„Esame pasirengę užtikrinti iš Ukrainos uostų išplaukiančių laivų saugumą“, – sakė S. Lavrovas per bendrą spaudos konferenciją su kolega turku Mevlutu Cavusoglu (Mevliutu Čavušohlu).
„Esame pasirengę tai daryti bendradarbiaudami su kolegomis iš Turkijos“, – pridūrė rusų diplomatijos vadovas.
S. Lavrovas atvyko į Ankarą antradienį, skambant grėsmingiems perspėjimams, kad pasaulyje gali pradėti trūkti maisto – iš dalies dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Per derybas daugiausia dėmesio skiriama pastangoms atverti saugų koridorių ukrainietiškiems grūdams – visų pirma grūdams ir kviečiams, įstrigusiems karo draskomos šalies uostuose dėl Rusijos vykdomos blokados.
M. Cavusoglu „teisėtais“ pavadino Maskvos reikalavimus panaikinti sankcijas, kad būtų galima tiekti grūdus pasauliniai rinkai.
„Jei mums reikia atverti tarptautinę rinką Ukrainos grūdams, laikome teisėtu reikalavimu kliūčių, trukdančių Rusijos eksportui, šalinimą“, – pabrėžė turkų ministras.
Sankcijos, paskelbtos Rusijos finansų sistemai, trukdo rusiškų grūdų ir trąšų eksportui.
Ankara Jungtinių Tautų prašymu pasiūlė savo paslaugas lydint jūrų konvojus iš Ukrainos uostų, nors aplinkinėse akvatorijose esama minų – kai kurios iš jų buvo aptiktos netoli Turkijos krantų.
„Kalbame apie mechanizmą, kurį galėtų sukurti JT, Rusija, Ukraina ir Turkija“, kad būtų atidarytas saugus jūrų koridorius grūdų eksportui, – nurodė M. Cavusoglu.
Jis pasveikino JT planą kaip „protingą“ ir „įgyvendinamą“, taip pat pasiūlė aptarti šios schemos detales Stambule.
Rusija ir Ukraina gamina 30 proc. visos pasaulinės kviečių produkcijos.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė: „Šiuo metu turime apie 20–25 mln. tonų užblokuotų kviečių. Rudenį jų gali būti 70–75 mln. tonų.“
Ukraina reikalauja veiksmingų saugumo garantijų
Ukrainos užsienio reikalų ministerija antradienį pareiškė dedanti visas pastangas atblokuoti Ukrainos uostus, kad būtų užkirstas kelias pasaulinei maisto krizei.
„Šiuo metu dirbame su Jungtinėmis Tautomis ir kitais partneriais siekiant įsteigti humanitarinius koridorius Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui“, – sakoma ministerijos pranešime.
„Atsižvelgiant į Rusijos raketų smūgį grūdų sandėliui Mykolajive, negalime atmesti Rusijos planų panaudoti tokius koridorius Odesos puolimui Pietų Ukrainoje. Todėl navigacijai atkurti reikalingos veiksmingos saugumo garantijos. Šios garantijos turi būti suteiktos aprūpinant Ukrainą atitinkamais ginklais pakrantei apsaugoti nuo grėsmės iš jūros ir įtraukiant trečiųjų šalių laivynus patruliuoti atitinkamoje Juodosios jūros dalyje“.
Ukraina pareiškė esanti dėkinga Turkijai už jos pastangas atblokuoti Ukrainos uostus, tačiau pabrėžė, „kad šiuo metu Ukrainos, Turkijos ir Rusijos susitarimų šiuo klausimu nėra“. „Pabrėžiame, kad sprendimai privalo būti daromi dalyvaujant visoms įsitraukusioms šalims. Atmesime bet kokius susitarimus, kurie neatsižvelgia į Ukrainos interesus“, – sakoma pranešime.
Pasak ministerijos, Ukraina jau pradėjo tiekti grūdus pasaulio rinkai sunkvežimiais, geležinkeliu ir upių transportu. „Darome viską, kas įmanoma, tačiau ši problema gali būti visapusiškai išspręsta tik atblokavus Ukrainos uostus. Raginame visas suinteresuotas partneres kartu su Ukraina sutelkti pastangas randant subalnsuotą sprendimą, kuris panaikintų Rusijos vykdomą uostų blokadą ir drauge suteiktų aiškias saugumo garantijas Ukrainos Juodosios jūros pakrantei ir susijusiems humanitariniams koridoriams“.
Italija perspėja: Ukrainos uostų blokada gali pražudyti milijonus
Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio, surengęs Viduržemio jūros šalių ministrų derybas dėl maisto krizės, trečiadienį perspėjo, kad milijonai žmonių gali mirti iš bado, jei Rusija neatblokuos Ukrainos uostų.
„Kitos savaitės bus labai svarbios ieškant sprendimo iš padėties“, – sakė L. Di Maio po virtualaus susitikimo, kuriame dalyvavo Turkija ir Libanas bei kitos šalys, taip pat Didžiajam septynetui (G7) pirmininkaujanti Vokietija ir Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija.
„Noriu aiškiai pasakyti, iš Rusijos tikimės aiškių ir konkrečių signalų, nes grūdų eksporto blokavimas reiškia milijonų vaikų, moterų ir vyrų laikymą įkaitais ir pasmerkimą mirčiai“.
Laivai su grūdais tebėra užblokuoti Ukrainoje. Iki Rusijos invazijos vasario mėnesį šalis, pirmaujanti kukurūzų, kviečių ir saulėgrąžų sėklų eksportuotoja, buvo laikoma pasaulio duonos aruodu.
Libano užsienio reikalų ministras Abdallah Bou Habibas per susitikimą sakė, kad degalų ir kitų pagrindinių prekių brangimas aštrina krizę jo šalyje. „Karas Ukrainoje turi būti sustabdytas bet kokia kaina“, – sakė jis ir pridūrė, kad jei nepavyks, „dalyvaujančios šalys (...) turi būti spaudžiamos nedelsiant leisti saugiai eksportuoti grūdus ir kitas prekes.“ „Pasaulis negali ir toliau priklausyti nuo karinių krizių Europoje ar kituose pasaulio regionuose“, – sakė jis.