, o tai reiškia papildomą vyriausybės priežiūrą. Šią etiketę, primenančią sovietinių laikų terminą „liaudies priešas“, Maskva naudoja Kremliaus kritikams tildyti.

Po trejų metų Rusijos teisingumo ministerija liepė uždaryti šią nevyriausybinę stebėtojų organizaciją.

„Golos“ ir toliau veikė kaip neregistruota nevyriausybinė organizacija, atskleisdama pažeidimus įvairiuose rinkimuose, kol 2021 metais ji buvo įtraukta į naują „užsienio agentų“ registrą, kurį Teisingumo ministerija sukūrė grupėms, neįregistruotoms kaip juridiniai asmenys Rusijoje.

Ji pati nebuvo pripažinta „nepageidaujama“ – pagal 2015 metų įstatymą dalyvavimas tokių organizacijų veikloje laikomas nusikalstama veika. Tačiau anksčiau ji priklausė Europos rinkimų stebėjimo organizacijų tinklui – grupei, kuri 2021 metais Rusijoje buvo paskelbta „nepageidaujama“.

Nepriklausomi žurnalistai, kritikai, aktyvistai ir opozicijos veikėjai Rusijoje pastaraisiais metais patiria vis didesnį valdžios spaudimą, kuris labai sustiprėjo prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje.

Rusijoje buvo uždaryta daug nepriklausomų žiniasklaidos priemonių ir teisių gynimo grupių, kurios buvo įvardytos „užsienio agentais“ arba uždraustos kaip „nepageidaujamos“. Šimtams aktyvistų ir Kremliaus kritikų buvo iškeltos baudžiamosios bylos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų