Gausiausia bendruomenė
Praeitą mėnesį paskelbti oficialūs Didžiosios Britanijos statistikos duomenys parodė, kad tarp visų šalyje gyvenančių imigrantų Lenkijoje gimę žmonės tapo gausiausia grupe ir netgi pranoko atvykėlius iš Indijos.
2015 m. Jungtinėje Karalystėje gyveno 831 tūkst. Lenkijoje gimusių žmonių, nurodė Nacionalinės statistikos biuras. Prieš Lenkijai įstojant į ES (2004 m.), Jungtinėje Karalystėje gyveno vos 69 tūkst. imigrantų iš šios Rytų Europos šalies. Taigi kai Lenkijos piliečiai įgijo teisę gyventi ir dirbti Britanijoje, jų skaičius šalyje padidėjo daugiau negu trylika kartų.
Savo ruožtu, atvykėlių iš Indijos, kuri kadaise buvo Didžiosios Britanijos kolonija, Jungtinėje Karalystėje gyvena apie 795 tūkst. Indai net vienuolika pastarųjų metų buvo pati gausiausia imigrantų grupė Jungtinėje Karalystėje.
Taip pat Britanijoje gyvena nemažai imigrantų iš Pakistano (maždaug 503 tūkst.), Airijos (maždaug 382 tūkst.), taip pat Portugalijos, Lietuvos ir Rumunijos.
Plūsta į Britaniją
Kalbant apie atvykėlius iš Lietuvos, Didžiojoje Britanijoje gyvena maždaug kas penktas imigrantas iš Lietuvos.
Iš viso Lietuvą nuo 2004 m. yra palikę apie 600 tūkst. žmonių. Tiesa, tai tik oficiali statistika. Britanijoje, paskutinio surašymo duomenimis, gali gyventi apie 100 tūkst. lietuvių – daugiausia Londone. Iš Anglijos grafysčių daugiausia lietuvių yra įsikūrę rytuose esančiame Linkolnšyre. Už jos rikiuojasi Norfolko ir Kembridžšyro grafystės, Velsas bei Piterboro miestas.
Taigi lietuviai, kurių dauguma į Didžiąją Britaniją atvyko Lietuvai įstojus į ES, dabar sudaro 0,2 proc. Anglijos ir Velso gyventojų bei 0,5 proc. Londono gyventojų.
Darbininko nužudymas
Neabejotinai viena iš pagrindinių priežasčių, raginusių britus palaikyti "Brexit", buvo pasipiktinimas nevaldoma imigracija į jų valstybę. Ne Jungtinėje Karalystėje gimusių gyventojų 2004–2015 m. šalyje padaugėjo net 63 proc.: nuo 3,3 iki 8,6 mln. Dabar imigrantai sudaro net 13,3 proc. visų Didžiosios Britanijos gyventojų.
Pastaruoju metu buvo pranešta apie padažnėjusius ksenofobinius išpuolius. Vienas iš išpuolių sukėlė trintį tarp Londono ir Varšuvos.
Lenkija paragino Britaniją apsaugoti gyventojus nuo ksenofobijos, kai britų policija, tirianti vieno lenko nužudymą Harlou miestelyje netoli Londono, nustatė, kad jis galėjo tapti neapykantos nusikaltimo auka.
Lenkus ypač papiktino tai, kad jaunuoliai, įtariami žmogžudyste, netrukus buvo paleisti už užstatą.
"Norime, kad Britanijos vyriausybė ir pareigūnai, atsakingi už britų ir europiečių, taip pat ir lenkų, saugumą, užkirstų kelią ksenofobiškiems nusikaltimams, su kuriais susidūrėme pastaruoju metu", – tvirtino Lenkijos diplomatijos vadovas Witoldas Waszczykowskis, kuris Lenkijoje priėmė savo kolegą iš Didžiosios Britanijos Borisą Johnsoną.
"Primename britų vyriausybės atstovams, kad lenkų imigrantai labai gerai integravosi į Britanijos visuomenę. Jie nusipelnė pagarbos. Dešimtmečius didelė lenkų bendruomenė Jungtinėje Karalystėje nepatirdavo jokių problemų, bet po referendumo kampanijos prasidėjo incidentai. O juk lenkai, kaip ir visi, moka mokesčius, dėl to nusipelnė būti apsaugoti", – pažymėjo Lenkijos užsienio reikalų ministras.
Daugėja išpuolių
Didžiosios Britanijos policija įtaria šešis paauglius mirtinai sumušus 40 metų vieno fabriko darbininką Arkadijų Jozwiką. Tyrėjai teigė, kad kelia ir neapykantos nusikaltimo versiją.
Jungtinė Karalystė per birželio 23 d. referendumą nubalsavo pasitraukti iš ES, o prieš jį ir po jo šalyje pagausėjo ksenofobiškų atakų.
Pavyzdžiui, lenkų kultūros centras Londone buvo ištepliotas grafičiais.
Britanijos nacionalinės policijos vadovų tarybos duomenimis, Anglijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje nuo birželio 16 iki 30 d. policija gavo per 3 tūkst. pranešimų apie nusikaltimus – 42 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Dauguma pasisakiusių už "Brexit" ragina vyriausybę uždaryti šalies sienas ir neįsileisti jokių europiečių imigrantų.
Kalbėdamas su W. Waszczykowskiu, B. Johnsonas pažadėjo, kad ksenofobijai jo šalyje vietos nebus. Be kita ko, jis pagyrė reikšmingą lenkų indėlį į jo šalies kultūrą ir ekonomiką.
"Lenkų indėlis mūsų visuomenei bei kultūrai, ir, be abejo, mūsų ekonomikai yra tikrai milžiniškas", – tvirtino B. Johnsonas. – Noriu pakartoti, kad Jungtinė Karalystė gal ir palieka ES, bet nepalieka Europos."
Britų diplomatijos vadovas pridūrė tikįs, kad nepaisant Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES "santykiai tarp Lenkijos ir Britanijos iš gerų taps puikūs".
Kraupus užpuolimas
A. Jozwikas – ne vienintelė auka: Lenkijos ambasada Didžiojoje Britanijoje pranešė, kad pastarosiomis savaitėmis jai teko imtis veiksmų dėl penkiolikos sunkių neapykantos nusikaltimų, įskaitant vienos lenkų šeimos namų padegimą ir dviejų lenkų fizinį užpuolimą.
Tie lenkai buvo užpulti prie vienos aludės tame pačiame Harlou miestelyje, į šiaurės rytus nuo sostinės, kur buvo nužudytas A. Jozwikas.
Negana to, šis išpuolis įvyko nepraėjus nė dviem savaitėms po A. Jozwiko nužudymo.
"Užpuolimas buvo aršus ir siaubingas, – pažymėjo policijos pareigūnas Trevoras Roe, kalbėdamas apie naujausią ataką. Pareigūnas pridūrė, kad vienam lenkui buvo sulaužyta nosis, o kitam – prakirsta galva.
"Laikome šį incidentą potencialiu neapykantos nusikaltimu, bet jis nesiejamas su išpuoliu prie (baro) "The Stow" praeitą savaitgalį", – pridūrė T.Roe, kalbėdamas apie A. Jozwiko nužudymą.
Dėl minėtų išpuolių Lenkijos premjerė Beata Szydlo pareiškė norinti tiesiogiai pasikalbėti su Britanijos vyriausybės vadove Theresa May, kai tik atsiras tokia galimybė.
Naujausi komentarai